Війна Статті

Олександра Пришляк: «Від пандемії врятує лише вакцинація»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
На Прикарпатті розпочалася вакцинація від Covid-19, поки що щеплення роблять лікарям. Здавалося, всі так чекали вакцини, а тепер більшість її боїться, бо «привезли індійську». А є ті, хто взагалі вважає введення вакцини страшним процесом і відмовляється від усіх щеплень.

То що ж за вакцина і чи треба щепитися – «Репортер» розпитав лікаря-інфекціоніста, завідувачку кафедри інфекційних хвороб ІФНМУ Олександру Пришляк. вакцинація

– Пані Олександро, то чи потрібна вакцинація?

– Однозначно потрібна. Щоб перебороти заразну інфекційну хворобу – не тільки коронавірусну, а будь-яку – є два шляхи. Перший – це перехворіти та отримати імунітет природним шляхом. Другий – отримати захист шляхом вакцинації. Ми вже маємо ряд хвороб, які є керованими, тобто, від них є вакцина: дифтерія, кір, краснуха, інші.

Вакцинація не завжди передбачає стовідсотково не захворіти, це ідеальний варіант. Зате у вакцинованої людини не буде важкого перебігу хвороби, навіть може протікати безсимптомно. Це можливість зменшити летальність.

– До нас поки що привезли одну вакцину – Oxford / AstraZeneca (CoviShield). Багато хто упереджений проти неї, бо вона «індійська»…

– Вакцина не індійська. Це розробка Оксфордського університету. Але промислові потужності там недостатні. Такі великі виробники мають кілька заводів, з якими співпрацюють: в Індії, в Кореї.

Зараз усі вакцини від коронавірусу є добрі. Поки що є чотири типи. Два класичних, на основі знешкодженого збудника. А є два типи інноваційних: РНК-вакцини і векторні вакцини (сюди належить і вакцина від AstraZeneca). Те, що говорять про її малу ефективність, – неправда. ВООЗ вважає вакцину доброю навіть, коли її ефективність трохи вище 50 %, бо ж, нагадую, йдеться не про те, щоб обов’язково взагалі не захворіти, а захворіти легко.

Я вважаю, що це цілком нормальна вакцина. Цей індійський завод ліцензований, ми дуже багато з нього використовуємо вакцин: проти дифтерії, кору.

– Є упередження, бо вакцину виготовили за пришвидшеною процедурою.

– Усі вакцини, які є зараз, мусили розробляти пришвидшено, бо на часі була екст­ренна профілактика. Звичайно, витримуються всі три етапи клінічних досліджень. Якщо є якісь результати по несприятливих наслідках, вони є при вживанні будь-яких медичних засобів. Але це не означає, що для населення це становить загрозу.

Колись без вакцини ми б не подолали натуральної віспи. Це тяжка вірусна хвороба, яка забрала мільйони життів. Я переконана, що саме вакцинація врятує людство від сьогоднішньої пандемії.

– Вакцинацію треба буде регулярно поновлювати?

– Це питання вчені ще вивчають, але поки результати досліджень свідчать, що імунітет після щеплення триває не менше шести місяців, а є повідомлення, що й рік. Наприклад, від грипу бажано щепитися щороку, очевидно, що така сама рекомендація буде й зі щепленням від Covid-19.

На жаль, з теперішнім коронавірусом ми не спостерігаємо пожиттєвого імунітету. Але така ситуація характерна для респіраторної групи хвороб.

– Коли можна вакцинуватися тим, хто перехворів?

– Титр антитіл, який має людина, що перехворіла, не є протипоказом до вакцинації. Але ця людина не потребує захисту одразу. Через пів року варто зробити тест. Якщо титр наближається до одиниці, можна вакцинуватися.

– Потрібно дві дози, щоб отримати захист?

– Наразі виготовлені вакцини потребують два введення, бо титр антитіл після першого введення є недостатнім, тому треба повторити через місяць-півтора. Хоч уже є повідомлення, що одна вакцина, розроб­лена компанією Johnson & Johnson не потребує повторного введення. Я думаю, цей процес буде удосконалюватися.

Звісно, ми звикли до одного введення вакцини, хоч, наприклад, від гепатиту В теж потрібно два. Тому тут немає чого боятися.

– Чи можна захворіти між введеннями?

– Можливо, хоч таких повідомлень ще не було. Це не страшно, але краще поберегтися, якщо вже отримали першу дозу.

– Побічні ефекти при введенні вакцини від коронавірусу відрізняються від інших вакцин?

– У 80 % немає жодного побічного ефекту. Але є ті, що абсолютно допустимі. Наприклад, почервоніння в місці уколу, невелике ущільнення, невелика температура. У літніх людей більше шансів мати побічні симптоми. Але все це швидко проходить.

– Чи потрібно носити маску тим, хто вакцинується?

– Хвороба нова, не знаємо, як буде поводитися вірус. Тому треба продовжувати оберігати себе. Вакцинований – захищений, але це не значить, що треба бути пов­ністю безпечним.

Спочатку багато говорили, що маска нічого не дає. Але це механічний захист! Вірус не може перелетіти сам, він передається зі слиною (навіть при розмові), носоглотковим слизом, випорожненнями з носа. Маска обриває цей ланцюг. Зараз взагалі йде мова, що маска має бути багатошаровою, бо мутовий вірус передається дуже швидко.

– Чи може вакцинована людина не хворіти сама, але бути переносником?

– Ні, як правило, здорова людина нічого не переносить. Але маємо захищатися. Очевидно, нам з цим вірусом, як і з вірусом грипу, треба буде навчитися жити у мирному співіснуванні.

– Який відсоток населення треба щепити?

– Щоб ми подолали інфекцію, маємо або перехворіти, або щепитися. Це називається колективним імунітетом. В ідеалі імунітет має бути у 80 % населення. Але ми побачимо значні покращення, вже коли буде 60 %.

Професор Ігор Грижак: «Ми підбираємося до піку пандемії»

– Все ж, більшість людей залишається скептиками.

– У цій ситуації треба думати не про себе, а про колектив, про соціум.

Серце крається, коли це слухаєш. Я відповідаю: лише той, хто не бачив, як важко хворіє і помирає «ковідний» пацієнт, може собі дозволити опустити маску на шию і скептично говорити про вакцинацію.

Мене обурює, коли говорять, що вірусу немає, що люди помирають від пневмонії, бо простуджуються. А що таке простуда? Це знижений імунітет від переохолодження і сприятливий момент підчепити вірус навколо.

– Зараз на Прикарпатті хворих на Covid-19 більше, ніж будь-коли. Чи це новий штам, мутація?

– Ми припускаємо, що це мутація. Відправляли зразки з чотирьох регіонів на дослідження, результатів з Прикарпаття ще немає. Але ми, лікарі, бачимо тяжчий перебіг, інший, ніж був ще влітку, восени.

Зараз у лікарнях лежать не тільки старші люди, але й молоді. Тепер вражається серцево-судинна система, печінка, нервова система, інші органи. А починається все як і раніше, як респіраторна хвороба.

Але кожна мутація – це все ще той самий коронавірус. І навіть при мутації вакцина все одно спрацює.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.