В Івано-Франківську пройшли громадські слухання щодо нового проєкту забудови центру міста. Власне, на них тільки напрацювали перші пропозиції й домовилися провести повноцінне обговорення через кілька тижнів у більшому залі.
Але й перше обговорення було гарячим, адже проєкт, який передбачає будинки до 24 поверхів у старому центрі міста, викликав обурення у багатьох, пише Репортер.

«Створити щось знакове»
Проєктом забудови окремих ділянок на вулицях Сахарова, Мельника, Чорновола займалася фірма зі Львова «Містоплан». Його розробили на основі рішення сесії від 9 вересня 2022 року. Договір підписали тристоронній: між фірмою-розробником, департаментом містобудування та архітектури Івано-Франківська та, за словами представника «Містоплану», «Промприладом».
Йдеться про 173 земельні ділянки, близько 30 га. З них ми опрацювали близько 9 га. Це територія на Мельника, Сахарова, Чорновола, Шевченка, Січових Стрільців, – каже представник «Містоплану», архітектор Віталій Коваленко. – Завдання – створити нову лінію забудови, яка б «читалась». Тут ми маємо 24 поверхи, тут – 22 поверхи, а тут – 8 поверхів. Така поверховість для того, щоб створити впізнаваний, гарний, чіткий силует цього міста і відтінити все те, що було набудоване у 2000-2010-х роках, оцей весь жах. Для цього нам потрібна контрасна гарна архітектура.
Щодо протипожежних норм безпеки, наприклад відсутності пожежних драбин такої висоти, за словами Віталія Коваленко, це питання вивчатиметься під час видачі містобудівних умов і обмежень. Мовляв, якщо немає драбини, додаються протипожежні ліфти.

Що стосується інсоляції (вплив сонячного проміння, зокрема, на будівлі – авт.), все продумано. Дві години прямого сонячного світла має бути обов’язково. Якщо при проєктуванні виявиться, що комусь не вистачає сонця, будемо виправляти, – каже Віталій Коваленко. – Ми так бачимо силует міста. Хочеться зробити щось знакове. Бо, якщо глянути, наприклад з Пасічної, Івано-Франківськ виглядає, ніби підстрижений бензопилою. Хочеться, щоб були акценти, щоб силует був впізнаваний.
За словами Віталія Коваленка, така забудова не має створити ще більший колапс на дорогах міста.
Є тенденція у містобудуванні – 15-хвилинне місто. Коли все, що потрібно, перебуває у пішій доступності для мешканців, тому не потрібен автомобіль. Тож потрібно у ці будинки «загрузити» якомога більше бізнесів, – каже архітектор.

«Будинки – не більше шести поверхів»
За словами військового Олега Наворенського, він та його побратими проти забудови міста.
Війна триває там, але і тут – за наше місто. Цей проєкт зачіпає історичні локації, де ще збереглася малоповерхова забудова. Друге питання – комунальне, де візьмуть воду, коли це все забудують, – каже Олег Наворенський. – Не можна чіпати вулиці Шевченка, Січових Стрільців, Сахарова – до неї у мене свої сентименти, бо там колись жила моя прабабця, адже мій родовід у Станиславові тягнеться з кінця ХVIII століття. І я б не хотів, щоб прикривалися питанням квартир для військових».
Як каже один з мешканців вулиці Мельника, яка теж буде залучена у забудові, зараз на вулиці в пікові години уже величезні затори і відсутня необхідна інфраструктура. З новою забудовою проблеми тільки погіршаться.
Читайте: «Ідеальне місто». Навіщо Станиславів збудували як фортецю та чим важливий для міста Палац Потоцьких
Ви зруйнуєте будинки, які там зараз є, і набудуєте зверху, чи як? Як поєднується шість і шістандцять поверхів? Захід сонця ви просто закриваєте багатоповерхівкою, – каже Назар. – Там є закинуте приміщення, можна збудувати 5-6 поверхів, але не більше. Паркувати там нема де. А як починається злива, підземний паркінг на Мельника пливе. Уявіть, що буде, якщо там буде 24 поверхи.
Також мешканці висловили стурбованість відсутністю дитсадків та шкіл, а також іншої інфраструктури, потреба в якій тільки зростатиме через будівництво нових багатоповерхівок у середмісті.
Були чудові зміни до генплану в 2018 році, тут чітко вказано, що максимальна забудова в центрі міста – чотири поверхи, – говорить громадський активіст Ростислав Шпук. – Зараз у місті уже транспортний колапс, машину припаркувати немає де. Чому б не побудувати вулицю між Мельника-Сахарова, без багатоповерхової забудови, і розвантажити центр. Треба шукати нові рішення, бо місто інакше не виживе.
Слухання пройдуть знову
Зокрема, кілька будівель планують збудувати на ділянках, що належать Університету короля Данила. На його території уже розміщена одна багатоповерхівка.
Потенціал міста рахується за кількістю навчальних закладів. Тут будуть додаткові приміщення для обслуговування Університету короля Данила, додаткові лекційні зали. Поверховість тут каскадна: від шести до шістнадцяти поверхів, – говорить Віталій Коваленко.
Нагадаємо, директором УКД є Андрій Луцький, який також є бенефіціаром будівельної фірми «Blago». Втім, хто є забудовником за проєктом, представник фірми-розробника та директор департаменту архітектури сказати відмовилися. За словами Віталія Коваленка, замовником проєкту є франківський департамент містобудування та архітектури.
Читайте: У Франківську забудовник не віддає подружжю квартиру, за яку вони заплатили
Рішення про затвердження змін до генплану Франківська, які передбачають таку забудову в центрі, затвердила сесія міської ради 7 червня 2019 року. Дозвіл на розроблення детального плану території в межах вулиць Мельника – Сахарова – Чорновола – Січових Стрільців надали рішенням сесії міської ради у вересні 2022 року.
За словами директорка департаменту містобудування та архітектури Ореста Кошика, зауваження та пропозиції людей опрацює комісія. Втім, на вимогу присутніх, погодився провести ще одні громадські слухання через кілька тижнів у приміщенні міської ради, де зможе зібратися більше людей. Коли вони відбудуться, обіцяють повідомити згодом.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.