Статті

Нові проблеми. Як тепер волонтерам заповнити документи на ввезення гуманітарної допомоги

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З 1 квітня порядок ввезення та обліку гуманітарної допомоги став виключно цифровий. Раніше волонтери могли обирати між паперовою та електронною формою. Тепер, щоб привезти та роздати допомогу з-за кордону, потрібно заповнити електронну декларацію, а потім прозвітуватися про це – теж в електронній системі.

Зміни запровадили, щоб зробити процес ввезення допомоги прозорішим і зменшити кількість зловживань. Як заповнити форму за новими правилами, пише Репортер.

Нові правила. Як тепер волонтерам заповнити документи на ввезення гуманітарної допомоги

Зміни не на часі

Керівниця однієї з найбільших франківських волонтерських ГО «Громадська ініціатива Галичини» Леся Качурова каже: їхня організація і раніше користувалася електронною формою декларації. Втім, тоді процедура була більш гнучка. А тепер інформацію, яку подали в електронній формі, виправити на митниці неможливо.

Раніше, якщо була якась помилка у декларації, чи заглючила система, можна було переписати декларацію вручну, одразу на митниці, – розповідає Леся Качурова. – А зараз потрібно, щоб біля комп’ютера була відповідальна особа – директор фонду чи бухгалтер, – яка створить нову декларацію в системі. У нас була ситуація: перевізник вночі віз велику партію аптечок і митнику здалося, що є розходження у заявленій вазі. Тоді перевізник переписав паперову декларацію на місці. А зараз водій мусив би мені телефонувати вночі, а я б мала заходити у систему і все заповнювати по-новому.

Як розповідає волонтерка, нові правила вимагають від організацій виділяти окрему людину для ведення обліку, заповнення системи. Бо прописувати треба все, неважливо, чи везеш машину, чи одяг або продукти.

І найважче буде малим організаціям або волонтерам, які займаються допомогою несистемно.

Як правило, я бачу по волонтерській спільноті, з якою ми товаришуємо з 2014 року, що менші організації просять ті, що більші чи стабільніші, допомогти у заповненні декларації чи перевезенні вантажу. А буває, великі ГО взагалі беруть це на себе, – говорить Качурова. – Та це потім створює труднощі, бо далі всі гуманітарні вантажі треба роздати людям, документально зафіксувати, з усіма юридичними даними. Тож потім може бути проблематично.

Також завжди є ризик, що електронна система може дати збій. Таке на кордоні трапляється нерідко.

Львівська митниця, наприклад, працює нормально, судячи з нашого досвіду, – каже Леся Качурова. – А з Закарпатською у нас були проблеми з митними деклараціями. Зокрема, коли я заповнювала документи, не спрацював ДіяПідпис – як мені пояснили, він працює лише в межах України.

“Громадська ініціатива Галичини” допомагає військовим з 2014 року

Хоч міністерство соціальної політики і підготувало роз’яснення нових правил, за словами Лесі Качурової, не зайвими було б організувати навчання для волонтерів, які не працювали в електронній системі раніше.

Особисто моя думка – такі зміни були не на часі, – каже волонтерка. – А якщо в Україні трапляються зловживання чи перепродаж гуманітарної допомоги, цим мають займатися правоохоронні органи. А ускладнювати життя волонтерам, які працюють безкоштовно і допомагають армії чи постраждалим від війни цивільним, точно не варто.

Днями члени громадської організації привезли з Польщі чергову автівку для ЗСУ. Без черг обійтися не вдалося – і змінити цю проблему було б нагальніше, ніж переведення на електронний реєстр.

Щоб виїхати з України, ми простояли п’ять годин, – говорить Леся Качурова. – Це час, за який би ми могли зробити більше, допомогти більше. Немає ніяких перепусток волонтера. Я розумію, що всі їдуть у важливих справах, але ми забираємо машину та одразу повертаємось в Україну – і мусимо це робити швиденько. На жаль, ніхто не хотів пустити без черги – ні люди у черзі, ні українські прикордонники.

Інструкція, як заповнити документи на ввіз гуманітарної допомоги

Тож тепер ввезення гуманітарної допомоги відбувається за таким принципом:

Зареєструйтеся в автоматизованій електронній системі як отримувач гуманітарної допомоги

Для цього треба створити чи увійти до свого електронного кабінету за допомогою електронного підпису або BankID. Електронний підпис присвоюється відповідальному за ведення електронного обліку та має містити код ЄДРПОУ і назву організації. Підпис має бути збережений на файловий носій, токен, хмарне сховище чи ID-картку. Після завантаження його в систему, має з’явитися табличка з інформацією про компанію. Якщо все правильно, продовжуєте вхід до системи. Щоб виконати вхід через BankID, треба обрати свій банк із десятка запропонованих й авторизуватися.

Після входу вам присвоять номер в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

Задекларуйте гуманітарний вантаж

Спочатку треба внести в систему інформацію про організацію, донора і вантаж, а також марку машини, на якій ввозитимуть допомогу та інформацію про водія. Зокрема, треба вказувати орієнтовну вагу кожного товару.

Після заповнення вантажу присвоюється унікальний код. Тільки тоді можна оформити готову декларацію. Після цього волонтерам дається 30 днів, щоб ввезти гуманітарний вантаж в Україну.

При перетині митнику треба повідомити унікальний код вантажу.

Завезіть гуманітарну допомогу

Перелік товарів, які ввозяться, має повністю співпадати із вказаним у декларації. Внесення змін дозволяється лише до її подання митному органу.

У разі невідповідності ввезення вантажу на територію України заборонене.

Заповніть інвентаризаційний опис

Його можна оформити теж в електронній системі. Там треба зазначити дати початку та завершення інвентаризації ввезених речей, а також ціну за одиницю кожного товару та його первісну вартість. Якщо є необхідність надати підтверджуючі документи, їх можна прикріпити до інвентаризаційного опису.

Якщо ваша ГО не утримується коштом бюджету або органів місцевого самоврядування, заповнювати ціну товару не потрібно. Треба лише написати дату початку і завершення інвентаризації та натиснути «зберегти».

Заповніть звіт про отриману гуманітарну допомогу

Звіт про наявність та розподіл гуманітарної допомоги потрібно заповнювати до 15 числа місяця, наступного за тим, про який звітуєте. За один звітний місяць формується лише один звіт по усіх деклараціях, які пройшли митне оформлення цього місяця.

Інформація додається автоматично із раніше заповнених даних про вантаж. Додати треба лише інформацію «Розподілено у звітному місяці», «Втрати загалом» (якщо вони є) та внести інформацію про розподіл допомоги юридичним особам. Щодо фізичних осіб, тут треба вказати лише кількість отримувачів.

Далі звіт має підписати керівник або відповідальний за ведення бухгалтерського обліку – за допомогою комп’ютерного електронного підпису. Після підписання ні звіт, ні інвентаризаційний опис, неможливо відредагувати.

Якщо протягом 90 днів з дати внесення інформації про митне оформлення гуманітарної допомоги за декларацією звіт не поданий, гуманітарна допомога вважається використаною не за цільовим призначенням. Тоді отримувач на 6 місяців позбавляється права ввозити гуманітарну допомогу.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.