Світ Статті Фото

На заробітках: франківець про любов до Парижа, архітектуру й коронавірус (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Близько пів року тому франківець Ігор разом з дружиною поїхали до Франції на заробітки.

Хоч і потрапили туди в розпал пандемії, але з часом звикли, а там і закохалися в країну, пише Репортер.

Культурний процент

«Спочатку особливої мети їхати саме у Францію в нас не було, просто отримав пропозицію попрацювати, – говорить Ігор. – Для мене це було щось нове, бо раніше був у Польщі, та й я вирішив спробувати, побачити Париж, попробувати його на смак. З самого початку працюю у будівельній фірмі – в основному займаюсь ремонтом. По оплаті, в середньому 75-80 євро на день, графік не кусючий – з 9.00 до 17:00, ще й обід­ня перерва. У французів такі роботи після п’ятої години офіційно заборонені».

З житлом, за словами Ігоря, жодних проб­лем не було. Вони з дружиною знайшли квартиру заздалегідь в інтернеті й поселилися там уже в перший день.

«Ціна оренди, як і в нас, більше залежить від того, наскільки житло близьке до центру міста, ну й від умов проживання, – розказує чоловік. – Якщо орендуєш лише кімнату зі спільною кухнею й душем, то платиш менше. Якщо цілу квартиру – більше. В основному ціна на одного становить від 250 до 400 євро в місяць. Але нас двоє, то й ціна відповідно удвічі більша».

Читайте також: Вічний ремонт або пиятика. Що робити прикарпатцям, яким заважають жити сусіди

Більшість по місту їздить громадським транспортом, проїзний на всі його види кош­тує 75 євро на місяць. Продукти, каже, не надто дорогі. В середньому, щоб двом людям пристойно закупитися на тиждень – 50 євро.

«Зараз у нас знову ввели жорсткий карантин – на чотири тижні, – говорить Ігор. – Після 19.00 – комендантська година. У кожного має бути встановлений додаток – як пропуск, де вказані твої дані. І це перше, що питають, якщо раптом зупинили на вулиці. Раніше комендантська година була з 18.00, і часу бракувало катастрофічно. Після роботи лишається година, аби побігти в магазин щось докупити й додому».

Штраф за відсутність маски на вулиці, за словами Ігоря, 135 євро, за порушення комендантської години – від 135 до 750. Тому вони з дружиною після сьомої вечора сидять вдома. Єдина причина, з якої можна бути надворі – вигул собаки. Але й у цьому випадку потрібно ще пояснювати, чому не вигуляв раніше…

«Напевно, Європа починається з культури ставлення до людей та поваги, – каже Ігор. – Буває, в метро можу випадково комусь стати на ногу, то вибачаємось обидва. Звісно, не всі такі».

Вони з дружиною мріяли жити в Парижі. Так воно й сталося, але Париж зовсім не маленький і дуже різний. Ігор каже, місто ділиться на чотири зони, які починаються з центру і далі розходяться колами.

Читайте: Книги в оренду, клуб і рейтинг читачів. Шестеро студентів у Коломиї створили «Нову бібліотеку» (ФОТО)

«Ми живемо в кінці третьої, на початку четвертої зони, – говорить він. – Мені до роботи добиратися десь 35-40 хвилин, і це в кращому випадку, бо практично всі мої об’єкти розташовані в центрі. Наш майстер казав, що квадратний метр житла в тому районі коштує близько 18 тисяч євро. Зрозуміло, що наші замовники – небідні люди. Сам факт того, що маєш квартиру в центрі Парижа, вже надає певного статусу».

Пам’ятки понад усе

«У Франції, в перших зонах, давно не будують нові житлові комплекси, а лише реставрують старі будинки, – каже Ігор. – У Парижі важко знайти споруду, яка не є архітектурною пам’яткою. Тут усе надзвичайно гарне й дуже цінується. Біля одного об’єкта недавно почали реставрувати цілий п’ятиповерховий будинок-вставку, що стоїть між двома сусідніми будівлями. Він дуже довгий, красивий, десь метрів під 100. Його повністю перекрили банером, а коли зняли – фасад й усе решта залишилось ідентичним, тільки оновлене. На будинку статуї – графи чи королі – у пишному давньому вбранні. Кожна з них тепер тримає робочий інструмент, але зроблений у відповідному стилі. Дуже запам’ятався зварювальний апарат у руках однієї статуї, зроблений на скляних заклепках. Працювати над такими речами можуть довго, але виходить – краса!».

За його словами, в цьому будинку, в кожній квартирі зробили капітальний ремонт. І навіть не чіпали каналізацію, котра в старих будинках йде ззовні, у вигляді ринви.

«Якщо йти по місту і приглядатися, то важко побачити будинки, де щось відвалюється чи є потріскана фарба. Людям навіть не треба робити якісь звернення до влади, – розповідає Ігор. – Тут є, наприклад, міст Віадук Мійо, який розпочинають малювати в один час і закінчують аж через рік. І за 12 місяців доводиться починати малювати його знову. Так само в місті, поки доробляють одне, починають вже інше, та постійно все підтримують в порядку. І цим займаються не тільки комунальні служби, а й приватні. У Парижі це дуже розвинений бізнес».

Все по-чесному

«Вже думали над тим, щоб залишитися тут жити, але отримати громадянство – дуже важко, і це складний процес, – каже Ігор. – По-перше, треба добре знати французьку мову та історію. По-друге, прожити тут мінімум п’ять років, не порушувати закону й чемно платити податки, страховку і т. д. Париж – місто дуже гарне, приємне, тут хочеться жити. З точки зору роботи – якщо через деякий час в мене буде не настільки важка фізична робота, то будемо розглядати варіант лишитись. В принципі, можна вже полегшити собі життя й працювати п’ять днів на тиждень, але тоді буде менша зарплата десь на 350 євро».

За словами чоловіка, неподалік живуть знайомі, що платять виключно за квартиру й жодних зобов’язань не мають. Але такі люди тримаються у Франції не довго й потім навіть не зможуть довести, що взагалі там були. А про те, щоб отримати громадянство, годі й говорити.

«Ми, як тільки заїхали на цю квартиру, одразу отримали умови від власника – підписали контракт, – каже Ігор. – Він, як і практично всі французи, сплачує податок за житло, коли бере квартирантів. Все по-чесному. І це вигідно для нас, бо не ховаємось».

Ігор з дружиною ще продовжать працювати в Парижі, мають в запасі трохи часу. Коли повернуться в Україну, найперше – хочуть відпочити.

Автор: Богдан Мисюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.