На Прикарпатті відчутно побільшало хворих на туберкульоз. Якщо порівнювати минулий рік з 2022-им, то на 24%. Загалом зареєстрували 493 випадки вперше виявленого туберкульозу та 93 рецидиви. Втім, за словами директорки Івано-Франківського обласного фтизіопульмонологічного центру Лесі Манів, пік захворювання – ще попереду, пише Репортер.
Усі контактують з мікобактеріями
Туберкульоз – це хвороба, збудником якої є мікобактерія туберкульозу, так звана паличка Коха. Передається вона аерогенним шляхом і є достатньо контагіозною, – розповідає Леся Манів. – Але хочу одразу заспокоїти: вона не така контагіозна, як інші інфекції, які передаються повітряно-крапельним чи аерогенним шляхом.
За її словами, наприклад, якщо ви були в одному приміщенні з хворим на ковід, то вірогідність вашого інфікування – 100%. Натомість туберкульоз не так швидко передається. Ризик інфікування є лише при тісному контакті чи тривалому перебуванні з хворим із відкритою формою у замкнутому просторі. Але й це не означає, що людина захворіє.
Усі ми впродовж життя маємо контакт з мікобактеріями. Та якщо в людини міцний імунітет, людина була вакцинована й ревакцинована, то вона, швидше за все, не захворіє, – пояснює Леся Манів. – Але є так звані групи ризику. Найбільш схильні до інфікування пацієнти з цукровим діабетом, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, захворюваннями органів дихання, ВІЛ-інфекцією. Також курці та люди, які зловживають алкоголем, наркотичними речовинами.
Хвороба підступна тим, що не має жодних симптомів на ранній стадії. Тобто людина може навіть не здогадуватись, що вона інфікована. Основні симптоми туберкульозу – кашель понад два тижні, схуднення, пітливість, загальна слабкість, втрата працездатності, субфебрильна температура (37,2-38,0 °C).
На жаль, це симптоми багатьох інших захворювань. Тому людина, яка має неускладнену форму туберкульозу, робить масу обстежень, але не ті, що потрібно, – каже Леся Манів. – Багато пацієнтів спершу думають, що кашляють через те, що багато курять чи змінили сигарети. Або ж, що це якась вірусна інфекція чи бронхіт. Потім проявляються симптоми, які свідчать про ускладнений перебіг і запущеність хвороби – кровохаркання, гарячка, задишка, різке схуднення – тоді людина розуміє, що щось не так і йде обстежуватись.
Статистика буде рости
На сьогодні найбільше випадків туберкульозу зареєстрували в Івано-Франківському районі – майже 200 вперше виявлених і близько 30 випадків рецидиву. Найменше хворих – п’ять випадків у 2023 році – зареєстровані у Верховинському районі.
Це не свідчить про те, що район благополучний в епідеміологічному відношенні. Просто є невиявлені випадки, – говорить Леся Манів. – П’ять випадків за рік – це не та кількість пацієнтів, яка б мала виявлятися в гірському регіоні, де рівень захворюваності в попередні роки був не найнижчий.
Також слід зважати на те, що Івано-Франківщина – одна з областей, де найбільше внутрішньо переміщених осіб. Вони потребують обстеження в першу чергу, адже перебували у надскладних умовах. Скупчення людей, стрес, виснаження, недоїдання – все це сприяє зниженню імунітету та ризику інфікування. Так, у 2023 році на Прикарпатті серед ВПО виявили 17 нових пацієнтів.
В нас налагоджена робота з ВПО і дуже тісний контакт зі спеціалістами в інших областях, – каже Леся Манів. – Коли у 2022 році до нас почали приїжджати люди, які лікувалися у своїх регіонах, ще до їхнього прибуття в область ми мали інформацію про форму захворювання, схему лікування та були готові прийняти їх у стаціонар. Тут вони були забезпечені всіма необхідними препаратами, аби завершити лікування.
Втім, найбільше ризикують захворіти сьогодні військові. У 2023 році 12% від усіх вперше виявлених пацієнтів становили військовослужбовці. Це доволі багато і, за словами медикині, надалі статистика буде лише зростати, адже війна – це сприятливе середовище для поширення будь-яких інфекцій, і туберкульоз – не виняток.
Умови, в яких перебувають українці, не сприяють зниженню захворюваності. І ми, як експерти, розуміємо, що пік виявлення захворювання буде через два-три роки після закінчення бойових дій, – каже Леся Манів.
Туберкульоз лікується
Те, що туберкульоз не лікується – міф. На сьогодні будь-яка форма туберкульозу – виліковна. Це стало можливим завдяки сучасним препаратам і зміні підходу до лікування.
Раніше туберкульоз лікували, особливо резистентні форми, від 24 до 36 місяців. Це було не лише довго, але й дуже складно для пацієнта, зокрема з супутніми захворюваннями. Через масу побічних дій важких препаратів люди часто не завершували лікування.
На сьогодні ми маємо просто фантастичні зміни в підходах до лікування, – розповідає Леся Манів. – В першу чергу, скорочено термін лікування – від шести до дев’яти місяців. Друге – у схемах лікування з’явилися сучасні препарати, й ми забезпечені цими препаратами в достатній кількості. І третій, але дуже позитивний момент, – зі схеми виключені ін’єкційні препарати.
Також, за новими стандартами, основний акцент фахівці роблять на амбулаторному лікуванні пацієнта. Тобто людина починає лікуватися вдома, а після інтенсивної фази лікування може навіть повернутися на роботу. Адже вже через два тижні приймання препаратів мікобактерія стає неактивною і не становить небезпеки.
В нас є дуже гарна комбінована форма препаратів – чотири таблетки пацієнт п’є зранку, гарно снідає і йде на роботу. При цьому, наголошую, не становить небезпеки для оточуючих, – говорить Леся Манів. – Відтак людина залишається в родині, в соціумі, у своєму звичному середовищі. Це дуже важливо, бо тривале перебування в лікарні сильно впливає на психоемоційний стан пацієнта.
Головне – вчасно обстежитись
За словами медикині, в Івано-Франківській області є достатньо обладнання, аби виявити патології. Зокрема, на Прикарпатті є 10 молекулярно-генетичних систем Gene Xpert, які дозволяють діагностувати туберкульоз всього за дві години.
Також у 2023 році Центр громадського здоров’я за кошти Глобального фонду закупив для обласного фтизіопульмонологічного центру цифровий портативний флюорограф.
Флюорограф дуже компактний – важить всього-на-всього 3,5 кг. При цьому прилад дуже чутливий і дає якісне зображення, – розповідає Леся Манів. – Це дає нам можливість обстежити людей у високогірних районах і виявити не тільки туберкульоз, але й онкопатології. Наприклад, торік в нас було 48 виїздів, під час яких ми обстежили 3,5 тис людей і виявили близько 30 випадків онкопатологій. Це люди, які не здогадувались про свої хвороби й навіть не планували обстежуватись.
Найперше, медикиня радить не нехтувати щорічними профілактичними оглядами. Це дасть можливість вчасно виявити хворобу та швидко її вилікувати.
На сьогодні немає жодних проблем з обстеженням та діагностикою. Проблема в тому, що люди не звертаються. Через це ми маємо багато невиявлених пацієнтів, – каже Леся Манів.
Щодо профілактики туберкульозу, то найдієвіший метод – вакцинація та ревакцинація. Також важливо дотримуватися здорового способу життя, збалансовано харчуватися і не забувати про позитивні емоції.
На жаль, позитиву в нашому житті сьогодні мало, тож є високий ризик інфікування, – говорить Леся Манів. – Тому хочу наголосити, що кожен, в першу чергу, повинен піклуватися про себе і своє здоров’я.
Авторка: Ірина Гаврилюк
Comments are closed.