Соціум Статті

Міст на Пасічну: ніхто нічого не знає

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків анонсував капітальний ремонт мосту через Бистрицю-Солотвинську. Каже, його повністю перекриють на два місяці, тож жителям Пасічної доведеться добиратися до центру або пішки, або через село Загвіздя. Але наразі виглядає, що то буде транспортний колапс, пише Репортер.

Пішки й на роверах

Про те, що «старий» міст закриють на ремонт, Марцінків повідомив на черговій оперативній нараді. За його словами, зараз розробляється проєктно-кошторисна документація і невдовзі оголосять тендер.

«Ходіть пішки й на роверах», – сказав тоді міський голова.

Згодом, під час прямого ефіру на радіо «Західний полюс», він пояснив, що ремонтувати міст візьмуться не раніше початку 2022 року. Автомобільний рух зупинять орієнтовно на два місяці, об’їжджати доведеться через Загвіздя. І хоч тендер на ремонт ще навіть не оголошений, Марцінків не приховує, що за цю роботу швидше за все візьметься компанія «ПБС».

«Ми розглядали понтонний міст, перекриття двох смуг, інші можливості. Радилися з «ПБС», і компанія рекомендує все-таки перекрити його, щоб відремонтувати, – говорить мер. – Треба повністю забрати весь асфальт, весь бетон, перелити бетонні подушки. Ми думали дві смуги, а двома їздити, але вони не рекомендують, зважаючи на кількість автомобілів, вібрації, інше. Все-таки потрібно буде перекрити на два місяці. Їм технологічно треба два місяці, щоб повністю зробити ремонт цього моста».

Переправа справді потребує капремонту, адже збудували її понад 50 років тому. У 2020 році, згідно з експертними виснов­ками, технічний стан моста визначили як обмежено працездатний. Але єдине, на що тоді спромоглася міська влада, – це заборонити рух транспорту вагою понад 24 тонни та обмежити швидкість руху до 40 км за годину. Втім, і цих вимог майже ніхто не дотримується.

Усі чекають тендеру

Про ремонт пасічнянського моста, окрім Марцінківа, в міській раді ніхто нічого не знає. В управлінні капітального будівництва лише повідомили, що наразі працюють над кошторисом, аби оголосити тендер.

Щодо організації дорожнього руху, то теж поки нічого не відомо. За словами керівника комунального підприємства «Електроавтотранс» Віталія Голутяка, питання ще ніхто не обговорював.

«В нас ще нема інформації, коли міст перекриють, в який спосіб це буде, – каже Голутяк. – Звісно, якщо закриють повністю, то тролейбуси не зможуть виїхати з Пасічної, хіба буде якесь альтернативне тимчасове депо. Та якщо чесно, я не знаю. Це питання не за один день вирішується, треба буде опрацьовувати схеми. Але поки нас на якусь нараду з цього приводу ніхто не збирав, тому й інформації на сьогодні нема жодної. Чекаємо оголошення тендеру».

Дочекатися тендеру, а вже потім вирішувати, як організувати сполучення мікрорайону з центром міста, радить й урбаніст, фахівець з безпеки дорожнього руху Віктор Загреба. Каже, це довготривала процедура і не факт, що міст справді почнуть ремонтувати вже на початку наступного року.

«Якщо є необхідність перекрити міст повністю, то до цього треба добре підготуватись і дати людям та бізнесу чіткий транспортний план, – говорить Загреба. – Ніхто ж не хоче спровокувати транспортну кризу в місті? І тут йдеться не тільки про мешканців Пасічної, а й про всіх містян. Адже транспортне депо базується в Пасічній. На мою думку, потрібно все ж таки дочекатися оголошення тендеру на капітальний ремонт. А вже потім з переможцем тендеру обговорювати план проведення робіт. Можливо, вони зможуть робити половинами, як це робиться на мостах доріг державного значення. Тоді місто зможе забезпечити рух громадського транспорту та спеціальних транспортних засобів, але обмежити рух приватних автомобілів».

Не їхатимуть, а стоятимуть

Як би там не було, але мешканці Загвіздянської громади, м’яко кажучи, не в захваті, що весь потік машин може поперти через їхні села. Адже так звана об’їзна дорога, яка нині є на балансі ДП «Дороги Прикарпаття», також потребує капітального ремонту.

«У 2018 році громада зібрала 350 тис грн і зробила своїми силами ямковий ремонт. Ці латки, що люди робили, стоять дотепер, – розповідає голова Загвіздянської територіальної громади Володимир Ружанський. – У 2019 році в Загвізді «Дороги Прикарпаття» капітально відремонтували 300 метрів, у 2020 – 170 метрів. Зараз трохи біля Підлісся полатали, але після зими цей ремонт буде десь на узбіччі, якщо сюди пустити весь транспорт».

За словами Ружанського, аби не створювати незручностей ані жителям громади, ані водіям, потрібно капітально відремонтувати ще приблизно 5 км дороги. А на це треба щонайменше 25 млн грн.

«З Русланом Марцінківим ми розмовляли місяці три-чотири тому. Я казав, що за цю дорогу потрібно воювати, бо це є об’їзна Івано-Франківська, і транспорт через Загвіздя йде постійно, – говорить Володимир Ружанський. – Буває, що в години пік пробка стоїть від полігону до драгомирчанського моста. А знаєте, скільки разів громада перекривала дорогу? Я все намагався переконати людей, що цього не треба робити, бо іншого доступу до обласної лікарні нема. Через Загвіздя швидкі їдуть на Надвірну, Яремче, Богородчани, Коломию».

Читайте також: Пасічнянський міст добудують у рамках “Великого будівництва” Зеленського, – Марцінків (ФОТО)

На його думку, транспорт, який їде з боку Галича, мусить об’їжджати через Єзупіль. З Калуша – через автобазар.

«Я вже мовчу про Дем’янів Лаз, який у 2013 році Загвіздя віддало Франківську, – каже Ружанський. – Там всі дороги перекриті шлагбаумами, бо самі знаєте, хто там живе. А через Дем’янів Лаз, через всі ті файні хати, можна їхати з Калуша, Галича. А якщо весь транспорт піде через Загвіздя, то їхати ніхто не буде – будуть стояти».

Разом з тим, заступник сільського голови Микола Стасюк каже, що ставиться до об’їзду з розумінням, бо жителі їхньої громади також користуються пісічнянським мостом. Але…

«Я і більшість мешканців точно будемо проти, якщо сюди піде весь потік машин. Дорога буде знищена остаточно. Крім того, дорога з ямами ще суттєво сповільнить рух авто, а це призведе до суспільної напруги. Але ми точно будемо старатися забезпечити доїзд в обласну лікарню. Мова не тільки про швидкі, а й про весь персонал, який туди добирається на роботу», – говорить Стасюк.

Звісно, всі розуміють, що рано чи пізно пасічнянський міст таки доведеться закрити на ремонт. Але було б добре, аби до того часу побудували новий. Втім, наразі якось більше обходяться гучними заявами.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.