Перед тим, як ми з батьками в 1990-х мали переїхати в іншу квартиру, там слід було зробити ремонт.
Як завжди, ремонт спочатку здається швидким і потрібним, але він затягнувся, коштував більше, ніж планувалось, і все у тому ж дусі, пише Максим Карпаш у Репортері.
Але мені найбільше запам’ятався один із початкових етапів – як ми з батьком виносили на сміттярку старі гіпсові блоки з якогось із перестінків. Вони були важкі, незручної форми – словом, я сказав батькові, що готовий віддати усі свої «кишенькові» накопичення, аби заплатити комусь, хто винесе їх замість нас. Він засміявся, відповів, що цього не вистачить, і ми носили далі.
21 квітня 2020 року в подібній ситуації опинилися нафтові трейдери США: вони були готові платити за те, щоб у травні хтось забрав у них нафту марки WTI. То був останній день торгів цим товаром, його ніхто особливо не купував – ось і результат.
Ще на початку 2000-х один з очільників нафтової галузі Саудівської Аравії сказав приблизно таке: «Кам’яна доба не завершилася від нестачі каміння, так і нафтова доба завершиться задовго до того, як її припинять видобувати».
Звичайно, таке, нехай пікове й короткочасне, здешевлення нафти у від’ємну зону цін, ще не означає завершення нафтової доби, але це точно можна розцінювати як «дзвіночок». Світові обсяги видобутку і далі будуть значними протягом ближчих років, використання нафти для вироблення рідкого палива скорочуватиметься, та все більшу частину видобутку використовуватимуть для виготовлення пластику у всіх його формах.
Кожного дня, купуючи щось пластмасове чи запаковане, ми з вами стаємо непрямими інвесторами нафтової галузі та генератора мікропластику, який знаходять уже буквально всюди. Так, ми його вже давно вживаємо у багатьох продуктах – рибі, м’ясі, овочах.
Короткочасний негативний вплив низьких цін на нафту відчують цілі сектори «зеленої» енергетики – енергоефективність, відновні джерела енергії, автомобілі на невикопному паливі, інші. Низькі ціни на нафту й нафтопродукти погіршуватимуть інвестиційну привабливість цих секторів – якщо ціна на бензин впаде до 50 центів за літр, охочих купити електромобіль, напевно, поменшає.
На іншому кінці цієї ситуації – ціни на природний газ, який є екологічно найчистішим серед викопних видів палива й ціни на який «прив’язані» до цін на нафту. Втім, ця прив’язка умовна і стає минулим на наших очах. Такий розвиток подій цілком відповідає ключовим сценаріям великих енергетичних компаній, про які розповім іншим разом.
Зміни клімату стануть ключовими рушіями нафтогазового сектору, почнуть впливати на ціноутворення енергоносіїв і це буде наслідком рішень державних діячів та великих компаній. Але зміна споживчих звичок – менше використання транспорту, нижча температура в оселях, менше купованого пластику й багато чого іншого – наша з вами справа. Інвестуймо у щось краще, ніж нафта, – час прийшов.
Comments are closed.