Минулої неділі, 5 січня, у Франківську, в Палаці Потоцьких, провели благодійний ярмарок «Мрія Дія». Тут можна було гарно провести час, пограти в різні ігри, послухати пісні та поезію. А також – купити унікальні вироби від майстрів зі всієї України. Певно, найбільше покупців було біля столика майстерні «BatArt», адже самі ж військові продавали свої вироби, пише Репортер.
Майстерня стала фабрикою
Вторговані на ярмарку гроші підуть на переобладнання санвузла для поранених, які лікуються в обласній лікарні. Треба зробити його доступним.
На ремонт одної вбиральні треба 280 тисяч гривень, а таких, що потребують ремонту, є ще чотири.
Не тільки побратими, але і я теж лікувався не один раз після поранення, – говорить учасник ярмарку, військовий Андрій Несмачний. – Я і сам розумію, які в нас умови в госпіталях, тож вони вимагають покращення. Ну, і будемо об’єктивні – все в Україні зараз вимагає покращення. Є над чим попрацювати.
До Івано-Франківська Андрій Несмачний приїхав з Ірпеня. Прикарпаття, каже, йому близьке, бо має родичів в Угорниках. Несмачний служив у ЗСУ з 2010 до 2018 року. Після закінчення контракту демобілізувався, а коли почалося повномасштабне вторгнення, знову пішов служити.
На ярмарок Несмачний приїхав разом з побратимом, також Андрієм (прізвища просив не називати). Вони привезли з собою вироби крафтової майстерні «BatАrt».
Назва «Bat Art» – це кооперація позивного Андрія Несмачного – «Бетмен» і слова «арт» – мистецтво.
Цю майстерню Несмачний заснував ще у 2019 році й зараз вона переросла у цілу фабрику. Усе почалося з одного браслета, який Андрій сплів з гільз та виставив в інтернеті. Охочих купити його було дуже багато. Далі разом з ще двома побратимами Андрій винайняв невелике приміщення для роботи.
Ми зараз жартуємо, що це був великий туалет на вісім квадратів, де ми плели трохи браслети, трохи язиками, – сміється Несмачний. – Ну, воно мало було схоже на те, чим є зараз. Усе починалося з браслетів із гільз, а зараз маємо різні напрямки. На сьогодні у нас працюють 18 людей. Це діючі військові й учасники бойових дій.
У нас закладена модель так, що 50% від прибутку йде на забезпечення бойових потреб – закупівлю дронів, прицілів, РЕБ, ремонт автівок, – розказує Андрій Несмачний. – Перекидаються кошти й на «Повернись живим». І 50% залишається для втілення нових проектів – закупівлю обладнання, тобто розвитку самого підприємства. Це ніколи не була історія про гроші, і вона навряд чи буде.
Читайте також: Знайти роботу і підтримку. У Франківську працює Ветеранський простір, де допомагають ветеранам і їхнім родинам
За словами Несмачного, зараз вони працюють над тим, аби створювати свій благодійний фонд, адже об’єми виросли.
Якщо брати виключно у грошовій масі, то це десь 500-800 тисяч гривень у місяць, які ми виділяємо на бойові потреби, – говорить Андрій Несмачний. – І тут уже фонд буде дуже доречний.
Вишивані ножі та виплавлене скло з кулями
Андрій пояснює, що працівники майстерні – це люди, які воюють, але під час відпустки, реабілітації, ротації та інших моментів, працюють у майстерні. Вони роблять усі ці вироби – браслети з гільз, скло з вплавленими кулями, ножі тощо. Виходить така свого роду арт-реабілітація.
Це Нацгвардія, ССО, ГУР, тобто різні підрозділи, – говорить про побратимів з майстерні Несмачний. – Ми просто команда трошки божевільних вояк. Отак і знаходимось. Ніхто нічим таким не займався раніше, але є бажання розвиватися.
Кухлі та склянки з вплавленими кулями, напевно, найбільш ходові на ярмарку. Автор такої ідеї – Карим Гуламов, боєць 73 центру спеціальних операцій. Він загинув 17 липня 2022 році під Херсоном. Він також працював у майстерні. Несмачний каже, що був найсправжнішим козарлюгою.
У нас повністю замкнутий цикл і стараємося все виробляти самі, навіть матеріали, – розказує майстер. – Ну, звісно, сталь ми не плавимо, але решту виготовляємо повністю. Використовуємо синтетичні матеріали. Якщо ви звернете увагу на рукоятку – це мікарта – під вакуумом спресована суміш полімерних смол і технічних тканин. Вона не реагує на атмосферні впливи і є довговічною: не розкладається, жодної корозії, її не покрутить, як дерево. Так само піхви до ножа – виключно пластик.
До речі, ножі у «BatArt» роблять вишивані. По лезу лазером наносять узори вишиванок. Це, каже Несмачний, їхня родзинка. Планують цілу серію ножів з узорами з різних регіонів України. Мають уже з прикарпатським узором.
За словами Несмачного, їхні покупці різні люди – від тендітних дівчат до суворих військових.
Читайте: Різьблення – як реабілітація. Василь Семко з Перегінська створює унікальні роботи з дерева
Наші вироби – про боротьбу
Після повномасштабного вторгнення майстерня в Ірпені була зруйнована. Втім, звідти вдалося дістати деяке обладнання. Андрій порадився з побратимами, вирішили відновлювати виробництво. Тим більше він тоді був удома після поранення на Херсонщині й міг контролювати процес.
З побратимами скинулися грошима, докупили обладнання, а потім зробили “хитрий маркетинговий хід”.
Ми розмістили оголошення, що люди мають змогу зробити у нас замовлення наперед, а ми після відновлення його виконаємо, – розповідає Несмачний. – Тобто пообіцяли, що виконаємо через два місяці. Замовлень було дуже багато, більш ніж на мільйон гривень. Це дало нам змогу акумулювати гроші на відновлення. І ми виконали все навіть швидше, ніж обіцяли. Усі були задоволені. А нам максимально було приємно, що люди довіряють. Наші вироби – про боротьбу. Саме про це.
Авторка: Світлана Лелик
Comments are closed.