Іван Деренько отримав два патенти на виготовлення унікальних саперних лопаток для ЗСУ від Українського інституту інтелектуальної власності. Один – за заокруглену лопатку з металевим держаком і щупом, а другий – за трапецієподібну з дерев’яним держаком.
Іван Деренько з села Глибівка, що на Богородчанщині, понад 16 років працює з металом. А ще він знаний майстер-блогер. Його відео в мережі набирають десятки тисяч переглядів. Там він показує свою щоденну роботу, дає корисні поради.
Іван Деренько розказує, що робив сапки й прості лопатки для господарства. А тут почали звертатись військові, мовляв, чи робить саперні лопатки. Каже, тоді взявся й подумав, як саме зробити, аби були зручні. Придумав, зробив. Тепер отримує від хлопців добрі відгуки.
Тут дуже багато ручної роботи, різні сплави сталі, кути, – розказує про виріб Іван Деренько. – Лопатка може мінятися під кутом. Нею дуже зручно працювати в окопах і руки не дряпає. Наприклад, якщо ви візьмете пряму лопату і будете нею копати попри стіну, то будете собі дерти руки. А тут ви міняєте собі кут як вам треба.
Ручка від лопати відкручується, також є пилка-ніж, щуп, заточувальний брусок. Але найголовніше, каже майстер, що лопата міцна.
Приїздили хлопці до мене й розказували, що купували десь, але вона не робила ту роботу, яку мала б робити, – розказує майстер. – З такої сталі, як я роблю, – нема ніде. І в натівських, наприклад, вона йде на такому шарнірі, а у мене – на різьбі. Вона набагато зручніша й міцніша.
Іван Деренько зробив уже зо 3 000 лопаток.
Точно, каже, не рахував, бо не було коли, адже на початках запитів було дуже багато.
Віддавав волонтерам і хлопцям, щось продавав, – каже чоловік. – Маю на увазі, що якийсь процент з тих лопаток, які я продаю, відкладаю на ті лопатки, які віддаю безкоштовно. З інших виробів, бо роблю багато, 10-15% теж відкладаю, аби закупити матеріали для саперних лопаток. Ще у мене є такий знайомий Дмитро, який зараз живе у США. Він дав 500 доларів на лопатки для хлопців. Було таке, що навіть незнайомі люди висилали гроші на 50 лопаток, а хтось на 20.
Зараз уже таких запитів, як були спочатку, нема. Але пан Іван має на запас 20-30 штук. То кому треба й хто звертається, – передає.
Даю нашим волонтерам Михайлу Михайлюку зі «Спілки волонтерів Богородчанщини», з Коломиї дзвонили волонтери й просили п’ять лопаток, – розказує Деренько. – З села хлопцям, які воюють, давав. У мене син служить, племінник зараз на Донецькому напрямку…
Деренько: Як майстер з Прикарпаття раптом став блогером, але майструвати не припинив
Недавно чоловік виклав відео, в якому показав, як робив саперну лопатку з 200-мм ворожого снаряда. Це йому привезли богородчанські волонтери. Тож вирішив випробувати, чи згодиться для чогось іншого той метал. Наприклад, для саперних лопаток.
З тої ракети зробив одну лопату, але вона недобра, – каже майстер. – Стоїть у кутику. Там товщина металу – 2,2 мм. Дуже важка, і метал не такий «палкий». А я роблю з найгрубшої – 1.5 мм чи 1.3 мм. Буду пробувати робити хлопцям щось інше. Якась ідея в голові вже крутиться.
Авторка: Світлана Лелик
Comments are closed.