Два роки ми мріяли про закінчення пандемії коронавірусу, але, здається, через війну її пропустили, пише Репортер.
Відколи росія вторглася на наші землі, за існування пандемії ніби забули. Лікарні вже не переповнені, а нових випадків фіксують небагато. То де ж подівся Covid-19?
Статистика падає
За останню добу, 26 квітня, на Прикарпатті зафіксували 13 нових випадків коронавірусу, з них сім – у Франківську. Загалом по Україні – 655 нових хворих. Максимальне значення в Івано-Франківській області минулого тижня сягало 33 позитивні випадки за добу. Ще три місяці тому відлік хворих ішов на тисячі у день.
Зараз ми фіксуємо значне зниження захворюваності. Навіть, якщо брати різницю між добами, за минулу було зменшення кількості хворих у сім разів, – каже головний державний санітарний лікар в Івано-Франківській області Руслан Савчук. – Є три чинники, які зараз дають можливість говорити, що коронавірус відійшов. Перший – думаю, він втратив свою вірулентність за ці два роки, оскільки не раз мутував. Другий – багато наших мешканців уже вакцинувалися, що також дало свій результат. Третє – організм зараз мобілізується у стресовій ситуації, що теж протидіє цьому вірусу.
Читайте: Андрій Козінчук: «Життя – це ціна, яку потрібно віддати за справжню свободу»
Також, за словами Руслана Савчука, за останні два роки спостерігалася сезонність коронавірусу. Як і грип, ГРВІ, та інші схожі захворювання, кількість хворих найбільша в холодний період, але зменшується з настанням тепла.
Ультрафіолет також впливає на структуру цього вірусу, тож ми маємо низькі показники навесні та влітку, – говорить Руслан Савчук. – Можливо, буде незначний підйом захворюваності на осінь-зиму. Але я все таки вірю в те, що у нас не буде вже такого, як раніше, коли ми мали величезну кількість госпіталізованих протягом доби.
По світу статистика також йде на спад. Хоч у Європі та США зараз фіксують немалі цифри, все ж кількість тих, хто одужує, щодня більша за кількість нових позитивних випадків. За 26 квітня по світу виявили більше 625 тис випадків. Не порівняти з січнем цього року, коли захворілих було більше 3 млн на день.
Ще одна суттєва особливість у цілому світі – низька смертність та й загалом хвороба переноситься значно легше. Та й на Прикарпатті, за словами Руслана Савчука, хворих на кисні зараз немає. Є госпіталізовані, але не з важкими формами хвороби.
Це вже було тенденцією і під час останньої хвилі, коли, незважаючи на велику кількість випадків, важких хворих було не так багато. Причина – вакцинація населення і мутація самого вірусу. Нічого нового: саме так закінчувалися всі пандемії.
Знімаємо маски?
Вивіски «одягайте, будь ласка, маску» ще висять на дверях усіх магазинів і автобусів, але насправді зауважень за її відсутність уже ніхто не робить. Більшість франківців не спішать витягати із сумок постійний атрибут останніх років.
У світі уже давно є тенденція послаблювати карантинні обмеження. Так, Велика Британія скасувала носіння масок у громадських місцях ще з 26 січня 2022 року. З 14 березня носіння масок стало необов’язковим у Франції, а з 28 березня – у Польщі, щоправда, не всюди. Так само дозволили знімати маски у громадських місцях і в США, зараз там точаться дискусії, чи потрібні вони у літаках.
Все ж, за словами Руслана Савчука, в Україні нехтувати заходами безпеки ще рано.
Є рекомендація все-таки носити маски у місцях найбільшого скупчення людей, – каже головний санлікар області. – Бо навіть велика кількість людей, які зараз до нас приїхали як тимчасово переміщені, можуть привезти з інших регіонів інфекції, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Тому маску поки ще треба носити.
Вакцинація продовжується
У зв’язку з повномасштабною війною й зміною пріоритетів людей, впали й темпи вакцинації по Україні й на Франківщині зокрема. За словами Руслана Савчука, з початку війни в області вакцинувалися 10 тис людей.
Раніше бувало по вісім тис за добу, а тут 10 тис за два місяці. Але вакцинація триває, є люди, які зараз вакцинуються і третьою дозою, – каже Савчук. – Центри вакцинації зараз не працюють, але можна прийти у пункт щеплень у будь-якій поліклініці. Зараз є вакцина Coronavac, минулого тижня отримали ще й Pfizer.
З розпалом війни змінилися й правила щодо Covid-сертифікатів. Тепер вони дійсні не дев’ять місяців як раніше, а 545 днів – тобто півтора року. Як пояснюють у міністерстві охорони здоров’я, це зробили у першу чергу для того, щоб українці, які виїхали за кордон через війну, могли довше отримувати там всі необхідні послуги. Хоч наразі від українських біженців не вимагають при перетині кордону ні негативного тесту, ні документа про вакцинацію.
Для того, щоб термін дійсності сертифікату збільшився, потрібно оновити додаток «Дія».
Все ж, за рекомендацією лікарів, щоб вколоти бустерну дозу, не варто чекати півтора року. Інтервали залишились незмінними: між першою та другою дозами – від 14 до 28 днів, між другою та бустерною – від 180 до 270 днів.
Тож, якщо тенденція збережеться, цей коронавірус стане черговим грипом – що й передбачали науковці ще навесні 2020 року. Тепер українцям залишилося побороти інший вірус зі сходу – безжальніший за Covid-19.
Comments are closed.