Нещодавно міська рада Івано-Франківська прийняла рішення про додаткові виплати за народження дитини. За словами мера Руслана Марцінківа, народжуваність за останній час знизилась, а це допоможе покращити статистику.
Втім, більшість франківців скептично відреагували на це рішення. На думку містян, додаткові виплати це добре, але нагальніше – покращити умови у пологовому будинку, пише Репортер.
Грошей нема, але шукатимуть
За даними обласного управління статистики, торік на Прикарпатті народилося 9,5 тисяч немовлят. Це – на тисячу менше, ніж у 2021 році. Зокрема в Івано-Франківську минулоріч народилося 1 744 малюків, на 217 менше ніж у 2021-му.
На жаль, статистика невтішна, народжуваність за останній час знизилась. Тому стараємось, щоб козацькому роду не було переводу, – заявив на оперативній нараді міський голова Руслан Марцінків та анонсував разову допомогу з міського бюджету для породіль.
Згодом, за це проголосували й депутати міської ради. Відтак, жительки громади, які цьогоріч народили або ж народять малюка у міському пологовому, зможуть отримати 20 000 грн, а якщо хтось із батьків дитини служить у війську – 50 000 грн.
За словами заступника міського голови Олександра Левицького, гроші на виплати шукатимуть в бюджеті в процесі надходження заяв від породіль.
Неможливо наперед визначити, скільки грошей буде потрібно, аби виплатити допомогу всім, хто народить, – каже Левицький. – Ми маємо орієнтир – 1000 дітей, тож виплати можуть становити орієнтовно 20 млн грн. Але зараз цю суму ніхто не передбачає. Будемо бачити заяви, потребу і вже тоді виділяти кошти.
Підтримка породіль, звісно, важлива, але вона повинна бути комплексною. Тобто, було б добре, аби частину грошей витратили на покращення умов у пологовому.
Так, за словами директорки міського перинатального центру Марії Бойко, торік з міського бюджету для функціонування закладу виділили понад 25 млн грн. 70% цих коштів – понад 17 млн – витратили на оплату комунальних послуг. Близько мільйона пішло на медикаменти й вироби медичного призначення, стільки ж – на харчі. Ще понад 3,7 млн грн виділили на придбання апарату отоакустичної емісії для визначення слуху в новонароджених (на заміну старого) і пересувного рентгенапарата.
2022 рік – це був рік випробувань, втрачених можливостей. Так, у 2022 році капітальних ремонтних робіт в жодному із медичних закладів міської ради не проводилось. Переважно – поточні ремонти, – каже Марія Бойко. – Таких робіт у міському перинатальному центрі за кошти міського бюджету проведено на суму майже 1,2 млн грн, придбано інвентаря на понад 600 тис грн.
За словами Бойко, 14 лютого у пологовому почали демонтажні роботи перекриттів, стін у блочному відсіку на третьому поверсі акушерського корпусу, аби покращити умови перебування породіль. Також планують облаштувати дві вбиральні в гінекологічному корпусі: на першому поверсі та в укритті.
Згідно з вимогами для осіб з інвалідністю, плануємо перенести оглядове крісло для жінок з інвалідністю в окремий великий кабінет – з метою покращити доступність таких пацієнток до медичної допомоги, – додала Бойко.
За комфорт треба платити
Власне, якщо хочеться в більш-менш комфортних умовах народжувати дитину, то варто поселитися у так звану палату покращеного планування. Це переважно післяпологові палати на одну особу, які коштують 350-500 грн за добу.
Такою послугою скористалася франківка Ірина. Вона народжувала в міському перинатальному центрі в кінці листопада минулого року. Жінка розповідає, що жінки, які не платили за палату, мусили користуватися загальним туалетом та душем, а після пологів – це елементарні речі, які мають бути доступними та комфортними.
Загалом враження негативні, бо там ще «совок» залишився, – говорить Ірина. – До лікаря в мене претензій нема, але розчарували медсестри й санітарки. Я попросила сходити в аптеку по знеболювальне, а мені відповіли, що це не входить в їхні обов’язки. О п’ятій-шостій ранку двері відкривають шваброю. Одна медпрацівниця приходить і свариться, чому включене світло в палаті, чому не економимо. Приходить інша – чому світло вимкнене, не можна щоб дитина спала без світла. Ми пішли в реанімацію, а в них нема ні бинта, ні вати, ні хлоргексидина. Але це медсестри говорять, що в них нічого немає, бо лікар прийшов і каже, все є.
А ще там є традиція, що при виписці молодшому медичному персоналу треба купити цукерки. За що, я не знаю, але сказали це зробити, бо «може ти ще сюди попадеш». Словом, ми мали вдягтися і чекати в палаті, поки нас заберуть. А вони нам кажуть: «Йдіть на вулицю». І вони нас вигнали, і всім було байдуже, що на вулиці дощ і мокро.
Як отримати виплати?
Аби отримати допомогу, потрібно, аби жінка була зареєстрована у громаді не менше ніж за шість місяців до дня народження дитини й народила в міському перинатальному центрі. До того ж породілля має стати на облік не пізніше першого триместру вагітності та перебувати під спостереженням лікарів в одному із закладів охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.
Це також стосується внутрішньо переміщених осіб, які зареєструвалися в Єдиній інформаційній базі даних в населених пунктах Івано-Франківської міської територіальної громади не менше як за шість місяців до народження дитини.
Для призначення допомоги батько або матір дитини має звернутися із заявою встановленої форми на ім’я міського голови. Але до заяви потрібно додати ще документи:
- копія паспорта громадянина України (матері дитини);
- копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (матері дитини);
- довідка про перебування на обліку з приводу вагітності в одному із закладів охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради;
- довідка про народження дитини у 2023 році в міському перинатальному центрі;
- витяг з реєстру територіальної громади про реєстрацію місця проживання;
- копія свідоцтва про народження дитини;
- копія документа про безпосередню участь батька чи матері новонародженої дитини у бойових діях – за наявності;
- реквізити рахунку матері дитини;
- копія довідки внутрішньо переміщеної особи не менше, ніж за 6 місяців до народження дитини – у разі наявності.
Виплати можуть отримати всі, хто народив чи народить у 2023 році. На сьогодні, з початку року в міському пологовому будинку народили 202 жінки.
Авторка: Ірина Гаврилюк
Comments are closed.