Статті

Гранти і курси. Де ветеранам знайти роботу або почати власний бізнес

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після повернення до цивільного життя у військових змінюються потреби, зокрема і щодо роботи. Це буває через фізичні зміни, а також – через пережитий досвід та переоцінку цінностей.

Зараз є немало можливостей для ветеранів та їхніх родин отримати грант, щоб відкрити власний бізнес, або пройти перенавчання, щоб опанувати іншу спеціальність, пише Репортер.

Де ветеранам знайти роботу або почати власний бізнес

У Центр зайнятості – за навчанням і роботою

Державна служба зайнятості допомагає військовим і ветеранам з працевлаштуванням та перенавчанням. З початку 2025 року в Івано-Франківському обласному центрі зайнятості отримали послуги 398 учасників бойових дій, що мали статус безробітного. За сприяння служби працевлаштували 111 військових та ветеранів. Також цього року 27 безробітних учасників бойових дій проходили професійне навчання за направленням обласної служби зайнятості. А 30 – отримали ваучер на перепідготовку й підвищення кваліфікації за робітничими професіями.

Також тут є можливість отримати тимчасову зайнятість, наприклад, участь у суспільно корисних роботах, які оплачуються. У 2025 році служба зайнятості видала 36 направлень на такі роботи для військових.

На сьогодні послуги служби зайнятості отримують 165 учасників бойових дій, що мають статус безробітного, з них 96 мають допомогу по безробіттю.

Де ветеранам знайти роботу або почати власний бізнес

Також учасники бойових дій та люди з інвалідністю, отриманою внаслідок війни, мають змогу безкоштовно навчатися у закладах освіти системи служби зайнятості за 95 ліцензованими професіями та 365 освітніми програмами. Йдеться про основи бізнес-планування, основи домедичної допомоги, організацію трудових відносин в умовах воєнного стану тощо. Від початку року за направленням служби зайнятості області такою можливістю скористалися 191 людина.

Також роботодавці, які працевлаштовують людей з інвалідністю, зокрема учасників бойових дій (УБД), можуть отримати компенсацію від держави. Розмір компенсації за облаштування робочого місця для особи з інвалідністю може становити до 106,5 тис грн для I групи та до 71 тис грн для II групи. Крім того, передбачена компенсація за працевлаштування УБД у розмірі 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше 8000 грн на місяць, протягом 6 місяців. Також компенсують придбання спеціального обладнання для роботи людини з інвалідністю. Цьогоріч у центрі зайнятості прийняли 18 позитивних рішень про компенсацію витрат за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю з-поміж УБД.

Читайте: «Від нас теж залежить, чи буде у військових ПТСР». Як правильно спілкуватися з ветеранами

Грант на власний бізнес

Як розповідає заступниця виконавчого директора регіонального відділення Асоціації міст України Діана Торконяк, зараз є державні гранти та від міжнародних організацій. Потрібно тільки знайти ці можливості.

Завдяки гранту можна спробувати себе у чомусь, не ризикуючи власними коштами, – каже Діана Торконяк. – Але потрібно до цього підходити свідомо. У першу чергу – дізнатися про систему оподаткування, сфери діяльності, своїх конкурентів, ринок. Є міф, що гранти дають «своїм». Це неправда. Я консультувала ветеранів по проходженні співбесіди, написанні бізнес-плану – насправді все прозоро і легко, якщо є людина, яка може проконсультувати й підготувати.

Державна служба зайнятості, «ДіяБізнес» та громадські організації, наприклад «Дім воїна», надають такі консультації безкоштовно. Також є освітні платформи, де можна знайти приклади бізнес-планів. Серед них – та ж «ДіяБізнес», Veteran Hub. Також курси з підприємництва є на платформах Prometheus, EdEra та інших.

Де ветеранам знайти роботу або почати власний бізнес

За словами експертки з юридичних питань регіонального відділення Асоціації Ірини Крамчанінової, однією з умов гранту завжди є створення робочих місць. Тож це вимагає додаткових знань з працевлаштування.

Людина може розвиватися у тій сфері, якій хоче, – виготовляти дитячі товари, відкрити свій магазин, – каже Ірина Крамчанінова. – Але у підсумку кожен має розібратися у бухгалтерському обліку, кадровій роботі, військовому обліку тощо. На жаль, питання працевлаштування ветеранів трохи пов’язане зі стереотипами. Тому зараз громадський сектор максимально сприяє підтримці ветеранів, зокрема і в питаннях працевлаштування.

Читайте: Спробувати і полюбити. Як адаптивний спорт повертає ветеранам впевненість у новому тілі (ФОТО)

В «Дії» та наживо

Урядова програма «єРобота» – один з варіантів отримати грант, у тому числі й ветеранам та їхнім сім’ям. Обласна служба зайнятості веде супровід грантової програми та надає консультації. Від «єРобота» можна отримати грантову підтримку в розмірі від 250 000 до 1 000 000 грн. Обов’язковою умовою для отримання гранту є створення нових робочих місць.

На сьогодні на Прикарпатті на започаткування  та розвиток власного бізнесу отримали грант 37  учасників бойових дій та 28 членів їхніх сімей. Після отримання грантових коштів вони створять 125 нових робочих місць.

Найпопулярнішими сферами діяльності серед отримувачів гранту є: виготовлення та продаж дитячих речей, відкриття салонів краси, виробництво меблів та виробів для дому, реалізація будматеріалів, надання послуг з ремонту та обслуговування автомобілів, відкриття закладів харчування, кав’ярень та інше.

А на сайті «ДіяБізнес» зібрані грантові програми для різних категорій населення. Там розписані особливості, вимоги і цільове призначення пропозиції. Також тут можна переглянути вебінари з корисною інформацією та прочитати статті на пов’язані зі створенням бізнесу теми. Також отримати консультацію можна й наживо. В Івано-Франківську центр «ДіяБізнес» розташований на Промприладі (вхід з внутрішнього дворика).

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.