Статті

Генератори у місті. Як правильно ними користуватися та куди скаржитися на порушення

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Недавно в Івано-Франківську пожежні загасили вогонь у багатоповерхівці. Загоряння сталося через генератор, який сім’я розмістила на балконі. Людей евакуювали, вогонь загасили, постраждалих немає. Та, враховуючи, що генератори знову стали незмінною частиною побуту, треба подбати про безпеку.

Не варто забувати й про шкоду повітрю, пише Репортер.

Куди скаржитися, якщо заважає генератор по сусідству

У Муніципальній інспекції «Добродій» в Івано-Франківську кажуть: мешканці часто скаржаться на роботу генераторів біля магазинів і кафе. Уже отримали кілька десятків скарг.

Люди скаржаться на розміщення генераторів – надто близько до будинків, – каже в.о. заступника директора Муніципальної інспекції Ярослав Андрусишин. – Щодо перевищення рівня шуму, у нас немає сертифікованих інструментів, щоб це визначити, і допустимі норми не внесені у правила благоустрю. Такі заміри могла б проводили хіба Держпродспоживслужба.

Найчастіше скаржаться одразу в Муніципальну інспекцію або на лінію 1580. Тоді муніципали виїжджають на виклик і складають припис, якщо є порушення. Наприклад, коли генератор розміщений надто близько до стіни, у дворі, не має накриття від дощу тощо.

Читайте: Про російські пісні, сортування сміття і генератори. У Франківську затвердили нові правила благоустрою

Останнім часом стараємось уточнювати, яка на цій адресі черга вимкнень, – каже Ярослав Андрусишин. – Бо буває, приїжджаємо, а світло є, генератор вимкнений, тож ми не можемо нічого зафіксувати. Проводимо профілактичні бесіди, складаємо приписи, якщо приписи не виконують – пишемо протокол.

Складений протокол розглядає адмінкомісія. Там вирішують, який штраф заплатить порушник, – згідно з правилами благоустрою. Для фізичних осіб сума штрафу – 340-340 грн. Для юридичних – до 1360 грн. Також, згідно з рішенням виконкому, генератор може бути демонтований. Але, за словами Ярослава Андрусишина, у Франківську таких прецедентів ще не було.

генератор, сховища, Марцінків

Як генератори впливають на повітря

Спалювання пального у генераторі забруднює повітря у місті. Особливо, як говорить куратор проєкту з громадського моніторингу якості повітря EcoCity Олексій Трелевський, якщо цьому сприяють метеорологічні умови.

Забруднення у місті є постійно, – каже Олексій Трелевський. – Але якщо погода безвітряна, а повітря зволожене, його якість погіршується. Справа в тому, що Франківськ розташований між пагорбів, тож, коли вітру немає, місто не продувається і забруднення накопичуюються.

Зараз основний чинник забруднення у Франківську – генератори. Але не варто забувати й про автомобільний транспорт, який теж погіршує якість повітря. Якщо ще й погода відповідна – накопичення шкідливих газів видно на станціях моніторингу.

Читайте: З Говерли починати не варто. Як підготуватися до походу в Карпати влітку

Наприклад, у вівторок, коли було волого й безвітряно, ми бачили зростання забруднення по показниках газів, – говорить куратор проєкту. – Це видно по концентрації чадного газу CO, діоксиду азоту NO2. Діоксид азоту – це вплив автомобільного транспорту. А чадний газ – більше від низькотемпературного спалювання, тобто від до генераторів.

Взимку ситуація ще погіршиться через опалювальний сезон, адже це період найбільшого забруднення у місті.

Але й зараз забруднення від машин та генераторів впливає на здоров’я мешканців міста.

Біля джерел забруднення найбільша концентрація шкідливих речовин. Наприклад, на зупинках вулиць, де є жвавий рух транспорту, або безпосередньо біля генераторів, – розповідає Олексій Трелевський. – Вони мають короткостроковий вплив, але у високих концентраціях. Ці викиди досить шкідливі, бо йде подразнення носоглотки, дихальних шляхів. Деякі речовини впливають на підвищення тиску, деякі – на пониження. Такі “гойдалки” дуже впливають – у першу чергу на дітей та людей старшого віку.

Як правильно використовувати генератор, щоб не було пожежі

Щоб уникнути пожежі, рятувальники закликають правильно використовувати генератори. У першу чергу – не встановлювати їх на балконі, у підвалі чи в середині приміщення. Генератор має бути розташований лише на свіжому повітрі, на відстані не менше 6 м від вікон, дверей чи гаражів. Це важливо і через шкідливі викиди. Як кажуть у ДСНС, минулого року було 10 випадків отруєння мешканців через роботу генератора.

При експлуатації важливо дотримуватися інструкцій виробника, – каже речниця головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христина Перцович. – Генератор треба тримати сухим, захищати від дощу чи інших опадів. І бажано, якщо це стаціонарний великий генератор, а не такий, який вивозять лише на період вимкнення електроенергії, щоб він був захищений від стронніх людей і тварин. Наприклад, розміщувався в ящику, який закривається.

Не можна доторкатися до мокрого генератора, це може призвести до ураження струмом. Перед заправкою генератор потрібно охолодити, бо, якщо пролити паливо на гарячий прилад, він може спалахнути.

Читайте: Без відстрочки. У вишах Франківська побільшало вступників до аспірантури, але МОН змінив правила

Також радимо встановлювати у приміщенні детектори чадного газу і обов’язково придбати вогнегасник, тримати його у доступному місці, й, звісно, вміти ним користуватися, – каже Христина Перцович. – Підключати генератор має тільки сертифікований електрик, це потрібно робити чітко по інструкції. Перед тим необхідно перевірити всі технічні характеристики, сертифікати, потужність моделі генератора. При підключенні використовувати подовження й кабелі, які також є сертифіковані, не мають пошкоджень. На вилках має бути ввімкнений заземлювальний контакт.

Під час роботи генератора треба контролювати його технічний стан. Якщо є підтікання чи сторонні звуки, пристрій обов’язково потрібно знеструмити. А головне – купувати лише сертифікований товар у перевіреного виробника.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.