Кажуть, як корабель назвеш, так він і попливе. Так само іноді ім’я людини визначає характер і темперамент.
Доволі багато франківців називають своїх дітей дуже незвично, пише Репортер. Що це – мода, амбіції, просто прикол?
Аби вирізняли
Досі живі історії про радянські варіанти на кшталт Даздраперма (Да здравствует Первое мая!), Даздрасмигма (Да здравствует смычка города и деревни!), Даліс (Да здравствуют Ленін і Сталін!). На тлі цього абсурду навіть Владлени, Вілени й Марклени виглядають не настільки анекдотично, втім, траплялося і таке.
Часто вибір імені стає для новоспечених батьків справжньою проблемою. Пошуки починаються, як правило, з середини вагітності, а закінчуються іноді аж біля дверей РАЦСу. Раніше були книги зі списками імен і поясненням, що кожне з них означає. Їх передавали з рук в руки. Там батьки обирали імена, які їм подобалися, та обов’язково звірялися з книжкою. Тепер є інтернет, але це аж ніяк не полегшило пошуки, бо ж варіантів – безліч.
У нас і нині більше називають дітей традиційно, але є багато й таких батьків, що хочуть таким чином одразу зробити свою дитину особливою. «Хіба це добре, коли в класі є три Ольги? – каже Діана Цих, мати дівчинки Ілони. – Ми, коли обирали як назвати доньку, то хотіли її якось вирізнити серед інших».
За даними міського РАЦСу, в перші місяці 2021 року найпопулярнішими для дівчат були імена – Анна, Марія, Злата й Наталія. Хлопчиків найчастіше називали Андріями, Максимами, Богданами та Іллями. А незвичні для Прикарпаття імена найчастіше обирають пари, в яких хтось із батьків є іншої національності. Джоя, Корнелія, Мія, Медіна, Сабріна, Благомир, Вільям, Осман, Леон, Соломон, Франциск через кілька років гулятимуть містом і дивуватимуть вихователів у садочках.
Імена, які зараз вважаються не типовими, з часом стають популярними. Наприклад, Майя, Мілана, Аміна, інші. Будучи «на слуху», згодом вони стають звичними для загалу.
Хто твій покровитель?
Часом компромісом стає подвійне ім’я, але його частіше дають дівчаткам. Втім, у гонитві за унікальністю варто не забувати про зручність і менталітет. З початку року до РАЦСу надійшло 58 заяв про зміну імені. Бо іноді незвичність просто заважає жити, будувати кар’єру або зовсім не асоціюється у людини з самим собою.
Не останнім фактором для прикарпатців є релігія. Часто молоді батьки діють за звичною схемою, якою раніше користувалися предки.
Ми радимо заглянути у церковний календар та обрати для дитини ім’я з переліку святих. Також можна подивитись, яке у календарі є найближчим до дня народження дитини», – каже отець Микола Фреїшин, служитель франківського катедрального собору.
За його словами, вибір імені має важливе значення, батьки повинні дбати, щоб хрещена особа мала свого покровителя на небі. Отець Микола розповідає, що завжди готовий дати пораду та разом із батьками знайти вихід з ситуації. Наприклад, якщо дуже хочеться назвати дитину «по-модному», але цього імені немає в переліку святих, то обирають друге ім’я, яке записується через дефіс.
Ми так і зробили. Вибрали слов’янське ім’я Ілона, але в церкві охрестили Марією, – розповідає Діана Цих. – Я не хотіла штампів і стандартів, але й не хотілося перейти межу, щоб це дивно звучало з по-батькові. А Ілона, на нашу думку, якраз підпадає під усі критерії. Також дивилися, що воно означає, і щоб гарно поєднувалось з другим ім’ям.
Прізвище має значення. Чи залишають франківчанки дівоче після одруження
Знову в моді
Представники РАЦСу та церкви в один голос кажуть про позитивну, на їхню думку, тенденцію до повернення в моду старих імен. Зараз це проявляється найчастіше з дівчатами. Лідирує тут Юстина, а хлопчиків знову називають – Яремій, Тадей, Матей. Не варто забувати, що Софія та Анастасія, яких зараз дуже багато, ще 30-40 років тому вважалися ніби застарілими.
Мені дуже подобається моє ім’я, хоча в рік мого народження воно вважалося старомодним, – говорить 62-річна франківчанка Юстина. – У побуті я представлялася Юлею, щоб не так часто дивувались, а рідні називали як пише в паспорті. Дуже тішуся, коли чую, що маленьких знову так називають. Мода модою, а ми маємо пам’ятати про своє коріння та традиції.
А от сім’я Королів обрала для своєї доньки ім’я, яке тоді на Прикарпатті вважалося незвичним, але за кілька років набрало популярності.
Майя асоціюється у нас з ніжністю, воно милозвучне, дівоче, ідеально підходить під характер нашої доньки, – каже Тетяна Король. – Спочатку багато хто його не сприймав, а тепер кажуть, що не уявляють її по-іншому. Наші родичі наполягали на другому імені, але при хрещенні священник поставив дуже мудре питання: «Ви думаєте, якщо назвете її одним ім’ям, то у неї не буде ангела-охоронця?
Та бувають інші випадки. Так, Софія хотіла дати доньці друге ім’я на честь бабусі, але оскільки Деонізія не зовсім типове для соціуму, вирішили вжити його при хрещенні. При цьому їм відмовили – сказали, що охрестять доньку так, як пише у свідоцтві про народження.
Психологиня Світлана Стеценко радить бути обачним при виборі імені і думати не лише про себе, а й про майбутнє дитини.
Скільки у світі є ситуацій, коли змінюють імена або ж навіть судяться з цього приводу, – говорить Світлана. – Не варто думати, якщо ви захопилися милозвучністю імені з відомого серіалу, то у зрілому віці дитина це оцінить. Часто дивні імена створюють конфліктні ситуації у школах, дітям придумують безглузді прізвиська.
Авторка: Тетяна Колибаб’юк
Судмедексперт Ігор Іваськевич: “Мертві вчать цінувати життя”
Comments are closed.