Статті

Давайте перевіримо: Графіки відключень повертаються і звідки взявся Чахлик Невмирущий

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Україні знову будуть задіяні графіки відключень світла, франківська Писанка Перемоги коштує 7 млн, а Чахлик Невмирущий – то український Кощій Безсмертний. «Репортер» спільно з Каналом 402 і радіо «Західний полюс» продовжує проєкт «Давайте перевіримо». У рамках проєкту наші журналісти перевіряють новини, які активно обговорюють у соцмережах.

Отже, традиційні п’ять новин, серед яких фейки та правда, опитування людей і, звичайно, думка експерта, пише Репортер.

Писанка Перемоги за 7 млн

Писанка Перемоги у середмісті Франківська стала однією з найобговорюваніших інсталяцій. Комусь вона припала до смаку, інші були невдоволені. Але найбільш бурхливі обговорення в мережі з’явилися після новини про її вартість – цілих 7 млн грн!

Думки користувачів соціальних мереж розділилися, а от перехожі на вулиці впевнені, що новина – фейкова.

Насправді ж вартість писанки, враховуючи заробітну плату працівників, склала до 30 тис грн. Про це повідомили на офіційній сторінці Івано-Франківського локомотиворемонтного заводу. А 7 млн гривень, які перерахувала міська влада, – компенсація для підприємства за виготовлену продукцію для ЗСУ. І писанка тут ні до чого. Тож новина – фейкова.

Окупант здався у полон дрону

Під Бахмутом окупант здався у полон дрону. Звичайно, що наші ЗСУ вправні та часто беруть ворога у полон. Але щоб за допомогою дрона?

Користувачі соціальних мереж у цю новину повірили, а перехожі на вулиці були здивовані й відверто сумнівалися в її правдивості.

Але новина дійсно правдива! Побачивши над собою дрон, російський окупант зробив єдине правильне рішення у житті – жестами показав на камеру, що готовий здатися. У відповідь наші хлопці скинули йому записку з текстом «Слідуй за дроном».

В Україні знову будуть графіки відключень

У мережі з’явилася інформація про те, що з 15 травня українці отримуватимуть електроенергію за графіками. Користувачі соціальних мереж в цю новину категорично не вірять, а от думки перехожих розділилися – 50 на 50.

графіки

У Міненерго офіційно заявили про те, що жодних графіків обмежень електроенергії побутовим споживачам не планується. Отже, можемо видихнути, новина – неправдива.

Фейк про відключення світла сколихнув не лише Прикарпаття, а й всю Україну. Тож детальніше ми розібрали його з нашим медіаекспертом Олександром Гороховським.

Ми розуміємо, що такі фейки постачають з росії і, звісно, це їх рук справа. Такі вкиди є системними речами, вони шукають способи нагнітати страх і паніку. І повертати нас, хоча б морально, до того періоду осінню, коли ми сиділи без світла «завдяки» їх ракетним обстрілам.

Читайте: Давайте перевіримо: Священник танцює для TikTok, а чоловікам забороняють вступати у виші

На чому ґрунтується цей вкид? Дійсно були заяви і ДТЕК, і Міненерго, що можуть бути часткові аварійні відключення для ремонту або технічних робіт. І навіть були графіки тих ремонтних робіт, але вони не пов’язані ні з обстрілами, ні з наслідками ракетних ударів.

Як і багато фейків, цей ґрунтується на частково правдивій інформації, але звідти викинули інформацію, яка їм не потрібна. Тут треба відмітити, що такі вкиди з’являються тоді, коли у них негаразди на фронті або не виходить з ракетними нападами.

Очільник Нацбанку придбав Rolls-Royce за 10 млн дол

Rolls-Royce – мрія багатьох. Його вартість варіюється від 10 мільйонів доларів і вище. Подейкують, ніби для очільника Нацбанку Андрія Пишного такі гроші – не проблема. Адже він придбав собі автомобіль марки Rolls-Royce, та ще й паркує його просто під стінами офісу.

Опитані нами цій новині повірили.

Чахлик

Насправді ж, це авто не належить ані Андрію Пишному, ані будь-кому з працівників НБУ. Спростування опублікували навіть на офіційній сторінці. А за номером можна з’ясувати – авто придбали 8 лютого 2022 року. А це передувало призначенню Пишного на посаду очільника НБУ. Та і реєстрація Rolls-Royce зазначена у Вінницькій області. Тож новина – фейк.

Чахлик Невмирущий – український Кощій

Чахлик Невмирущий – нібито українська назва Кощія Безсмертного. Таке прізвисько казкового персонажа для більшості опитаних нами у соціальних мережах здається логічним. Перехожі теж схилялися до того, що це правда.

Чахлик

Над цією інформацією ми вимушені були добряче поміркувати, але все ж таки докопалися до правди. Ми запитали професійну думку доктора філологічних наук Романа Голода.

В українському фольклорі прописані такі персонажі демонології як Кощій або Костій. Вони є і в записах Михайла Грушевського, і в записах Драгоманова, і в інших фольклористів. Тобто ми маємо персонаж, який так і називається. Кощій чи Костій від слова «кисть». росія просто звикла за ментальними особливостями, їй здається – запозичати, а насправді – красти, навіть персонажі фольклору.

Якщо говорити про Чахлика Невмирущого – це явище новочасного фольклору, цей термін могли вигадати в росії, щоб посміятися з української мови.  Так само як повитуху вигадали, що це «пупорізка», парасоля – «розчепірка». Це теж зумисне вводилося в обіг, щоб посміятися, які, мовляв, недолугі українці.

Читайте: Давайте перевіримо. В Україні саджатимуть за ґрати за критику влади, а дітей вчать керувати дронами – шукаємо фейк

Але деякі з цих слів приживаються в мові, якщо вони відповідають характеру українців, етноестетичним уявленням, то вони можуть бути явищами новітнього фольклору.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.