Люди Статті

Червона зона: як тепер живе та протестує Прикарпаття (ФОТО, ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нині на Івано-Франківщині важко знайти людину, яка б абсолютно підтримувала карантинні обмеження – хоч жорсткі, хоч адаптивні. Ні, те, що коронавірус не придумали злі американці, більшість уже не вважає. Люди готові носити маски, часто мити руки, зважати на дистанцію. Але вони хочуть працювати, щоб можна було жити.

Останньою краплею, виглядає, стало запровадження червоної зони у Франківську, пише «Репортер».

Нові правила карантину в Україні почали діяти з 3 серпня. Тоді уряд поділив країну на чотири зони – червону, помаранчеву, жовту й зелену. 13 серпня до червоної зони потрапили одразу два райони Прикарпаття – Городенківський і Косівській. 20 серпня туди ж віднесли Коломию і Тисменицький район. А через тиждень там же опинилися Калуш та Івано-Франківськ.

Згідно з правилами, у містах та районах, які потрапили у червону зону, діють суворі обмеження. Припиняє курсувати громадський транспорт, закриваються заклади освіти, торгово-розважальні центри, кафе, ресторани та фактично всі магазини, крім продуктових, аптек і… «Епіцентру». Тож і не дивно, що майже в усіх районах області, які потрапили до червоної зони, люди виходили на акції протесту.

Городенка ігнорує

Втім, мешканка Городенки Валентина Крачковська каже, що життя у місті ніби й не змінилося. Щодня на вулицях багато людей. Маски носять одиниці, а про соціальну дистанцію взагалі немає мови. Про червону зону нагадують тільки закриті непродовольчі магазини. Відсутність громадського транспорту помітили не всі, адже в Городенці міських маршруток немає. Але ще відмінили автобуси до інших міст та обласного центру. Відтак, люди гуртуються та їдуть власним транспортом.

«Я підтримую всі обмеження, якщо вони для всіх. Але чому я весь карантин маю дотримуватися всіх приписів, а інші на це плюють?! Була недавно в одному з супермаркетів, то там майже немає людей у масках. Про дистанцію там теж не чули. Ледве самій вдалося уникнути тих скупчень», – каже Валентина.

За її словами, у більшості магазинів про карантин ніби й не чули. Більш-менш дотримуються епідемічних вимог тільки на місцевому ринку. Туди без маски не потрапиш.

«Якби у магазинах було так, як на базарі, це було б дуже добре. Всюди є екрани, з плівки, правда, але все ж таки є. Здивувало те, що навіть домашнього сиру не дають попробувати. Хіба що можуть передати шматок, якщо маєш вдягнуті рукавички», – додає жінка.

Валентина щодня на сторінці РДА слідкує за статистикою хворих у рідному місті. За її словами, відколи ввели червоні карантинні обмеження, у Городенці стали фіксувати менше хворих. Але жінка вважає, що це через піст.

«У нас статистика пішла на спад не через зону, а через те, що почався піст, тож припинився сезон весіль, – говорить Валентина Крачковська. – Ті, що почали хворіти після липнево-серпневих весіль, помалу перехворіли. Зараз спостерігаємо відносний спад. Я хочу помилитися, але впевнена, що після оцих весіль, що тепер почалися, знову може бути спалах».

Коломия протестує
Фото: Коломия 24

Столицю Покуття до червоної зони віднесли майже два тижні тому. За цей час коломияни шість разів протестували проти карантинних заборон. Підприємці та перевізники, які втрачають найбільше, приходили під стіни міської ради з єдиною вимогою – дати їм працювати. Міський голова Коломиї Ігор Слюзар пояснював, що не в його компетенції щось відміняти.

Ми винні самі, що Коломия потрапила у “червону” зону, – Ігор Слюзар (ВІДЕО)

Після чергового мітингу він скликав позачергову сесію міськради. І вже 30 серпня депутати прийняли рішення звільнити приватних підприємців від сплати єдиного податку на місяць і направили звернення до уряду з вимогою скасувати червону зону.

Фото: Коломия 24

«Наразі Коломия уже 10 днів живе у червоній зоні. У нас працюють побутові та продуктові магазини. Кафе, ресторани, згідно з постановою уряду, в Коломиї закриті або працюють виключно на виніс, – говорить Ігор Слюзар. – Робота транспорту уже була заборонена, проте, деякі їздили на «чорно».

А випадків інфікування коронавірусом у Коломиї поменшало, каже мер.

«Зараз у місті живе близько 61 тисячі людей. Щоб Коломия потрапила у червону зону, треба щоб було 146 хворих. Ми цей рубіж перетнули, тож цілком справедливо потрапили під обмеження, – вважає міський голова. – На мою думку, найбільше на такий стан справ вплинули весілля. Адже маємо багато фактів спалаху хвороби саме після них».

Додає, що у Коломиї поліція та спеціалісти Держпродспоживслужби проводять регулярні рейди. Правда, у більшості вони попереджувальні. Власникам магазинів нагадують про карантин, а карають лише злісних порушників. Так, минулих вихідних склали адмінпротоколи на чотири заклади, в яких гуляли весілля.

Тисменицький район пристосовується

Війт Старого Лисця, що на Тисмениччині, Анатолій Лущак каже, хвороба у селі пішла на спад. Загалом у Старому Лисці є 3800 мешканців. За час пандемії там виявили 44 випадки хвороби, один летальний. Коли дізналися про потрапляння району та їхнього села до червоної зони, то більшість обурилась.

«Так, спочатку багато людей були незадоволені. Але що робити? Ми живемо у часи карантину, тож треба змиритися з цим і пристосовуватися», – каже Анатолій Лущак.

Коломия, Городенківський, Косівський та Тисменицький райони – Кабмін оновив райони “червоної зони” (СПИСОК)

Тож зараз селяни дотримуються всіх вимог. Продуктові крамниці працюють за визначеними годинами й санітарними нормами. Чи не основною проблемою, за словами Лущака, став громадський транспорт. Адже багато мешканців Старого Лисця працюють у Франківську.

«Оскільки нема на кого сподіватися, ми самотужки організували транспорт до обласного центру. Так недавно підписали договір з одним підприємством про спецперевезення. Також склали список усіх людей, а їх понад 40, та узгодили його з поліцією. Відтак, у вів­торок, 1 вересня, мешканці села змогли без проблем дістатися до роботи», – додає сільський голова.

Франківськ не здається

Чи не найбільше обурення потрапляння у червону зону викликало у франківців. Уже 28 серпня приватні перевізники прийшли під будівлю ОДА з вимогою дозволити їм працювати на умовах, які були раніше – пасажири в масках та не більше, ніж сидячих місць. Кажуть, карантин довів до фактичного банкрутства – не мають, за що виплачувати зарплати, платити податки та купити запчастини до маршруток.

Вдруге під «Білою хатою» мітингувальники зібралися 31 серпня, коли обмеження уже почали діяти. Понад тисячу людей – підприємців, рестораторів, перевізників тощо – вимагали скасувати карантинні обмеження: дозволити роботу закладів громадського харчування, не припиняти рух маршруток, відкрити школи й садочки.

Декілька сотень прикарпатців протестують проти карантинних обмежень під стінами ОДА

Posted by Репортер on 2020 m. rugpjūčio 31 d., pirmadienis

Підтримав протестувальників і міський голова Руслан Марцінків. Він закликав підприємців працювати, але з дотриманням карантинних вимог. Сказав, що уряд протизаконно відніс Івано-Франківськ до червоної зони. Звернувся до поліції з проханням не штрафувати порушників і пообіцяв, що міська влада юридично підтримає підприємців.

«Наші юристи вивчили, що можна скасовувати всі постанови уряду – згідно з рішенням Конституційного суду вони є незаконними. Тож я прошу нашу поліцію не штрафувати людей, а дозволити їм спокійно працювати», – говорить мер.

Згодом Марцінків повідомив, що у Франківську на два тижні продовжили літні канікули для школярів. Щодо громадського транспорту, то він працюватиме у режимі спецперевезень. Також міськрада направила звернення до Кабміну з вимогою скасувати рішення держкомісії про червону зону.

Уже наступного дня, 1 вересня, у центрі Франківська поліція провела рейди, аби закрити всі заклади, яким заборонено працювати. Рейд назвали попереджувальним – адмінматеріали не складали. Але підприємці були змушені зачинятись.

У Франківську поліцейські попереджають про закриття кафе, ювелірних та книжкових магазинів (ФОТО)

Втім, того ж дня ресторатори влаштували протестну акцію біля обласного управління Нацполіції. Люди вимагали дати їм можливість працювати.

«Ми просто не розуміємо, що коїться. Перевірки, які до нас приходять, не показують жодного документу, який би підтвердив їхні повноваження. Єдине, кажуть – «ми у червоній зоні», треба зачинятись і все», – каже Світлана, власниця мережі піцерій, яка не хотіла називати прізвище.

На Прикарпатті за добу – 174 випадки коронавірусу та три летальних

Головний санітарний лікар Прикарпаття Руслан Савчук наголошує, що наразі ситуація у червоних зонах не дуже змінилася.

«Для прикладу, якщо раніше у районах червоної зони приміром за день виявляли 100 хворих, та зараз в середньому – 92. Щодо Прикарпаття в цілому, то ця цифра коливається на рівні 160 хворих на день і 170 підозр, – говорить Савчук. – Усі ці дані ми отримуємо з державних і приватних установ, які роблять тестування. Варто додати, що на сьогодні в області щодня роблять 1100-1200 тестів. Щодо подальшого поділу на зони, то тут не можна нічого спрогнозувати, бо невідомо, які показники ми отримаємо наступного дня».

Ніхто нічого не знає, але треба жити. Чекаємо.

Автор: Назарій Боднарчук
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.