Статті

Без відстрочки. У вишах Франківська побільшало вступників до аспірантури, але МОН змінив правила

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Не секрет, що за останні роки навчання в університеті стало лазівкою для деяких чоловіків, щоб не йти на війну. У першу чергу йдеться про вступ до магістратури та аспірантури для старших чоловіків, які раніше закінчили бакалаврат.

Втім, відтермінування від мобілізації дає лише навчання на денній формі. Тож у міністерстві освіти цього року для аспірантів вирішили змінити правила вступу, пише Репортер.

Без відстрочки. У вишах Франківська побільшало вступників до аспірантури, але МОН змінив правила

Більше, ніж можуть прийняти

У Прикарпатському національному університеті кажуть: цього року до них зареєструвалося понад 1000 охочих скласти єдиний вступний іспит (ЄВІ) та єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ), які цьогоріч вперше потрібні для вступу на аспірантуру. Як каже завідувач відділу аспірантури і докторантури Роман Ільницький, це й так забагато, тож, якщо через новий закон вступників стане менше, це не мало б сильно вплинути на загальний забір.

Ми не можемо прийняти всіх, бо це перевищує нашу ліцензію – близько 400 людей, які можуть навчатися у нас на аспірантурі, – каже Роман Ільницький. – Думаю, ми все одно будемо мати ту кількість студентів, як щороку. Але все залежатиме від того, як абітурієнти складуть вступні випробування.

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу повідомили: цього року отримали 1600 заяв для складання вступних іспитів на аспірантуру й магістратуру. Минулоріч було 700. Але варто врахувати, що досі такі вступні випробування здавали лише майбутні магістри, а не аспіранти.

Той, хто реєструється складати тест у певному виші, не обов’язково повинен вступати на аспірантуру саме туди. Та в будь-якому разі – цифри доволі показові.

Читайте: Вітрянка у дорослих. Чому у Франківську побільшало «дитячих» хвороб

Без відтермінування від мобілізації

Про зміни до вступу на аспірантуру повідомили у міністерстві освіти і науки кілька днів тому. Посилаючись на надмірний ажіотаж серед чоловіків призовного віку, у 2024 році МОН скасував вступ на денну форму за контрактом. Таким чином, на денній формі зможуть навчатися лише аспіранти, які вступлять на державне місце. Для платників існуватиме лише навчання на вечірній або заочній формі. Це не дає відтермінування від мобілізації.

Вступ до аспірантури в цьому році здійснюватиметься виключно за державним замовленням, водночас бюджетних місць стане вдвічі більше, щоб дати можливість всім, хто насправді бажає здобути ступінь доктора філософії (а не просто уникнути мобілізації через аспірантуру), це зробити з повною підтримкою від держави, – йдеться у заяві МОН.

Як пишуть у міністерстві, до 2022 року до аспірантури щороку вступали 7-8 тисяч людей. А у 2024 на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалися понад 246 тисяч. З них 91 561 – це чоловіки віком 25-60 років, у яких вже є ступінь магістра чи спеціаліста.

Переведення з інших форм навчання на денну цього року буде недоступним для аспірантури. Поновлення на денній формі можливе лише для тих, хто не є військовозобов’язаним, або тим, кому це дозволено за законом – медикам, військовим на службі.

Додаткові іспити

Щодо інших змін – восени для аспірантів, які завершили другий рік навчання в аспірантурі, планують запровадити єдиний державний залік з української та іноземної мов. Про це повідомив «Українській правді. Життя» заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький. За його словами, такі зміни зумовила потреба «відфільтрувати реальних науковців» від тих, хто хоче ухилитися від мобілізації.

Під категорію тих, хто буде складати єдиний державний залік, підпадатимуть здобувачі освіти, які завершили другий рік навчання в аспірантурі – тобто ті, хто цієї осені навчатиметься на третьому курсі для здобуття звання доктора наук. Його запровадять як для контрактників, так і для бюджетників.

Читайте: Примусовий шлюб. Чому франківські університети хочуть об’єднати і що це дасть

Іспит матиме на меті перевірку базових компетентностей у комунікації українською та іноземною мовами, тож спеціалізацію враховувати не будуть. Але для аспірантів вимагається знання іноземної не нижче рівня В1.

Також, серед загальних змін у процесі вищої освіти цього року, – обов’язкова вимога військовозобов’язаним студентам проходити загальновійськову підготовку під час навчання. Відмова призведе до відрахування з навчального закладу.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.