У понеділок, 31 липня, міськрада Івано-Франківська вирішила об’єднати чотири медзаклади в один. Йдеться про приєднання перинатального центру, дитячої лікарні та стоматологічної поліклініки до міської клінічної лікарні № 1. Як це вплине на роботу цих закладів та що зміниться для саме франківців розбирався «Репортер».
Реформа мусить бути
Реорганізація закладів охорони здоров’я є вимогою медичної реформи в Україні. Після поділу території області на госпітальні округи наступним кроком має бути поділ на госпітальні кластери. В Івано-Франківську будуть дві кластерні лікарні – Центральна міська клінічна та Міська клінічна №1, до якої вирішили приєднати перинатальний центр, дитячу лікарню та стоматполіклініку. За словами керівниці міського управління здоров’я Алли Вацеби, таке об’єднання забезпечить франківцям якісну медичну допомогу та фінансову стійкість медзакладів.
Є кілька причин, навіщо це треба зробити, – пояснює Алла Вацеба. – По-перше, це дозволить надавати своєчасну та багатопрофільну медичну допомогу в одному закладі. Ще один чинник – збереження досягнутого рівня медичної допомоги і забезпечення можливості розвитку. Тобто, тільки так ми зможемо отримати новітнє, сучасне обладнання і надавати допомогу відповідно до галузевих стандартів. Наступний чинник – забезпечення ширшого контрактування з НСЗУ. Це дозволить отримати державне фінансування і зменшити навантаження на міський бюджет.
Грубо кажучи, все впирається в гроші. Бо з 1 січня 2024 року уряд фінансуватиме лише спроможні медзаклади, які відповідають вимогам. Наприклад, кластерні лікарні мусять бути багатопрофільними – надавати допомогу щонайменше за 20 напрямками.
Ті лікарні, які не ввійшли до спроможної системи, теж зможуть функціонувати, але вони будуть контрактуватися короткостроково.
Ми цьогоріч вже мали гіркий досвід, – розповіла Алла Вацеба. – НСЗУ не озвучила цю вимогу на початку року і стоматполіклініка була законтрактована лише на три місяці, бо мала лише один пакет медичних послуг.
Разом з тим керівниця управління наголошує: об’єднання медзакладів жодним чином не вплине на працівників. Усі залишаться на своїх місцях.
Ми не звільняємо жодного працівника. Будуть змінені тільки записи у трудових книжках щодо роботодавця, – каже Вацеба.
Пологовий проти стоматології
У п’ятницю, 28 липня, коли питання об’єднання медзакладів вперше винесли на голосування, у сесійній залі почалася гаряча дискусія. Колектив перинатального центру виступив категорично проти об’єднання зі стоматполіклінікою. Мовляв, до проєкту статуту кластерної установи мають багато запитань.
Як міська клінічна лікарня візьме на баласт стоматполіклініку? Може, є доцільність доєднати її до поліклінічних закладів? – сказала на сесії голова профспілки перинатального центру Світлана Вінтонюк. – Ми розуміємо, що є необхідність створення кластера. Ми розуміємо, що зараз стоїть питання отримання пакетів. Але ми не бачимо стоматологів у кластері з пологовим.
Це обурило заступника міського голови Олександра Левицького. Він наголосив, що стоматполіклініка не є баластом, бо нині абсолютно всі медичні заклади отримують кошти з міського бюджету на здійснення статутної діяльності.
Ми утворюємо цей заклад (кластерну лікарню – авт.) на вимогу законодавства. І якщо всі структурні підрозділи будуть ефективно працювати, то в майбутньому ми можемо мати свою щелепно-лицеву хірургію, – говорить Левицький.
Разом з тим Алла Вацеба пояснила, згідно із чинним законодавством, усі лікарі стоматологічного профілю юридично віднесені до вторинного рівня медичної допомоги.
З огляду на те, в який час живемо, ми не можемо втратити стоматологію як комунальний заклад, – каже керівниця управління. – Потреба в наданні стоматологічної допомоги є. Багато внутрішньо переміщених осіб, багато дітей-сиріт, багато людей з інвалідністю, багато поранених хлопців звертаються за стоматологічними послугами.
Входження стоматології в кластер буде доречним і для вагітних жінок, вважає Алла Вацеба. Бо, будучи на диспансерному обліку, вони можуть пройти комплексний огляд в одній установі.
Ще один ваговий важіль – в нас щороку збільшується кількість онкопатологій ротових порожнин. Не маючи комунальної стоматології, ми не зможемо проводити профілактичні огляди та контролювати ситуацію, – додала Алла Вацеба.
Кластер таки буде
Попри те, що у п’ятницю директорка перинатального центру Марія Бойко написала заяву на звільнення, до понеділка ситуація вляглася.
Після того, як вийшла постанова Кабінету міністрів, на оперативній нараді із завідувачами відділень, я пояснила своїм працівникам, чому ми повинні стати кластерним закладом. Щодо цього в нас не було жодного спротиву чи нерозуміння. Але ми тільки 25 липня дізналися, що в цей кластер має входити стоматологія, і сьогодні (31 липня – авт.) ми вперше розставили деякі крапки над «ї», – пояснила Марія Бойко.
“Тому я дуже прошу, аби ми доопрацювали цей статут так, аби кожен із закладів почував себе повноцінним членом цього об’єднання. Аби кожен із закладів приносив користь місту, розвивався в місті, а не був тягарем для міста”, – звернулася Бойко до депутатів.
Натомість керівник МКЛ №1 Тарас Василик просив проголосувати наявний статут, а вже наступним рішенням вносити зміни до нього.
Нам дуже важливо це перетворення пройти впевнено, вдало до листопада, щоб ми могли законтрактуватися, – сказав Василик.
Директорка дитячої міської лікарні Ольга Бойчук теж підтримала об’єднання медзакладів. Каже, кластер є вимогою часу і таке об’єднання може надати лікарні нові можливості.
Можливо, у структурі кластерного закладу у нас буде можливість контрактування з додатковим пакетом, тому що в кожній медустанові є ті спеціалісти, яких немає в іншому закладі. А якщо буде додатковий пакет на надання медичної допомоги, то це — додаткові гроші, – каже Ольга Бойчук.
Аргументувала входження до кластера і директорка стоматологічної поліклініки Тереза Стефанків. За її словами, через відсутність фінансування НСЗУ з 1 квітня, в поліклініці не можуть безкоштовно лікувати навіть пацієнтів з гострими станами. А об’єднання дозволить укласти договір на пакет «Стоматологія» у 2024 році
Ми не можемо існувати як монопакетний заклад, – говорить Тереза Стефанків. – Так, зараз ми працюємо без пакета, але звинувачувати стоматологів, що вони є баласт – неприпустимо. За 6 місяців цього року ми заробили 5 млн грн. І взагалі, в нашому закладі – такі самі лікарі, як і лікарі в пологовому будинку.
Після того, як депутати вислухали всі сторони, таки проголосували за реорганізацію закладів охорони здоров’я. Наразі спеціальна комісія працює над юридичними аспектами приєднання. Тож далі буде…
Авторка: Ірина Гаврилюк
Comments are closed.