Люди Статті Фото

А той третій празник… Купання на Йордан – чи є в тому користь і духовність

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Щороку 19 січня українці святкують Йордан. В цей день у всіх містах та селах святять воду на берегах річок. А після освячення найсміливіші стрибають в ополонку, бо вірять, що у святій крижаній воді застудитися неможливо, ще й прощаються гріхи.

Але чи так воно, пише Репортер.

У Святому Письмі розповідається, що 30-літній Ісус прийшов на річку Йордан, де Іоан Предтеча хрестив людей водою на знак очищення від гріхів, проповідуючи швидке пришестя Спасителя. Коли Ісус вийшов на берег, з небес пролунав голос Бога-Отця: «Цей є Син Мій улюблений…». І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. За християнським вченням саме так Бог з’явився у трьох іпостасях: Бог-Отець – в голосі, Син Божий – у плоті, Дух Святий – у вигляді голуба. Тому це свято ще називають – Богоявлення, Йордан, Водохреща.

Малі діти, бородаті

За словами відомого на Прикарпатті священника, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці у Криворівні отця Івана Рибарука, купання в ополонці на Йордан не є українською традицією і ніякої духовності не несе.

«У Греції є така традиція, коли священик посвячує воду і кидає у неї хрест, а потім молодики стрибають за ним, аби дістати, – розповідає отець Іван. – Люди завжди хочуть зробити собі якусь прибаганку. Але духовного значення воно не має ніякого. Колись на Гуцульщині був звичай на Великдень: ґазди після церкви летіли на конях додому і біля хати стріляли. Так сповіщали, що вони вже вдома. Змагалися. Це така забавка малих дітей, навіть якщо вони вже бородаті й сиві».

Священник вважає, що людям зав­жди хочеться якихось атракцій і купання в ополонці – одна з них.

«Воно ні наближає до християнства, ні віддаляє, – говорить Іван Рибарук. – Це просто інша площина. Купання ніякого значення, крім оздоровчого, не має. І то чи воно оздоровче – залежить від людини. Ісус не тому входив у води Йордану, аби ми нині купалися в ополонках, а для того, аби вернутися до Бога. Хрещення – основа віри. Тому важливо розуміти, що ми маємо не адаптувати Бога до своїх традицій, обрядів чи уявлень, а себе адаптувати до того, що нам Бог про себе явив через Ісуса Христа».

Читайте також: Прикарпаття готує забаву. Які зимові розваги є для туристів і скільки це коштує (ФОТО)

Священник наголошує, нехай люди купаються на здоров’я, але вважати це духовною складовою не можна.

«Духовне значення має одне – розуміння, для чого прийшов Ісус Христос, для чого він охрестився від Івана і показав нам шлях», – додає отець Іван.

Хобі всього життя

Франківець Олег Льода вважає, що традиція купання на Водохреща є чудовою нагодою для людини подолати якісь свої страхи, підвищити самооцінку. Також можна наважитися за компанію з іншими влізти у крижану воду та відчути той адреналін. Він теж так починав.

Чоловік моржує вже 30 років. Пригадує, що пішов за компанію з колегою по роботі. Скупався раз, сподобалось і затягло.

«Ті, хто, планує купатися на Йордан, мають добру нагоду почати, – говорить пан Олег. – Сам би навряд наважився, а тут є компанія. Я, наприклад, негативно ставлюся до того, що, мовляв, треба починати поступово ще з липня обливатися. Це дурниці. Треба себе налаштувати, прийти і раз окунутися. Якщо тобі той стан після купання сподобався – продовжуй. Може, потім це стане твоїм хобі на все життя».

Читайте: Карпатські гірські рятувальники стали “людьми тижня” (ФОТО)

Олег Льода купається на міському озері за будь-якої погоди. Пригадує, що кілька років тому у Франківську три дні були морози під мінус 35. Все одно купався.

«У нас навіть змагання для моржів проводили з двох дисциплін, – пригадує пан Олег. – Треба було проплисти на швидкість 12,5 метрів туди і назад, загалом 25. А друга – якнайдовше пробути в ополонці. То раз було двоє таких затятих, що потрапили в лікарню з переохолодженням. Потім цю дисципліну відмінили».

За всі ці роки, що чоловік моржує, він жодного разу не застуджувався. Але зараз, каже, дилема, бо тяжко переніс коронавірус. І має тиждень на роздуми – купатись чи ні.

«Коли ви зайшли, окунулися кілька секунд і потім виходите – це таке відчуття! – захоплено розказує чоловік. – А коли мороз і сонце, то взагалі ідеально. Кров приливає до шкіри, тіло парує. Моржі ходять саме через те, аби отримати той адреналін. От, хтось стрибає з парашутом, а хтось купається взимку. Окунувся вранці один раз і маєш бадьорість та прилив енергії на весь день».

Питайте в лікаря

Натомість медики наголошують, що різке занурення в ополонку може бути небезпечним.

«Різкий температурний перепад здатен призвести до спазмів судин, – говорить Завідувачка терапевтичного відділення Івано-Франківської центральної міської лікарні Зена Зозуляк. – Особливо це стосується людей, які мають серцево-судинні захворювання, таке може загрожувати інсультом чи інфарктом. Також протипоказано купання людям, які мають гострі респіраторні захворювання, нежить».

За її словами, купання у холодній воді може призвести до різних ускладнень: пневмонії, запалення вуха, можуть загострюватися хронічні захворювання, наприклад, сечостатевої системи, бронхіти. Тому тим, хто хоче пірнати у холодну воду, варто порадитися з лікарем.

Ще Зозуляк наголошує: категорично заборонено зимове плавання й пірнання для людей, які мають гіпертонічну хворобу, страждають епілепсією, мають захворювання щитовидної залози, бронхіальну астму, інфекційні та шкірні хвороби.

Авторка: Світлана Лелик
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.