Репортер часто отримує запитання від читачів і на більшість із них намагається дати ґрунтовні відповіді. Питали редакцію і про щеплення дітей перед школою чи садком. Відповідає головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ІФ ОВА з організації педіатричної допомоги Лариса Підвербецька.
1. Нещодавно ми повернулися з Німеччини і я була здивована, коли від місцевих мам дізналася, як багато щеплень мають обов’язково отримати німецькі діти. Які обов’язкові щеплення в Україні?
Обов’язковою є вакцинація від 10 небезпечних захворювань: кашлюк, дифтерія, правець, кір, паротит, краснуха, туберкульоз, гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція), поліомієліт, гепатит В.
Для формування стійкого імунітету в більшості випадків потрібні кілька доз, які вводяться з інтервалами. Обов’язкова вакцинація є безкоштовно.
2. Моєму молодшому сину скоро два роки і ми плануємо йти в дитячий садок. Які щеплення дитина повинна обов’язково отримати до дворічного віку?
Першими щепленнями, які отримує дитина, є вакцини від гепатиту В і туберкульозу. Їх роблять у пологовому будинку. Наступне щеплення малюк отримує у двомісячному віці. Це перша доза вакцини від шести інфекцій: гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. У чотири місяці малюк отримує п’ятикомпонентну вакцину: від дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та ХІБ-інфекції. У шість місяців дитині роблять третю дозу вакцини від дифтерії, правця, кашлюка і поліомієліту. В цьому ж віці на часі отримувати третю дозу вакцини від гепатиту В.
У рік дитина отримує першу дозу вакцини від кору, паротиту і краснухи. І третю ревакцинацію від Хіб-інфекції, наприклад, вакциною Хіберикс.
У 18 місяців – час бустерної вакцинації від дифтерії, правця, кашлюка та поліомієліту.
3. Моя дитина не має всіх обов’язкових щеплень. Чи зможе вона відвідувати школу?
Невакциновані діти, за винятком тих, які мають медичні протипоказання до вакцинації, не можуть відвідувати дитячі садки та школи з іншими учнями.
Якщо в дитини є протипоказання, їй надається відповідна довідка – на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини за участі педіатра та інших лікарів-спеціалістів. Рішення про допуск таких дітей до закладів освіти приймає комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу.
4. Від яких захворювань діти мають бути обов’язково щеплені перед початком навчального року. В якому віці?
У шість років, перед першим класом, дитина отримує другу дозу вакцини КПК (від кору, паротиту і краснухи, наприклад, Пріорикс) і п’яту бустерну дозу вакцини від дифтерії, правця та поліомієліту.
У 14 років потрібна чергова ревакцинація від поліомієліту, а у 16 – бустерна імунізація від дифтерії та правця.
Окрім цього, необхідно проводити щорічно вакцинацію від грипу.
5. Моя 7-річна донька пропустила планове щеплення проти кору, краснухи та паротиту. Як нам наздогнати графік?
Якщо графік порушено, вакцинуватися можна проти будь-якої інфекції у будь-якому порядку. Головне — стежити за дотриманням інтервалів введення доз, щоб досягти максимальної ефективності. Оновлений графік щеплень можна скласти із сімейним лікарем.
6. Наші двійнята мають усі обов’язкові щеплення, але я знаю, що є ще вакцини проти інших інфекцій. Які додаткові щеплення можна зробити в Україні?
Міністерство наполегливо рекомендує робити щеплення від:
- ротавірусної інфекції,
- вітряної віспи,
- пневмококової інфекції,
- гепатиту А,
- менінгококової інфекції,
- грипу,
- папіломавірусної інфекції.
Щеплення від цих інфекцій можна зробити у державній поліклініці або у приватній клініці за власний кошт.
7. Минулої зими мій чоловік тяжко хворів коронавірусом, мав ускладнення. Дуже хвилююся за нашу дитину, не хочу, щоб син захворів на ковід. В якому віці можна вакцинувати дітей від COVID-19 і чи рекомендоване це всім дітям чи лише тим, які в групі ризику?
Підставою для щеплення є випадки, якщо дитина:
- має високі ризики тяжкого перебігу та розвитку ускладнень після хвороби через супутні захворювання і не має протипоказань до вакцинації;
- виїжджає до країни, де для перетину кордону необхідний сертифікат або міжнародне свідоцтво про вакцинацію;
- є учасником міжнародних спортивних змагань або інших заходів у країні, де для перетину кордону або для участі в заході необхідне міжнародне свідоцтво про вакцинацію або сертифікат, що підтверджує вакцинацію проти COVID-19;
- приїхала з іншої країни, де отримала першу дозу вакцини Comirnaty/Pfizer і має підтверджувальні документи.
В Україні рекомендовано вакцинувати проти коронавірусу дітей від 12 років. Щеплення проводиться лише вакциною від компанії Pfizer/BioNTech. Вакцинація дозволена лише за згоди та у присутності батьків дитини.
8. Минулого місяця напередодні планового щеплення мій син мав нежить. Тому вакцинацію ми перенесли, але наш лікар сказала, що нежить не є протипоказом. Чи можна робити щеплення, коли дитина хворіє?
Як правило, температура до 38 градусів та легкі ознаки ГРВІ не є протипоказами до проведення вакцинації.
9. Яка може бути реакція на вакцинацію? Наступного тижня мій малюк має отримати щеплення, хвилююся, яка може бути реакція?
Після вакцинації дитина може почуватися бути дещо роздратованою. Через кілька годин може підвищитися температура тіла. В місці введення вакцини можливий біль, почервоніння та ущільнення. Ці реакції є нормальними і передбачуваними. Зазвичай вони минають через 1-2 доби, і дитина повертається до активного життя, захищена від небезпечних хвороб.
10. Моя дитина народилася з хронічною хворобою і ми вирішили не робити їй щеплення. Та багато лікарів стверджують, що хронічні хвороби не є протипоказанням до щеплення. Які є дійсні протипоказання до вакцинації?
В першу чергу зазначу, що хронічні хвороби – навпаки – є показанням для щеплення. Діти з хронічними хворобами перебувають у групі ризику – інфекція у них може дати серйозні ускладнення, загрожувати життю.
Щеплення дітям до року проводять після планового огляду педіатра та виявлення можливих протипоказань. Усі вони завжди прописані в інструкції. Загалом, щеплення дитині слід відкласти, якщо:
- є температура понад 38 градусів
- є загострення хронічної патології
До абсолютних протипоказань відноситься анафілактична реакція на попереднє введення вакцини. Також слід з обережністю проводити щеплення дітям, які схильні до алергії, мають тяжкі патології нервової системи. При імунодефіцитних станах не слід проводити щеплення дитини живими вакцинами.
Авторка: Ірина Гаврилюк
Comments are closed.