Українські вболівальники обурені. У п’ятницю, 27 вересня, дисциплінарний комітет ФІФА прийняв рішення, що відбірковий матч чемпіонату світу з футболу 2014 року між збірними України та Польщі відбудеться без глядачів. Крім того, українській збірній заборонено грати на стадіоні «Арена-Львів» протягом п’яти років.
Таке рішення прийняли на підставі рапортів арбітра й інспектора матчу Україна-Сан-Маріно 6 вересня щодо проявів расизму, використання фашистської символіки та піротехніки з боку вболівальників у Львові. До забороненої символіки віднесли червоно-чорний прапор УПА, портрети Шухевича й Бандери, символ «Галицький лев» тощо.
Федерація футболу України подала апеляцію. Футбольні фанати закликають до конфронтації з ФІФА. А «Репортер» спитав відомих на Прикарпатті фахівців, наскільки справедливим, на їхню думку, є рішення ФІФА та яким вони бачать вихід із ситуації?
Тарас Клим, перший заступник голови обласної федерації футболу:
– Я б сказав, що частково це є справедливо. Там таки були порушення, адже я був на грі, бачив усе на власні очі, є делегатом Федерації футболу України, тому можу робити якісь професійні висновки. Не раз були запалені петарди, димові шашки, крім того, їх ще й кидали в ігрову зону – на бігову доріжку. Диктор неодноразово попереджував вболівальників, вони не звертали уваги. Їх просили: «Хлопці, не можна, не треба, нас покарають, постраждає збірна…». У цьому сенсі тут, звісно, були порушення.
Щодо тих моментів, на яких акцентувалась увага у ЗМІ, особливо показували фашистські привітання, то я особисто їх не бачив, але якщо вони там були – це теж є порушенням. Стосовно наших національних символів – чорно-червоний прапор, чи Шухевич, чи Бандера, то, звісно, це я порушенням не вважаю.
Як це кваліфікує ФІФА, мені важко судити, але якщо ви запитаєте мою особисту думку, то покарання надто суворе, можна сказати жорстоке. Бо на п’ять років поставити хрест на стадіоні у Львові, провести матч без глядачів у Харкові – це занадто.
Чи є шанс поборотися за пом’якшення? Шанс є, але прогнозувати не беруся, бо то досить консервативні організації, і яким буде остаточне рішення, важко судити.
А радикальні настрої зараз точно не мають сенсу. Не треба дражнити гусей.
Роман Вірастюк, відомий спортсмен, екс-капітан збірної України з легкої атлетики:
– Я думаю, що це підстава, з подачі зрозуміло чиєї. Впевнений, що у ФІФА поняття не мають, хто такі Бандера чи Шухевич. На матчі не було расистських гасел, вони аргументовано нічого не можуть довести. Англійські клуби свого часу покарали так само, але там були загиблі, а нас за що? Тут навіть не було расистських вигуків…
Мені здається, що подання мало б іти навіть на рівні нашого міністерства закордонних справ – писати від держави, підніматися, вимагати, бо то вже навіть не про вболівальників йдеться, а про державу. Нам треба позбавлятися комплексу меншовартості, знати собі ціну. Бо нам кажуть, що ми погані, а ми махаємо головами – погоджуємося. А треба визначитися, хто ми є – у державному масштабі.
Чим закінчиться? Думаю, п’ять років не буде. Вважаю, що має втрутитися наше МЗС, може, подавати у спортивний суд у Цюріху. Мовчати не можна!
Мирослав Ступар, колишній арбітр ФІФА, професор Прикарпатського національного університету імені Стефаника:
– Рішення ФІФА було на підставі подання делегата матчу, який був у Львові. Усе не тільки запротокольовано письмово, але є й фото, і відео. Дійсно, на стадіоні були нацистські гасла, знаки. І мене просто дивує, що наш народ, який багато потерпів від фашистів, підтримує знаки, які там були показані. І ще така атрибутика, яка, наприклад, у Німеччині заборонена і карається, по-моєму, тюремним ув’язненням. Тим паче, що вже давно в Україні для делегатів матчу роздаються спеціальні листки, де є всі емблеми, символи, які заборонені на матчах. Те, що був чорно-червоний прапор чи Бандера, ми можемо довести, що це не заборонено, спростувати. Але інші факти…
Якщо нашій делегації, яка поїхала до ФІФА, це вдасться, то буде великий плюс для України. А от чи поміняють рішення – навряд. Втім, шанси є – треба зберігати надію до останнього моменту, а якщо не вдасться, то просто обігравати поляків у Харкові при порожніх трибунах.
Якби наша Федерація футболу пантрувала на всіх матчах чемпіонату України, карала стадіони й команди, то такого безладу, який був у Львові, не було б. За такі речі – нацизм, расизм – карають дуже серйозно. І я думаю, можна було передбачити, що таке може бути, тим паче у Львові, де на матчах «Карпат» такі речі вже були. Тим більше, що на кожному матчі є організація, яка відповідає за порядок.
Ми десь у 1980-х судили матч у Антверпені, то здивувалися, коли побачили, як поліція обшукувала кожного глядача на вході до стадіону. А у нас пхається натовп, ніхто не перевіряє, от і маємо такий плачевний результат.
Comments are closed.