Минулого тижня відбулося останнє на цей рік тестування ЗНО – з фізики. На початку цього тижня на всеукраїнському сайті оцінювання якості освіти, на персональних сторінках учасників уже були розміщені результати з більш ніж половини тестів.
Дисципліна і порушення
Богдан Томенчук, директор івано-франківського регіонального центру оцінювання якості освіти (РЦОЯО) запевняє: «Цього року з організаційної точки зору ЗНО пройшло бездоганно. Кажу це не через те, що я причетний до організації цієї справи, а тому, що не знаю в Україні більше таких заходів, де була б задіяна буквально вся держава, і які би проводилися з такою чіткістю».
Цього року на Прикарпатті через зовнішнє тестування пройшли понад 11 тисяч учасників. На усіх тестах було задіяно близько 10 тисяч персоналу. За проведенням ЗНО наглядали і громадські спостерігачі – найбільше їх було з Комітету виборців та ГО «Опора».
Щодо оцінки проведення ЗНО згоден з Томенчуком й Іван Маруняк, регіональний координатор кампанії спостереження за ЗНО-2010 в Івано-Франківській області. Він каже: «Цього року ЗНО пройшло на вищому рівні, ніж у попередні роки. Персонал уже має досвід контролювання. Значно зменшилася кількість порушень – у РЦОЯО кажуть – у вісім разів».
Натомість, координатор спостереження наголошує на одному з суттєвих недоліків, – неявці абітурієнтів. «У результаті неявки державний бюджет втратив тільки за підрахунками по нашій області понад 30 тисяч гривень», – каже Маруняк. Так, для прикладу, на тестування з української мови та літератури із близько 12 тисяч учасників не з’явилися більше тисячі. Маруняк вважає, що причин тому декілька. «По-перше, серйозно вплинули на неявку нові правила вступу до ВНЗ, – стверд-жує координатор, – які Табачник зробив у лютому. Тим, хто закінчив школу у 2007 році і раніше, тепер дозволено поступати на заочну форму навчання на основі іспитів у ВНЗ. А ці зміни були введені, коли реєстрація на ЗНО вже завер-шилася. По-друге, вплинуло і те, що цьогоріч зробили дійсними сертифікати попередніх років».
Двієчники та відмінники
Що ж до результатів наших цьогорічних абітурієнтів, то вже можна говорити про перші висновки. «Немає ще підсумку усіх ЗНО, але можемо сказати приблизно – процент невдах, тобто тих, хто склав тести на нижче, ніж 124 бали, із тих предметів, з яких вже підбиті підсум-ки, – близько 9 %», – запевняє Томенчук.
Статистика успішності – приблизно така ж, як і у минулих роках. Томенчук пояснює це так: «Маємо справу з великою масою людей, процес оцінювання чітко налагоджений. І треба, щоб сталася атомна війна, щоб якийсь показник почав зрушуватися».
До речі, поки що не відомо, чи матиме Прикарпаття «круглих двохсотбальників» – тих, хто набрав із трьох тестів максимальну кількість балів. Хоча, такі вже є у Київській та Львівській областях. «У нас є учні, які набрали 200 балів, – каже Томенчук, – п’ятеро з біології, 14 – з математики, шість – з української мови та літератури. По решті предметів ще немає інформації». Тож будемо сподіватись.
Сторінка для комісії
Якщо хтось чекає, що результат ЗНО йому надішлють поштою – сподівається марно. Ще одне нововведення. «Ніхто нічого не буде надсилати, – каже Томен-чук. – Результати кожного висвічуються на персональній сторінці. Їх треба видрукувати та йти з тією роздруківкою у приймальну комісію. Вони також заходять в Інтернет, дивляться на результат і якщо це те ж саме, то завіряють печаткою».
Директор РЦОЯО пояснює, що так простіше і вигідніше: навіщо висилати поштою, якщо є новітні технології. «А одне поштове відправлення коштує 2 грн., і все забере не мало, не багато, а 800 тисяч грн. з державного бюджету», – каже Томенчук.
До речі, тільки-но цьогорічне ЗНО завершилося, у регіональному центрі вже готуються до наступного. «Ми аналізуємо, думаємо, як зробити ще краще», – каже директор центру. І вже зараз бачить перспективу. Для прикладу, ввести смс у статус документа. Це зекономило би купу часу і дало змогу оперативно інформувати абітурієнтів.
До теми:
У вступній кампанії 2010 року введені деякі зміни. Ігор Сарапук, відповідальний секретар приймальної комісії медуніверситету, розповідає:
1 – крім атестату з української мови та літератури, також є обов’язковим подача сертифікату з історії України або математики;
2 – враховується середній бал атестата;
3 – поза конкурсом зараховується обмежена кількість вступників, що становить 25 % від кількості місць державного замовлення. Пільгові категорії обов’язково подають оригінали документів. До речі, якщо раніше говорилося, що переможців Малої академії наук викреслили зі списку тих, хто має право на позачерговий вступ, то до умов прийому зробили допов-нення – і їх повернули у цю категорію;
4 – цього року дозволено приймати, крім цьогорічних, і сертифікати минулих років;
5 – абітурієнти, які закінчили загальноосвітню школу в 2007 році і раніше, можуть поступати на заочну форму навчання за результатами вступ-них іспитів;
6 – обмежено прийом заяв від абітурієнта – можна подавати заяви і документи не більше, ніж у п’ять навчальних закладів, і в кожному з них – не більше, ніж на три спеціальності.
Comments are closed.