Свята наближаються, тож час задуматися, якою буде ваша ялинка. Після 10 грудня запрацюють ялинкові базари, де можна буде придбати легально зрубане дерево.
Або можна залучити уяву та прикрасити дім, не зашкодивши природі, пише Репортер.
Головне – етикетка
Цього року в Держлісагентстві планують продати понад 500 тисяч ялинок, які вирощують на спеціальних плантаціях. Як повідомили в Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, на Прикарпатті заготовлять понад 32 тисячі дерев і 52 тисячі гілок.
«Заготівля проводиться за заявками торговельних організацій і під замовлення споживачів, – каже прессекретарка управління Ірина Бабій. – Переважно наші господарства продають ялину європейську, ялицю білу та сосну звичайну. Спеціально вирощені новорічні дерева можна придбати безпосередньо на місцях – у лісгоспах або на ялинкових ярмарках обласного і районних центрів».
Минулого року легальними ялинками в Івано-Франківську торгували на чотирьох ринках: на Старозамковій, 2, Петлюри, 2, Тролейбусній, 2 і Стуса, 17, а також – на ярмарку в палаці Потоцьких.
Як повідомили у Держлісагентстві, прикарпатські ялинки цьогоріч будуть найдорожчими в Україні – 120 грн за дерево. Втім, це ціна, якщо купувати напряму в лісгоспах, а на ринках ще буде націнка.
Лісівники вкотре нагадують, що треба купувати спеціально вирощені ялинки, а не зрубані браконьєрами.
«Легально заготовлена ялинка повинна мати самоклейну етикетку або пластмасову бирку-стяжку, які розриваються при спробі їх зняти, тож повторне їхнє використання неможливе, – говорить Ірина Бабій. – Перевірити інформацію можна на сайті open.ukrforest.com. Для цього треба ввести її номер з самоклейної етикетки чи бирки. Якщо інформація на сайті відсутня, це може свідчити про сумнівне походження товару».
Також дерево можна перевірити в додатку yalynka.info.
Вводити потрібно лише цифровий номер на етикетці, без зазначення серії.
За незаконну вирубку хвойних дерев у передноворічний період порушнику світить штраф від 510 до 1020 грн. Втім, розмір шкоди залежить від того, де саме зрубали дерево, а також від його діаметра біля шийки кореня. Якщо доведуть, що шкода дійсно велика, притягнуть до кримінальної відповідальності. Тоді штраф може зрости до 25 500 грн, або арешт до шести місяців, або обмеженням волі до трьох років (до 34 000 грн чи до п’яти років – за рубку в заповідних зонах).
З шишок чи гілок
Якщо дерева шкода, то є альтернативні варіанти. Співзасновниця організації SortSmart, екоактивістка Марічка Федорук розповідає, що найкращий для довкілля варіант – створити ялинку своїми руками.
«Наприклад, можна зробити з гілок, паличок. В інтернеті є дуже багато способів. Можна замовити тканину, липучки, на які чіпляти іграшки, – розповідає Марічка Федорук. – Мені подобається наш традиційний варіант – дідух. Він – найбільш екологічний, а ще – це повернення до власних коренів. Дідух дуже красивий, у домі одразу стає святково».
Ідей справді багато.
На англомовних сайтах є варіанти ялинки з новорічних кульок, коробок з-під яєць, кольорового паперу, книг чи фотографій. Наприклад, на сайті «Затишок» є інструкція, як виготовити різдвяне дерево з шишок. Для цього зробити з картону конус і обклеїти його перед тим пофарбованими шишками. Потім ялинку можна прикрасити.
Якщо ці ідеї здаються аж занадто креативними, можна поставити різдвяне дерево, зроблене з ялинкових гілок. Але їх теж треба купувати у спеціальних місцях, а не на стихійних ринках, щоб бути певними, що гілки не обламали незаконно. Як повідомляють в обласному управлінні лісового та мисливського господарства, ялинки з гілок виготовляють приватні підприємці. Тож у продавця має бути документ про походження гілок.
Ще один варіант – штучна ялинка. Наприклад в «Епіцентрі» цього року за неї треба віддати від 500 до 7000 грн, залежно від розміру й матеріалу. В інтернеті можна замовити в середньому за 2500, але, знову ж таки, залежить від якості й розміру.
Читайте: Добро на Різдво. Як франківцям зробити свято не лише для шлунку
Втім, штучне дерево – зовсім не екологічний варіант. Крім того, якщо ялинка зроблена з неякісного пластику, вона навіть може виділяти токсичні речовини при кімнатній температурі.
«Виготовлення штучної ялинки – це викиди в атмосферу парникових газів, шкідливих речовин у довкілля, використання води на промислові потреби. І зроблена вона – з пластику, – каже Марічка Федорук. – Також її везуть з того ж Китаю, тому багато парникових газів викидається в атмосферу через транспортування. Але найгірше – потім таку ялинку неможливо переробити, хіба спалити на спеціальному заводі, що теж не є корисним для довкілля».
За її словами, щоб шкода була рівносильною вирубуванню ялинок, штучне дерево треба використовувати хоча б 15 років.
За словами Марічки, найкраще купити живу ялинку в горщику.
Їх також продають на спеціалізованих базарах від лісового господарства. Потім таке дерево можна посадити. Головне – правильно доглядати за ялинкою в горщику: тримати в прохолодному місці, подалі від батарей та обігрівачів, регулярно зволожувати.
Або ж ялинку в горщику можна замовити на сайті Zeleno. Тут є доставка по всій Україні. Ціни – від 70 грн за маленьку і до кількох тисяч грн. Разом з ялинку, надійде й супровід по догляду.
Отже, вибір за кожним. Але, якщо все ж вибрали традиційну живу, треба не забути потім її правильно утилізувати. Минулого року в Івано-Франківську було 14 контейнерних майданчиків, де можна було залишити різдвяне дерево, звідки комунальники їх забирали, щоб використати як біопаливо. Також, щорічний пункт прийому використаних ялинок є на Максимовича, 11.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.