Кілька днів тому в Івано-Франківську на Вовчинецькій, 206 сталася пожежа. Від її наслідків мешканці ще довго будуть приходити до тями.
Хтось налякався гуркоту, хтось надихався димом, а хтось постраждав матеріально — у людей погоріла вся побутова техніка, яка на той момент була включена. Нові комп’ютери, пральні машини, холодильники — недешеві речі. Відтак мешканці шукають правди. Сподіваються на те, що зможуть «вибити» відшкодування в ЄРЦ.
«Був сильний гуркіт і вибухи, ми дуже перелякалися, — розповідає Марія Голей, одна з мешканок будинку. — Усе було в чорному диму, він почав йти з комірчини. Ми відчинили вікна, які виходять на другий бік, а дітей спустили на вулицю, бо живемо на першому поверсі. Дихати не було чим».
Її сусідка Наталія Павлова додає, що стіни в туалеті та ванній вмить покрилися чорною сажею. Люди переполохані. Кажуть, лише чудом ніхто не постраждав.
Пожежа сталась минулої неділі, говорить ще одна мешканка — Марія Іванчишин. Викликали пожежників, ті приїхали, загасили та повідомили, що є замикання електромережі. Людей це не здивувало, адже мережі дійсно у поганому стані — дроти висять, у підвалі по коліна води. «Відрубали кабелі, у двох під’їздах не було світла, — продовжує жінка. — Потім прийшли електрики — міняли кабель, щось варили, працювали в щитовій. Цілий день щось робили. На сходовій клітці було видно, що напруга то є, то нема. А потім світло вибило».
Отже, назавтра, коли увімкнули електрику, погоріла побутова техніка. Люди почали дзвонити на всі гарячі лінії: ЄРЦ, міліцію, аварійну, МНС тощо. Кажуть, усі приїхали, а з ЄРЦ — нікого. «ЄРЦ нічого не треба, — наголошує Марія Іванчишин. — Розумію, що має будинок заборгованість, бо скрізь є люди, які не платять, але хай зрозуміють, що інші не повинні від цього страждати».
Найбільше постраждала квартира Марії Тацюк. «Цілий день щось тріщало, — пригадує жінка, — а далі вибило світло. Назавтра я сиділа вдома, думала: з хати не піду, поки не увімкнуть світло. Внучка була в мене в гостях, я вийшла на коридор, щоб її провести, а на кухні почало тріщати. Прибігла на кухню, а там уже горить…».
Пані Марія почала сама гасити пожежу, тепер має опік на правій руці. Збіглися сусіди, загасили. Назавтра працівники ЄРЦ склали акт. Згідно з ним, пошкоджені: газовий шланг, кухонні меблі, стеля, стіни, пральна машинка, занавіски на вікнах, підвіконник… корпус мобільного телефону.
У Андрія Веретка погоріла половина техніки: мікрохвильова, музичний центр, пральна машина, електродуховка. «Як тільки увімкнули світло, то я не знав до чого бігти, — каже чоловік. — Тут вибух, там дим, а там дитина плаче. Побіг на коридор, вимкнув усі рубильники, тоді заспокоїлося».
Отже, що людям із тих актів? Як каже інженер відділу експлуатації та відповідальний за електромережі ЄРЦ Віктор Синишин, причину пожежі з’ясувати складно.
«Судячи з усього, хтось або відмотує електрику, або робить заземлення побутових пристроїв, — говорить Синишин, — а для цього використовує газову трубу. Адже будинок не заземлений, у таких спорудах заземлення не були передбачені. Подібних випадків я бачив багато, але знайти того, хто нашкодив, практично нереально».
І останнє. Маючи на руках акти, які склав ЄРЦ, мешканці можуть подавати на балансоутримувача (тобто на той же ЄРЦ) до суду. Правда, якщо хочуть відшкодування вартості побутової техніки, то треба ще звернутися у сертифіковану службу. Тут їм мають дати висновок про причини виходу тої техніки із ладу. Причину розглянуть у суді, який і прийме рішення.
Comments are closed.