З 1 січня наступного року жоден українець офіційно не отримуватиме меншої зарплати, ніж 3200 гривень. Це добре чи погано? Кому як…
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман анонсував підйом мінімальної зарплати удвічі ще наприкінці жовтня і від своїх слів не відмовився. Уряд таки підняв зарплату пересічним українцям, але це тягне за собою й певні виклики. Зокрема, за нинішньої економічної політики, підвищення мінімалки суттєво збільшить податковий тиск на бізнес. Особливо важко буде малому підприємництву, яке й так, м’яко кажучи, не жирує.
«Керівникам державних підприємств байдуже, чи піднімуть мінімалку, адже їм затвердять бюджет з новими зарплатами, дадуть гроші й вони ці зарплати виплатять. Щодо бізнесу, то тут ситуація складніша. Бізнесу ніхто гроші не дає, їх треба заробити, тож тут варто очікувати негативних наслідків», – говорить відомий у Франківську бізнес-консультант Василь Мартинюк.
На його думку, лише 10 % підприємців будуть законослухняно сплачувати всі податки. Ще частина – просто скоротить працівників, а тим, хто залишиться, платитиме стільки, скільки зможе. Та більшість бізнесменів, вважає економіст, підуть у «тінь».
«Від цього підвищення велику перевагу отримає «сірий» бізнес, наприклад базарники чи власники маленьких крамниць. В них з’явиться можливість отримання додаткових доходів від їхніх споживачів, – вважає Василь Мартинюк. – Для Прикарпаття це буде швидше позитивне явище, бо значна частина прибутків – це гроші заробітчан і дрібного бізнесу. Також в нас мало великих підприємств, які змушені платити офіційну зарплату».
Крім того, підвищення мінімалки зовсім не означає, що ті, хто отримував 1600 грн на місяць, автоматично отримуватимуть 3200. Для працівників, що офіційно мали мінімальну зарплату плюс доплату в конверті, буде два варіанти – або роботодавець переведе частину «конвертованих» грошей в офіційну зарплату і платитиме більші податки, або, що більш імовірно, запропонує людям оформлятись на неповний робочий день і «заощадить» на відрахуваннях.
У тих, хто заробляв лише офіційно, перспективи гірші – або неповний робочий день, або звільнення.
«Уряд наступає малому та середньому бізнесу на горло, – пояснює Мартинюк. – Насправді, проблема не у виплаті мінімальної зарплати, а у сплаті величезного податку на фонд оплати праці. Потрібно скоротити податкове навантаження і це сприятиме не тільки детінізації зарплати, а й її зростанню».
Та, на жаль, про податки урядовці мовчать, більше йдеться про детінізацію.
Підняття мінімалки негативно вплине і на новостворені об’єднані територіальні громади, бо кошти, які мали б спрямуватись на розвиток ОТГ підуть на оплату праці технічних робітників.
Та попри такі не зовсім втішні перспективи, варто очікувати і позитивних змін, вважає Василь Мартинюк.
«Відрив зарплат від соціальних допомог – дуже позитивне явище, – каже він. – Адже це не нормально, коли допомога по безробіттю дорівнює мінімальній зарплаті, бо людина, яка працює, відповідно, має заробляти більше. Також зменшаться витрати бюджету на житлово-комунальні субсидії. Адже, за сьогоднішньою формулою, якщо людина не працює і не має офіційного доходу, для розрахунку субсидії приймається, що її дохід дорівнює двом мінімальним зарплатам – тепер це буде 6400 грн. Я вважаю це справедливим, бо навряд такі люди насправді ніде не працюють».
Однак, підвищення мінімалки не вплине на отримання субсидій у наступному опалювальному сезоні, оскільки зараз враховуватимуть доходи за 2016 рік. Тобто підвищення буде впливати на розрахунок субсидій аж у сезоні 2018-2019 років.
Також експерт вважає, що українцям не слід боятися інфляції.
«Гроші візьмуться там, де вони й повинні бути – в економіці України. Тобто підвищення мінімальної зарплати планується здійснити за рахунок тих ресурсів, які вже є, – говорить Василь Мартинюк. – У нас відбулося багатократне підвищення тарифів, тому буде логічно, якщо зарплати зростуть, адже уряду вигідніше платити людям більші зарплати, ніж роздавати субсидії».
Чи варто піднімати офіційну зарплату? Звісно! Втім мають бути і паралельні механізми для підтримки бізнесу. А ще є хороший спосіб підвищити зарплати й полегшити життя всім українцям – це перестати розкрадати бюджетні кошти.
Коментар від влади
Любомир Слободян, начальник Івано-Франківської ДПІ:
«Ріст мінімальної заробітної плати веде за собою збільшення податку на доходи фізичних осіб. Це означає зростання бюджетів та їхньої витратної частини, тобто гарантія виплати зарплати всім бюджетникам – медикам, освітянам.
В будь-якому випадку будемо говорити, що з 2013 року, відколи в нас відбулися інфляційні процеси, реальний дохід фізичної особи не витягує ті суми, які потрібно витратити на їжу, одяг та оплату комунальних послуг. А якщо є нестача грошей і немає купівельної спроможності – економіка вмирає. Хоча витрати на компослуги перекривають субсидіями, це є для мене абсолютно не зрозуміло, бо виплата субсидій має бути цільова і тільки для тих, хто цього дійсно потребує, а не накручування цін з однієї сторони і виплатою субсидій з іншої. Відповідно, якщо брати з точки зору грошей, підвищення мінімалки є позитивним процесом.
Крім того, наша область не є промисловою і велику частку оборотних коштів складають саме послуги. Дякуючи Богу, останнім часом нарощується виробництво і це дуже добре, бо ми стаємо більш фінансово незалежні.
Позитивними моментами також є отримання якогось кредитування в банку. Єдине питання – відсотки.
Щодо мінусів, то важко доведеться тим підприємцям, що мають найманих працівників. Зросте кількість виплат і податків, які цей підприємець змушений буде сплатити. Це потягне за собою ріст собівартості продуктів і до цього теж треба бути готовим. Питання тільки в тому, щоб це не спричинило важких інфляційних процесів».
Comments are closed.