У вівторок, 26 лютого, під час розгляду питання щодо ремонту вулиці Шевченка депутати Івано-Франківської міської ради влаштували «розбір польотів». Хто винен у тому, що той ремонт «завис»? Спершу визначили винуватців. Поіменно. Потім вирішили піти до суду. А позиватися будуть на казначейство.
Підозрілий підрядник
Тут не обійтися без хронології подій. Ще 29 травня минулого року міськрада прийняла остаточне рішення про ремонт вулиці Шевченка. Після цього міська влада мала оголосити тендер. Однак дещо затягнула. Чому? Тут є дві причини.
Перша — офіційна. Як сказав народний депутат Руслан Марцінків, не могли визначитися, хто буде відповідальним за весь проект. Вагалися між першим заступником міського голови Зіновієм Фітелем і керівником департаменту комунального господарства Миколою Саєвичем. Самі знаємо, що обидва не хотіли.
Друга — неофіційна: визначалися із підрядником. Бо, як кажуть, є тендер чи нема, усе вирішується в кулуарах.
Врешті, через півтора місяці тендер таки провів Микола Саєвич. 23 серпня відбулося розкриття конкурсних пропозицій. Згідно із законом, переможця можна визначити за один день, а можна й за 20. Визначалися максимально. Далі минув ще місяць — підписали договір.
«А ви знаєте, хто підрядник? — обурився на нинішній сесії депутат Юрій Соловей. — Скільки людей тут працює? Їх п’ять чи десять. І ця фірма не робила жодних робіт на території міста на замовлення бюджету».
Слід сказати, що кошторисна документація ремонту вулиці Шевченка становить 13,7 млн. грн. На тендері було кілька учасників, виграла фірма «Ніка», яка запропонувала найменшу ціну — 12,8 млн. грн. Друге місце посіло ПП «Екстім», яке запропонувало 14,7 млн. грн. Однак після виграшу «Ніка» відмовилася працювати за такі гроші, просили збільшити вартість робіт. Департамент комунального господарства написав листа про відміну, бо, за словами заступника керівника департаменту Василя Білика, вони не мають права збільшувати вартість. «Ніка» погодилася. Далі почалися нові проблеми — з фінансуванням.
Безсовісне казначейство
«Допрацювалися до того, що держава дала 10 млн. грн., — знов обурився Юрій Соловей, — із яких 7,5 млн. грн. ми повернули, тому що не змогли їх освоїти. Просто вдумайтеся: виконавчий комітет не зміг освоїти!».
Слів Соловей не добирав. Можливо, тому, що фірма «Екстім», яка програла тендер «Ніці», належить його однопартійцю Роману Тимківу. За словами Солов’я, все, що робиться на Шевченка, — на відповідальності Анушкевичуса та підлеглих йому людей. Також назвав це недбалістю й халатністю і спитав: невже якби прийшли 40-50 млн. грн., то їх би теж повернули, бо не здатні освоїти?
Анушкевичус мужньо боронився. Захищав не тільки себе, а й підлеглих. Так, він назвав головним винуватцем казначейство. За словами мера, перший транш у розмірі 3,3 млн. грн. прийшов на казначейський рахунок тільки 16 серпня 2012 року. А обсяг робіт — величезний.
«Я чотири рази їздив до Києва тільки для того, щоб ця постанова народилася, — нагадав мер, — і ще вісім разів з метою виконання постанови. І навіть на колегії ОДА я питав: що ще я міг робити? Хіба розігнатись і головою в двері Мінфіну вдаритися?»
Врешті міський голова погодився, що десь винні й чиновники міськвиконкому. Ймовірно, що трохи затягнули й вони, але глобально це питання не вирішувало. Адже значно більше вини — на казначействі та Кабміні. Відтак депутати запропонували мерові «відплатити» казначейству.
«Чи є можливість оскарження дій казначейства, яке не фінансує? — спитав депутат Андрій Гнатів. — Чи це планомірні дії — затримувати кошти?».
Проте мер «включив задню». Відповів, що є два шляхи. Перший — вимагати справедливості в суді. Другий — домовлятися. «Можете мене звинувачувати, що я неправий, — виправдовувався Анушкевичус, — але я йду шляхом домовленостей. Бо якщо піти шляхом судовим, то казначейство не буде до тебе ставитися так, як ставиться».
«Казначейство блокувало платежі із серпня, — підтримав Гнатіва голова бюджетної комісії Роман Онуфріїв, — зупиняло роботу, завдало шкоду міському бюджету та громаді міста. Про це треба говорити, а не ховати голову в пісок. Казначейство завинило перед громадою. І, безумовно, треба по кожному факту судитися».
Мер погодився. Мовляв, якщо депутати хочуть йти до суду, то місто теж піде. Головне, щоб потім він знову не залишився винним…
Поплатився виконком
До речі, Віктор Анушкевичус уже написав листи на ім’я двох міністрів, віце-прем’єра та голову ОДА з проханням повернути ті кошти, які минулого року не встиг освоїти Івано-Франківськ. Також він попросив не знімати з контролю доручення президента щодо святкування 350-ліття Івано-Франківська (адже саме в рамках цього доручення і ремонтують вулицю Шевченка).
За словами Руслана Марцінківа, про вину виконкому забувати не слід. Однак, вважає він, зараз час зосередитися на ремонті. «Потрібно все зробити, щоб відремонтувати вулицю, тому треба і в Київ поїхати, — сказав Марцінків. — Бо, зрештою, виконком і поплатився за все, а на їхнє місце повинні прийти нові люди, які працюватимуть ефективніше». (Останнє речення нардеп озвучив, певно, маючи на увазі відставку виконкому. Та нагадаємо, виконком хоч і відставлений, але працює — Авт.).
Врешті депутати знову поставили незадовільну оцінку. Цього разу так вони оцінили роботу департаменту комунального господарства з організації робіт на Шевченка.
Тепер Віктор Анушкевичус вкотре збирається до столиці. Проситиме повернути кошти, які нам дали, ми їх не використали, в нас їх забрали. З собою він планує взяти народних депутатів і когось із керівництва ОДА. І правильно — спільна відповідальність обтяжує менше.
Comments are closed.