Цьогоріч в Україні вона стартувала з 11 липня й триватиме до 1 серпня. Ажіотаж у приймальних комісіях вже вщух, працюють у нормальному режимі. Охочих здобути вищу освіту цьогоріч побільшало, держзамовлень не зменшилось, а ціни залишилися на рівні минулого року, зросли хіба в межах 50-100 грн. «Репортер» дослідив, як це все відбувається, у трьох найбільших вишах Прикарпаття.
Мінус десять
Основна особливість нинішньої вступної кампанії в тому, що на 10 днів скоротили термін прийому документів – почали пізніше, а закінчать як і минулоріч. Причини такого скорочення – додаткові сесії для вступників з Донецької та Луганської областей. Також цього року, як і раніше, абітурієнт може подавати документи у п’ять ВНЗ на три напрями, загалом – 15 спроб.
Незважаючи на «мінус десять днів», у приймальних комісіях трьох найбільших вишів Івано-Франківська – Прикарпатського, нафти і газу та медичного університетів – ажіотажу нема. Усе відбувається спокійно і традиційно: вступники заповнюють документи, чекають, читають інформацію на стендах.
Полегшує роботу, береже нерви та економить час подача заявок в електронному варіанті. Таке практикують уже третій рік. Тобто абітурієнт може особисто принести документи, а може надіслати – це рівноцінно.
Поспіх справі не поможе
У приймальній комісії університету нафти і газу зараз спокійно, хоча спершу було трохи напливу.
«Багато вступників думають, як швидше подаси заяву, то це якось вплине на вступ, – сміється Ярослав Штанько, відповідальний секретар приймальної комісії. – Абсолютно ні. Ми цей період пережили, зараз усе гаразд, робота нормалізувалася».
До університету вже подали документи понад 8000 абітурієнтів, з них 1000 заяв – в електронному вигляді.
Щодо держзамовлень техуніверситету, то обсяг залишився той самий. Змінилася хіба що пропорція для випускників шкіл і молодших спеціалістів.
«Наприклад, на спеціальність «Економіка» минулого року було 10 місць для школярів, а два для молодших спеціалістів, – пояснює Штанько. – То цьогоріч – сім і п’ять місць відповідно. Таке є в різних галузях».
Уже кілька років у «топі» популярних спеціальностей: нафтогазова справа, екологія, геодезія, комп’ютерні спеціальності, філологія та архітектура. Ціни на них зросли лише на 50-60 грн. на рік, запевняє Ярослав Штанько.
Серед новинок університету – магістратура з оцінки землі та нерухомого майна, екологічний контроль та аудит.
«Наші» несуть особисто
За словами відповідального секретаря приймальної комісії Прикарпатського університету Руслана Запухляка, нинішній вступ відбувається інтенсивніше.
«Також, порівняно з минулим роком, зросла кількість заяв в електронному вигляді, – говорить Запухляк. – Хоча ті вступники, які приходять особисто, це все серйозніші, наші – прийшли самі, тож, певно, обрали виш, а не просто розкидали заяви електронною поштою. Маємо понад 17 000 заяв, щодня їх надходить до 3000».
За словами пана Руслана, кількість держзамовлень у ПНУ не змінилася.
«На бакалавра – 750 на денне навчання та 95 на заочне, – розповідає Запухляк. – На спеціаліста – 482 денних і 58 заочних. Магістр – 180 і 19 відповідно».
Серед популярних спеціальностей традиційно є англійська мова (760 заяв), правознавство (600) і туризм (505). Серед нових спеціальностей університету з’явилася журналістика. Вже є 132 заяви.
За словами Руслана Запухляка, ціни на навчання в університеті незмінні вже кілька років.
Знати треба краще
У медичному університеті заяв на вступ побільшало на 10-15 %. Про це «Репортеру» розповів заступник відповідального секретаря приймальної комісії вишу Віталій Осадець. За його словами, до медуніверситету вже подали заяви 5065 абітурієнтів, 2750 – в електронному вигляді.
Щодо змін, то цьогоріч збільшили вступний бал з профільного предмету. Якщо вступаєте на лікувальну справу, стоматологію чи педіатрію, то треба мати 155 балів ЗНО з біології, а не 140, як було. Якщо подаєте документи на фармацію, то необхідні 155 із хімії. Також серед нововведень є те, що молодші спеціалісти мають право поступати на скорочений термін навчання, тобто на п’ять років, а не шість.
У медуніверситеті збільшили кількість держзамовлень на лікувальну справу.
«Якщо у 2013 році було 116 місць, то нині – 209, – каже Віталій Осадець. – На педіатрії було 30 місць, цьогоріч – 35. А от стоматологія залишилася без змін – чотири місця».
І традиційно вступники обирають лікувальну справу (понад 2000 заяв), педіатрію (1200) і стоматологію (800). Ціни на навчання в медуніверситеті, за словами Віталія Осадця, зросли в межах 100 грн. на рік.
Comments are closed.