Газета Соціум

Вступ з’їхав на місяць. Що змінилось та як подавати документи до франківських вишів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Карантин втрутився, напевно, в усі сфери нашого життя.

Не оминуло й освіту. Крім того, що вступникам не дали змоги складати пробне ЗНО, ще й вступну кампанію перенесли з липня на початок серпня. Дистанція, масковий режим, подача документів, а там вже й до вересня недалеко. Що змінилося? Розкаже Репортер.

Можна й поштою

«На відміну від інших років, цьогорічна вступна кампанія буде в якійсь мірі особлива, – говорить відповідальний секретар приймальної комісії ­ІФНТУНГ Ярослав Коваль. – Вступ перенесли на цілий місяць, відтермінували графік складання ЗНО. От і маємо наслідок. Порівняно з минулим роком, міністерство ввело деякі зміни й у сам процес вступу».

Для тих, хто хоче на бюджет, конкурсний бал тепер не менше 125, тобто ввели поріг. Минулоріч таких обмежень не було. А за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» – 145 балів. Минулого року вступники мали право подавати на державні місця не більше семи заяв і лише на чотири різні спеціальності. Нині ці обмеження зняли, натомість можна подавати п’ять заяв на різні спеціальності. Кількість заяв на контракт не обмежується.

Максим Карпаш: Передчуття землетрусу в освіті

«Змінилася й форма подачі документів, – каже Ярослав Коваль. – Тепер вступники можуть як особисто подавати оригінали документів, так і надсилати поштою або відскановані з електронним підписом – на скриньку університету. Але у вересні все одно треба надати всі оригінали».

Вступники з окупованих територій мають право поступати за спрощеною системою – без урахування балів ЗНО. Натомість, вони зобов’язані вже на місці складати вступні іспити. Це стосується не лише ІФНТУНГ, але й усіх вишів України.

«У нас 99,9 % вступників проходять за результатами ЗНО, а та одна десята – це пільговики, що мають право складати лише профільні іспити, – пояснює пан Ярослав. – Випускники коледжів і технікумів, які минулого року йшли на технічні спеціальності, вступали за двома показниками – середня оцінка диплому плюс фахове вступне випробування. Цьогоріч вже треба було складати ЗНО з української мови та літератури, а також фаховий іспит в університеті. З окремих предметів потрібне ще ЗНО з математики. Звісно, кому вона важко дається, то можна замінити на ЗНО з історії України, але тоді людина потрапляє виключно на контракт, без винятку. Середня оцінка диплому більше не враховується».

Для тих, хто йде на магістратуру, нічого не змінилося. На всі спеціальності треба здавати ЄВІ (єдиний вступний іспит) з іноземної мови на вибір.

За словами Ярослава Коваля, з 1 серпня, коли розпочнеться вступ, університет чекає на новий протокол від МОЗ. Якщо нічого не зміниться, то вступ проводитимуть, як завжди, але з дотриманням санітарних вимог.

Нова практика

«Оскільки вступну кампанію по цілій країні перенесли на місяць, усе, що відбувалося минулі роки в липні – тепер буде у серпні, – говорить заступник відповідального секретаря приймальної комісії ІФНМУ Ігор Сарапук. – Що стосується вступників до коледжу, то у них строки подачі документів та здачі іспитів не змінилися».

За словами Ігоря Сарапука, за новими правилами, вступники мають право надсилати документи в електрон­ній формі. Але тоді їх зараховують виключно на контрактну форму навчання, і з 5 по 11 вересня вони все одно мають принести оригінали. Якщо ж прагнеш на бюд­жет, то треба або вислати папери поштою, або прийти особисто.

Медуніверситет строго контролюватиме цей процес – температурний скринінг, масковий режим, дистанція. Під час іспитів аудиторії обладнають засобами гігієни, а відстань між абітурієнтами буде в 1,5 метри.

Читайте: Дуже довгий тост. Франківський “Репортер” святкує тисячний номер

Заявки на державні місця ІФНМУ замовив ще до пандемії, за таким самим процесом що й у минулі роки. Тому цього питання COVID-19 не торкнувся.

«Щодо вступників з окупованих територій України, то ми стикнулись із цим вперше, – каже Сарапук. – Поки що не маємо практичного досвіду, але на базі університету створили освітні центри для таких категорій абітурієнтів – «Крим Україна» й «Донбас Україна». Для вступників із Криму виділили 20 % від загальної кількості бюджетних місць. Для мешканців Донбасу цифра поки що невідома, можливо, будуть якісь корективи. Діти з цих територій можуть також у нас екстернатом отримати зразок українського атестату про повну середню освіту, а потім здавати ЗНО з української мови та літератури й історії України. Третій предмет – профільний».

Також учасники бойових дій і діти-сироти мають право не здавати ЗНО, натомість мають складати іспити в університеті. Технологія – як і на ЗНО.

Майже без змін

«Як і в інших університетах, у нас діють ті ж основні правила вступної кампанії – для бакалаврів та магістрантів всі строки змістилися на серпень, для випускників коледжів – без змін, – говорить проректор ПНУ Руслан Запухляк. – Також усі документи цьогоріч можна надсилати поштою або ж на електронну адресу приймальної комісії університету. Особисту участь у подачі документів ніхто не відміняв, але, звісно, вона буде проводитись з усіма карантинними вимогами».

За його словами, порівняно з минулим роком, перелік спеціальностей, на які вступники на магістратуру повинні складати ЄВІ, збільшився. Винятками є лише три – «Освіта і педагогіка», «Аграрні науки» та «Музичне мистецтво». Там вступники замість ЄВІ будуть в університеті складати іспити з іноземної мови.

Час обирати. Куди франківцям вступати, щоб через п’ять років не бути безробітним

«ПНУ, як і в минулі роки, замовляв держмісця, враховуючи «золоту середин­ку». Тому, якщо говорити про пандемію, тут вона не внесла жодних коректив, – каже Руслан Запухляк. – Наприклад, ми можемо взяти на університет певну кількість бюджетних місць з певним пороговим балом. Та якщо вступники не зможуть набрати достатню кількість балів з того чи іншого предмету ЗНО й такі місця залишаються «зайвими», то держава забирає їх назад. А потім ми маємо змогу віддати їх учасникам бойових дій та людям з малозабезпечених сімей. Це вже стала формула».

За словами проректора ПНУ, щодо навчального процесу з початку вересня точно відомо лише одне – першокурсники будуть навчатися з 15 числа. Старші курси, як і раніше, – з 1 вересня. А далі буде видно.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.