На Прикарпатті задумалися про створення добровільної рятувальної служби в горах, в якій на волонтерських засадах працюватимуть професійні альпіністи. Офіційні рятувальники ніби й не проти, але…
З ініціативою про створення такої служби вийшов до громадської ради при ДСНС області клуб екстремальних видів спорту «Вікінг Екстрім». А представляв її член клубу, а заразом і заступник голови ради Олексій Драпак.
«Ситуація з гірсько-рятувальним загоном сьогодні не найкраща, – констатував він. – Загін не отримує фінансування, працює на власному спорядженні, в когось воно є, а в когось немає. Те, що є на балансі, – це сорокові роки минулого століття. Ситуація вкрай небезпечна, бо щороку Карпати відвідують близько 3 млн. туристів, щороку в Карпатах губляться люди, щороку маємо 2-3 летальних випадки».
Аналогом Карпатської добровільної рятувальної служби є польський «GOPR», де під керівництвом працівників державної служби працюють волонтери
Вихід є – створити Карпатську добровільну рятувальну службу. Аналогом є польський «GOPR», де під керівництвом працівників державної служби працюють волонтери.
Фактично план дій уже розроблений. Почати хочуть з рятувального пункту в обсерваторії на горі Піп Іван. ДСНС виділяє своїх рятувальників, клуб – своїх. І вахтовим методом чергують там цілодобово. Як каже Олексій Драпак, вже є 20 членів клубу, які готові підписатися на цю роботу. Люди ці з досвідом сходження у Карпатах, Альпах, Криму, на Кавказі. Вони забезпечені власним спорядження від «А до Я» і жодних коштів від ДСНС чи місцевих бюджетів не потребують – ані тепер, ані в майбутньому. За прикладом поляків наша служба має працювати суто на кошти спонсорів чи гранти.
На майбутнє служба має розростися – аби на одного офіційного рятувальника припадало 10 добровольців. Тож якщо зараз гірсько-рятувальний загін складається з 56 людей, то волонтерська структура планує 560. Кажуть, уже зараз мають домовленості з іншими громадськими організаціями, які готові приєднатися до цієї роботи. І поступово з Попа Івана добровольці-рятувальники будуть «розходитися» по всіх Карпатах.
Обсерваторію на горі Піп Іван на зиму законсервували
І ніби все гарно складається, одна лиш біда – як це зробити по закону.
«У державі повністю відсутня нормативно-правова база щодо участі громадських організацій, волонтерів у надзвичайних ситуаціях і пошукових роботах у тому числі, – каже Олексій Драпак. – За законом, ДСНС може залучати органи місцевого самоврядування та ГО до подолання наслідків надзвичайних ситуацій. Але нема жодного нормативного документа – до яких саме робіт».
Тут же постало питання від самих представників ДСНС – звідки знати, що доброволець має достатньо кваліфікації, аби працювати рятувальником у горах, та головне, на кому лежатиме відповідальність, якщо з цією людиною щось станеться? Бо якщо його туди відправила ДСНС, тож вона і відповідає…
«Зараз, коли людина просто взяла рюкзак і пішла на Піп Іван, ДСНС все одно за неї відповідає, – апелював Драпак. – Поки що не було позовів до ДСНС з відшкодування збитків, але будуть».
Василь Завалко, заступник начальника гірської пошуково-рятувальної частини аварійно-рятувального загону, заявив, що ця ідея має вже чималу бороду, але, справді – юридичні нюанси не дають їй стати реальністю.
«Питання дуже складне. Якщо дивитися на поляків, то там усі добровільні рятувальники проходять навчання на базі державної служби, – пояснив Завалко. – У нас давно говорили про створення такого центру, але віз і нині там. Це взагалі мала б бути програма для всіх областей карпатського регіону, і розробляти її мав би якийсь колективний орган».
Інші члени ради взагалі пропонували звернутися до народних депутатів, аби ті пролобіювали потрібний закон. Але цю ініціативу відкинули майже з порогу. Олексій Драпак зіронізував, що на цьому гроші не заробиш, тому депутатам не буде цікаво. А під лежачий камінь вода не потече. Краще починати знизу і показати всім, як це можна зробити. При тому, що вже є юристи, які готові над цим працювати.
Тож громадська рада вирішила таки звернутися до обласного управління ДСНС, аби ті подумали над можливістю створення служби добровольців-рятувальників. Самі ж створили ініціативну групу, яка має розібратися у всіх юридичних тонкощах. А ще переговорити і домовитися з Прикарпатським університетом, адже, згідно з рішенням облради, обсерваторія на горі Піп Іван належить саме йому.
Зі свого боку керівник прес-служби ДСНС в області Христина Перцович повідомила «Репортеру», що таку ідею у них повністю підтримують. Головне, – напрацювати оту нормативно-правову базу. Разом із тим наголосила, на зимовий період обсерваторія на горі Піп Іван закрита на консервацію. І хоча рятувальники на тому пункті чергують, але дуже просять туристів все ж таки туди не ходити.
Comments are closed.