У світі щодня чотири тисячі осіб інфікуються вірусом ВІЛ. За темпами розповсюдження цієї інфекції Україна займає одне з перших місць у Європі. Лише в Івано-Франківську перебувають на обліку 265 інфікованих ВІЛ і 60 хворих на СНІД.
За даними обласного центру профілактики боротьби зі СНІДом, загалом на Прикарпатті – понад 1500 лабораторно підтверджених випадків ВІЛ-інфікування. А насправді, кажуть лікарі, цю цифру треба множити на десять.
Днями у приміщенні міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді відбувся круглий стіл на тему «Партнерство як запорука ефективної діяльності у сфері подолання епідемії ВІЛ-СНІДу в Івано-Франківську». Були там лікарі, наркологи, психологи, соціальні працівники та представники громадських організацій – «Перемога», «Право на життя», реабілітаційного центру «Захід-шанс».
За словами заступника головного лікаря обласного центру профілактики боротьби зі СНІДом Наталії Приходько, протягом року під спостереженням перебували 584 інфікованих. При цьому 116 осіб уперше мали такий діагноз. Також цьогоріч 22 дитини народилися від інфікованих матерів.
За статистикою, найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції – в Івано-Франківську (119 осіб), у Долинському (84,9), Верховинському (60,9), Тисменицькому (44,5), Тлумацькому (32) та Богородчанському (30,5) районах на 100 тисяч населення.
«Найчастіше інфікування відбувається статевим шляхом, – зауважує Наталя Приходько. – Це – половина з узятих на облік. 21% – це діти, народжені віл-інфікованими матерями».
У СНІД-центрі до груп високого ризику зачисляють також споживачів ін’єкційних наркотиків, жінок, які працюють у секс-бізнесі, та їхніх клієнтів.
За словами головного лікаря обласного наркодиспансеру Валерія Скопича, сьогодні молодіжна наркоманія відрізняється від тих часів, коли заварювали ширку в казанку і робили це підпільно. «Нині стати наркоманом можна абсолютно легально – через отримання галюциногенів, які продаються в аптеках, – говорить Скопич. – Наприклад, очні краплі, які вводяться внутрівенно без обробки, викликають галюцинації, що тривають кілька годин. І тут треба зважати, що молоді люди генетично схильні до експериментів, але це тільки одна із причин, чому молодь вживає психотропні речовини». Вчителі та психологи пропонували нові соціальні програми, одні в одних вимагали ефективнішої соціально спрямованої роботи. До речі, нещодавно серед школярів міста був проведений анонімний моніторинг, за результатами якого виявилось, що багато з них знають, що таке безпечний секс, проте більшість і не підозрює про інші шляхи зараження.
Озвучені цифри та палкі розмови, які велися на тому круглому столі, здається, далеко не сповна відображають реальну картину. І, напевно, тут таки вкрай потрібна партнерська допомога. Не на словах.
Comments are closed.