Загальна мобілізація в Україні триває з 24 лютого 2022 року. Військовозобов’язаними вважаються всі чоловіки від 18 до 60 років, й призвати можуть будь-кого. Законом передбачено, що поліція має право затримувати та доправляти в ТЦК чоловіків за порушення правил військового обліку. Адвокат юридичної фірми Ілляшев та партнери Денис Шевченко пояснив NV, як оголошують в розшук за законом України та як про це дізнатися.
Захист Батьківщини ― обов’язок кожного громадянина України, це передбачено статтею 64 Конституції України. А стаття 17 визначає, що захист територіальної цілісності та суверенітету ― функція держави, яку вона здійснює через Збройні Сили. Організація і порядок діяльності Сил Оборони визначаються законом, вони не можуть застосовуватися для порушення прав громадян в мирний чи воєнний час.
Загальна мобілізація в Україні продовжена до 14 лютого 2024 року, проте, за словами представників ТЦК, добровольців вже мало, і проводиться призов невмотивованих чоловіків. Фіксуються випадки порушення правил військового обліку та мобілізації, чоловіки не приходять за повістками, і в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки використовують право на звернення до поліції для доставки таких чоловіків в ТЦК. Проте, правила затримання, оголошення в розшук та перевірку державних баз врегульовано законодавством.
Адвокат Денис Шевченко розповів, що передбачено законом і які підстави для розшуку.
З початком російського повномасштабного вторгнення в державі на усіх рівнях відбулися зміни. Так само питання оборони, військового обліку та мобілізації стало потребувати більш жорсткого контролю, ніж у мирний час. Крім того, ні для кого не секрет, що кількість „ухилянтів“ з кожним днем тільки зростає. І зрозуміло, що ТЦК почали використовувати ті повноваження, до яких раніше не вдавалися, ― зауважив юрист.
Кого оголошують в розшук за ухилення
Громадянин може бути оголошений у розшук в рамках кримінального провадження відповідною постановою слідчого, прокурора або ухвалою (рішенням) суду.
З юридичної точки зору поняття «розшук» можна застосовувати лише до осіб, які вчинили кримінальне правопорушення. Це поняття застосовується й в інших випадках. Для прикладу стосовно розшуку відповідачів у цивільному судочинстві. Однак не у випадку вчинення адміністративного правопорушення, яким є ухилення від служби.
Обов’язковою умовою оголошення у розшук є наявність у розшукуваної особи статусу підозрюваного (тобто, підозра повинна бути вручена), пояснює Денис Шевченко.
Потрапити в розшук можна у двох випадках:
- в разі вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 335−337 Кримінальним кодексом України;
- в разі вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210 та 210−1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як оголошують у розшук ТЦК
Послідовність дій, які вчиняються для оголошення громадянина в розшук:
1) виявлення уповноваженою особою ТЦК факту можливого вчинення громадянином кримінального правопорушення;
2) звернення уповноваженою особою ТЦК до Національної поліції України з письмовими повідомленням про вчинення цим громадянином кримінального правопорушення;
3) початок Національною поліцією України досудового розслідування щодо вчиненого кримінального правопорушення;
4) внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань
5) на підставі зібраних доказів (допити, обшуки, тимчасові доступи до документів тощо) здійснення повідомлення громадянину про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;
6) винесення слідчим або прокурором постанови про оголошення підозрюваного в розшук, яка передається для виконання відповідним оперативним підрозділам;
7) внесення інформації про розшукувану особу до Єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ, якою в подальшому користується Національна поліція України та Патрульна поліція України.
Як перевірити внесення у список
Громадянин, якого оголошено в розшук, може дізнатись про це завдяки офіційній базі Міністерства внутрішніх справ, копія якої розміщена у відкритому доступі на офіційному сайті відомства.
«Пошук інформації в базі можна здійснювати, зокрема, за прізвищем, іменем, по-батькові та даті народження. База містить опис підстав для розшуку, також вказує, який саме орган здійснює розшук. Крім того, досить часто містить фото розшукуваної особи», ― роз’яснив адвокат.
Є й ще один спосіб отримання інформації. Це направлення відповідного письмового запиту на адресу (фізичну або електронну) МВС або Національної поліції України, керуючись положеннями Законів України Про звернення громадян та Про доступ до публічної інформації.
Читайте: Договір на 500 дронів підписуємо, інші закупівлі будемо ділити на менші – Марцінків
Comments are closed.