У четвер, 1 червня, відбувся прес-тур до Спаської ОТГ, що знаходиться у Рожнятівському районі.
У громаді показали основні досягнення та розповіли про виклики, повідомляє Репортер.
Голова Спаської ОТГ Микола Медвідь каже, вибори в ОТГ відбулися ще в грудні 2017 року – до новоствореної громади увійшли села Спас, Підсухи, Погорілець і Луги.
Спас – одне із найстаріших сіл Рожнятівського району, цього року відсвяткувало 550-річчя. У громаді понад 3000 мешканців.
«Громади долучаються до роботи, є інвестиційні проекти. Для нас головне – щоб люди тут залишалися і не виїжджали з села, – говорить Микола Медвідь. – Дороги у нас трохи не відповідають потребам людей і ми навіть зверталися спільно із АМУ до Кабміну, щоб їх передали на баланс громади, і ми могли підтримувати їх у належному стані».
Каже, за кошти інфраструктурної субвенції у громаді вдалося зробити водогін до школи і садка. Також цього року відкрили дитячий садок на 40 дітей, який будувався з 2011 року.
За словами Миколи Медвідя на території ОТГ є шість мостів, які потребують капремонтів, а подекуди й будівництва. Також бракує грошей для руслоочисних робіт, будівництва і добудови нових шкіл.
«Нам цього року виділили гроші на добудову теплих туалетів. На території ОТГ є гімназія, ліцей та дві школи, – говорить голова. – Завдяки освітній реформі школи отримали стільки матеріалів та мультимедій, скільки ще ніколи не бачили. Діти не можуть дочекатися понеділка, щоб йти до школи».
Каже, для нового навчального року вже закуплені всі дидактичні матеріали, а мультимедійне обладнання ще проходить тендерні процедури. Гроші, яких не вистачає на закупівлі, виділяють з бюджету ОТГ. Крім того, у школі нарікають на старий автобус, який отримали ще 2002 року. До того ж, на два місяці його передавали на потреби АТО…
«Ми виграли обласний конкурс «Чисте довкілля», завдяки якому встановлюємо майданчики для сортованого сміття – скла і пластику. Також кожне подвір’я самостійно сортує сміття і щотижня у них вивозять відходи, – додає Медвідь. – Наразі шукаємо підприємця, який би приймав сортоване сміття на переробку. Але їхати до нас не вигідно через віддаленість та погану дорогу».
Виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук розповідає, що Спаська громада перейшла на бюджетні відносини з січня 2018 року.
«Громада у повній мірі використовує субвенції і жодноі гривні не було повернуто до держбюджету, – каже Стефанчук. – Також Спаська ОТГ отримала вже цьогоріч більше мільйону податку з фізичних осіб і близько півмільйона плати за землю. Щодо інфраструктурної субвенції, то минулого року отримала 1,3 млн грн, цьогоріч – 1,2 млн грн. Одна з проблем громади – дороги. Якщо порівняти села, які ще не проходять процес децентралізації, то ОТГ отримують значно більший ресурс. Ми повинні формувати чітку дохідну частину громади, аби вона могла планувати свій розвиток і надалі».
Микола Медвідь додає, що у Спаську ОТГ за перспективним планом мають увійти села Суходіл і Липовиця, але наразі не визначилися.
У селі Луги Спаськоі ОТГ клубі розмістили бібліотеку, у 2018 році за гроші інфраструктурної субвенції було оновлено фасад, утеплено приміщення, також замінено Завідувачка клубу Ганна Грилюк розповідає, що ща останні два роки клуб отримав нове приміщення, де колись була пекарня.
«Приміщення замінили, утеплили, придбали електричні батареї, меблі та музичну апаратуру. Є все необхідне для роботи. В клубі працює чотири колективи, – говорить Ганна Грилюк. – Беремо участь у різних заходах, їздимо в села та район».
Завідувачка дитсадка у селі Спас Марія Рішко розповідає, що наразі в дитсадку працює дві групи.
«На черзі в садок маємо 14 дітей. Кімнати – великі, просторі, тут є всі умови для виховання дітей. В садочку діти вчаться дружити, допомагати один одному, – говорить Марія Рішко. – Наші педагоги – творчі. Ми проводимо багато музичних свят. І в садочку дитина отримує всю необхідну підготовку до школи».
Садок розмістили у приміщенні старої лікарні, частину якої реконструювали під садок, а в іншій облаштувають амбулаторію. Наразі в амбулаторії обслуговують не лише мешканців Спасу та Підсухіва, а й села, що не увійшли до ОТГ – Лоп’янку і Грабів.
Любов Стадник директорка місцевого ліцею каже, в них навчаються 258 учнів. Цього року наберуть 20 першачків, яких розділять на два класи, бо в початковій школі немає приміщень для навчання більшої кількості дітей.
“Між 5 і 8 класами для учнів організовують козацьку республіку, діє учнівський парламент. Навчання відбувається у трьох корпусах. Ліцей має і філію у селі Підсухи, – говорить директорка. – У ліцеї зробили ремонт фасаду, виклали бруківку перед корпусом, встановили пандус, замінили вікна та двері на енергоефективні, придбали меблі, зробили євроремонт у 5 класах. Уся увага громади йде на дітей. Так само багато придбано для Нової української школи – роздаткового, ігрового матеріалу, ноутбуки для вчителів”.
Comments are closed.