Соціум

У Франківську день міста пройшов під знаком ЗСУ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Відзначення 363 річниці отримання магдебурзького права відбувалося в Івано-Франківську без гучних святкувань. Натомість було насичене важливими для міста соціальними й культурницькими подіями.

Програма Дня міста Івано-Франківська зазвичай розрахована майже на тиждень. Усе через різноманітність заходів, що поєднують офіційні урочистості, культурні, спортивні та благодійні ініціативи. В останні воєнні роки багато подій зорієнтовані на вшанування пам’яти полеглих героїв і підтримку ЗСУ. Отож на День міста, який має правдиву історичну основу – 7 травня 1662 року Станиславів отримав магдебурзьке право – франківці традиційно вшанували пам’ять полеглих за Україну земляків і помолились за їхні душі на панахиді в Меморіяльному сквері, яку за нашими героями відслужили священники українських Церков.

Читайте: Голова громади Руслан Марцінків привітав франківців з Днем міста

Франківськ, день міста, Руслан Марцінків
Під час вручення родинам полеглих захисників відзнак «Почесний громадянин Івано-Франківська»

А ще міський голова Руслан Марцінків і душпастирі вручили родинам полеглих захисників найвищі міські відзнаки «Почесний громадянин Івано-Франківська». Ними нагородили (посмертно) 186 жителів міської громади, котрі загинули за незалежність нашої країни. Очільник міської громади при цьому зазначив, що найбільшою втратою для франківців є саме загибель наших бійців.

Івано-Франківськ, день міста, Руслан Марцінків, 102 бригада
500 дронів для 102 бригади ТрО

Франківськ і на своє свято продемонстрував, що є надійним тилом для ЗСУ. Місто передало 500 дронів для 102 окремої бригади ТрО імені Дмитра Вітовського та її 78 окремого батальйону. Також – офіційно оформило шефство над цими військовими підрозділами, які з 2022 року мужньо тримають оборону на Запорізькому напрямку.

Сформована у 2022 році 102 бригада майже повністю складається з прикарпатців, а 78 батальйон – з франківців.

Заступник начальника штабу 102 бригади, старший лейтенант, іванофранківець Мирон Дмитрик висловив вдячність землякам:

Івано-Франківська громада направду на першому місці за допомогою нашій бригаді серед усіх благодійників і організацій, які нам допомагають. Впродовж трьох років ми отримали величезну підтримку — як фінансову, так і матеріально-технічну. Це допомагає тримати фронт, без такої підтримки нам було би набагато важче. І вітання з Днем міста у мене таке: долучайтесь, хто може, молитвою, хто — донатом, платіть податки громаді. З них міська рада, міськвиконком матимуть чим нам допомагати.

Також по 20 FPV-дронів Франківськ передав для бійців 13 бригади НГУ «Хартія» і 14 бригади оперативного призначення НГУ імені Івана Богуна.

Читайте Руслан Марцінків: Основне завдання франківців нині – підтримати фронт, щоб залишатись у тилу

Ще одним свідченням турботи Франківська про ветеранів війни стало посилення реабілітації в центральній міській клінічній лікарні. Якщо торік на її території відкрили реабілітаційний майданчик, то цього року — нові спеціально облаштовані кабінети для відновлення ментального здоров’я. У них уже проводять різноманітні терапії, майстер-класи для якнайшвидшого одужання та соціалізації пацієнтів, передусім військових.

Цього року в ЦМКЛ уже проліковано понад 413 осіб, з них 26 поранених. А від початку повномасштабного вторгнення московитів її медики вилікували понад 2200 військових і з них понад 500 поранених.

З військовими були пов’язані й інші події на День міста у Франківську.

Так, відкрився «Хартія-Хаб» — рекрутингово-просвітницький центр 13 бригади НГУ «Хартія». Головними його завданнями буде просвітництво, підтримка ветеранів і родин військових у співпраці з іншими ветеранськими осередками.

Також до Дня міста відбувся ярмарок бізнесів колишніх військових та їхніх родин, на якому свою продукцію представили 13 учасників, та інші заходи.

Нова поліклініка в Пасічній

Не можна не згадати і про інші соціально значущі для франківців події, приурочені до Дня міста. Це – відкриття нової поліклініки в мікрорайоні Пасічна, де в комфортних та сучасних кабінетах прийом вестимуть кваліфіковані лікарі загальної практики. Також – відкриття будинку культури в селі Радча. А ще – з’єднання мостовою металевою конструкцією двох берегів Бистриці в районі Пасічної. Це робить завершення будівництва нового моста до кінця цього року цілком реальною справою, якщо знову не станеться чергових форс-мажорів.

Читайте: Насувні роботи завершені – Марцінків пройшовся новим мостом на Пасічну (ВІДЕО)

Перераховані заходи до Дня міста відбулися поміж досить численними заходами культурницького змісту. Міське свято розпочалося ще напередодні Дня міста благодійним м’юзиклом «Тигролови» за мотивами роману Івана Багряного в постановці Київського національного академічного театру оперети, яким керує наш відомий земляк Богдан Струтинський.

Під час цієї вистави, яка отримала багато позитивних відгуків франківців, міський голова Руслан Марцінків нагородив міською відзнакою «За честь і звитягу» звільненого з російського полону воїна Ігоря Логая з полку «Азов», який потрапив туди ще в березні 2022 року.

Всі зібрані кошти з вистави спрямують на підтримку ЗСУ. А наступного дня київські театрали показали виставу «Мати» з глибоко символічною історією, серед глядачів якої були матері та дружини загиблих героїв.

У День міста також зафіксували національний рекорд України «Найбільша краєзнавча книжкова серія з історії одного міста». З 2007 року у видавництві «Лілея-НВ» у серії «Моє місто» вийшов 51 випуск у 53 книгах, аналогів чого не має жодне інше українське місто.

Міський голова Руслан Марцінків нагородив відзнаками «Гордість Івано-Франківської громади» членів історико-краєзнавчого обʼєднання «Моє місто», відомих у Франківську краєзнавців Зеновія Жеребецького, Івана Бондарева, Івана Монолатія, Ігоря Панчишина, Василя Романця, Зеновія Соколовського, Зеновія Федунківа та Василя Іваночка.

І на завершення стислої розповіді про відзначення 363-річчя Івано-Франківська — кілька слів про наших гостей. На День міста до нас завітали делегації з міст-побратимів як із-за кордону (Литва, Німеччина, Франція, Польща, Мексика), так і з України (Куп’янськ, Покровськ, Покровський, Авдіївка, Берегове та сусідня Ямниця).

Особливий подарунок зробили партнери з міста Інґольштадт із Баварії (ФРН) у співпраці з містом-партнером Ополе (Польща). Вони передали Івано-Франківську великий комфортний автобус для міжміських перевезень. Такий жест, за словами Руслана Марцінківа, дуже важливий для нас у часі війни.

Того ж дня Івано-Франківськ підписав меморандум про співпрацю у напрямках: гуманітарна допомога, соціокультурні ініціативи, відновлення та відбудова з прифронтовими містами Покровськом Донецької области та селищем Покровське Дніпропетровської области в рамках національного проєкту «Пліч-о-пліч» (раніше такий же меморандум підписано з Куп’янськом та Гуляйполем).

Мирослав Стефанців

На правах реклами

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.