З минулого тижня в Україні почали діяти нові вимоги до перевезень під час карантину.
Тепер, щоб виїхати за межі області на автобусі, поїзді чи літаку, треба показати свідоцтво про вакцинацію чи негативний тест на коронавірус. Звісно, є купа незадоволених, але правила таки діють, пише Репортер.
На автостанції тихо
Автобуси в сусідні області відправляються в Івано-Франківську з автостанції № 2 на Пасічній. У четвер, о 10:30 тут ще порожньо – лише в кінці станції збирає людей маршрутка на Бурштин.
Водії та адміністрація нервово обговорюють нові правила. Кілька пасажирів чекають на автобуси. Двоє людей з дорожніми сумками кажуть, що мають сертифікати. На іншій лавці веселі дівчата відповідають, що неповнолітні, тож на них правила не поширюються.
Тим часом по території прогулюються троє поліцейських. Кажуть, перевіряють Covid-сертифікати у всіх, хто їде в іншу область.
У касі квитки продають, не питаючи ніяких додаткових документів. На станції пояснюють: перевіряти документи – обов’язок водіїв. І саме на перевізників покладена відповідальність, якщо нові правила порушуватимуть.
Нарешті приїхав автобус «Городенка-Львів». Водій у масці допомагає пасажирам з багажем. На запитання, чи перевіряє сертифікати про вакцинацію, посміхається і відповідає ствердно, але швидко йде геть.
Тим часом до автобуса підходять поліцейські. Водій показує їм свій сертифікат про вакцинацію. У пасажирів папери не перевіряє. «Та вони у мене, хто до Долини, хто до Бурштина», – викручується чоловік. Але іншим пасажирам, у присутності поліції, уже каже, що без сертифікату не візьме.
«Я приїхав з Донбасу, там залишилось моє свідоцтво. Чесно вам кажу», – доводить старший чоловік. «Тепер можна підтягнути сертифікат у «Дії», не обов’язково носити паперовий», – відповідають поліцейські. Пасажирів пропускають, пояснюючи, що сьогодні перший день нових правил, тому дають поблажку. А на майбутнє всім треба мати сертифікат.
Як повідомили на автостанції, у перший день десь 40 % міжобласних рейсів не вийшли на маршрут. Очевидно, через невакцинованих водіїв.
Коли винен пасажир
Також патрульні перевіряють транспорт, який прямує в іншу область на дорогах за містом. Наразі на Прикарпатті створили три такі мобільні групи. До них входять працівники патрульної поліції та Укртрансбезпеки.
У перший день поліцейські переважно проводять профілактичну роботу, штрафувати не спішать. Також перевіряють карантинні вимоги і у внутрішньообласному транспорті.
«Внутрішніх перевезень зміни не торкнулися, – каже інспектор відділу безпеки дорожнього руху патрульної поліції Володимир Довжинський. – Усі, як і раніше, повинні дотримуватися маскового режиму. Кількість пасажирів не повинна перевищувати кількість місць для сидіння. Якщо виявляємо порушення, складаємо адмінматеріали. Зокрема, на водія – якщо він без маски. Перевіряємо щодня і міські, й обласні автобуси. Під вечір бувають випадки, що всі їдуть з роботи, тож є стоячі пасажири».
Потім адмінпротокол відправляють до суду. Покарання – штраф. Раніше йшлося про те, що за відсутність Covid-сертифікату у водія чи пасажирів штрафують перевізника. Втім, 25 жовтня у МОЗ оприлюднили правила, у яких йдеться, що в міжобласних автобусах та маршрутках відповідальність за проїзд без Covid-документів покладена на пасажира. Тож саме йому світитиме штраф від 17 до 34 тис грн.
Правильно крутити головою. Як у Франківську отримати паперовий і цифровий сертифікати про вакцинацію
А от у залізничному та авіатранспорті штрафуватимуть перевізника. Вільно пересуватися між областями і не показувати додаткових документів мають право легкові автомобілі, де їде не більше п’яти пасажирів (не рахуючи дітей до 14 років) – або якщо всі пасажири є членами однієї сім’ї.
Щеплення роблять на вокзалі
В «Укрзалізниці» теж повідомили про нові правила перевезення. Тут Covid-сертифікати повинні перевіряти провідники при посадці у вагон. Також пасажирів і провідників час від часу перевіряють патрульні.
Як прозвітували у компанії, за перші два дні нових правил у поїзд не пустили 340 пасажирів.
«Починаючи з 21 жовтня, було перевезено понад 125 тисяч пасажирів поїздами далекого сполучення та Інтерсіті+, з них лише 340 не допустили до поїздів через відсутність вакцинації або тесту, – каже керівник пасажирського напрямку «Укрзалізниці» Олександр Перцовський. – Загалом ситуація з перевезенням абсолютно контрольована. Пасажири отримали всю інформацію, з розумінням поставилися до нових правил і в більшості випадків їх неухильно дотримуються».
Уже куплений квиток можна повернути до поїздки за звичайними тарифами «Укрзалізниці». Якщо це робити більше ніж за добу до поїздки, то повертають майже всю суму. Але, якщо вам не дозволили сісти у вагон через відсутність вакцинації чи негативного тесту, гроші вже не повернуть.
Зараз для посадки потрібно показати або сертифікат про повний курс вакцинації (у додатку «Дія» на смартфоні, роздрукований з порталу «Дія», виданий сімейним лікарем або ж сертифікат про отримання щеплення за кордоном вакцинами, схваленими ВООЗ), або документ про отримання першої дози вакцини (довідка 063-О, видає лікар, який проводив щеплення), або негативний ПЛР-тест, або швидкий тест на антиген (зроблений не раніше, ніж за 72 години до посадки). Довідки про те, що пацієнт одужав від Covid-19 поки що не затверджені урядом, тож вони не підходять. Люди, в яких є протипоказання до вакцинації, мусять робити тест.
До того ж, показувати сертифікат чи тест потрібно, навіть якщо пасажир їде поїздом далекого сполучення, але виходить у межах однієї області. Не потрібно додаткових документів лише для приміських поїздів. Також нові правила не стосуються неповнолітніх.
Читайте: Хвиля вже на порозі. Реанімації прикарпатських лікарень переповнені хворими на COVID-19
Невакциновані пасажири на деяких вокзалах зможуть зробити експрес-тест і таки сісти на поїзд. Поки що такі пункти тестувань відкрили у Маріуполі, Львові, Києві, Вінниці, Полтаві, Харкові, Дніпрі, Запоріжжі, Кривому Розі, Одесі. Для тих, хто має залізничний квиток, тест коштуватиме 350 грн, для решти – 700.
Також на вокзалах відкривають пункти щеплень від Covid-19. Поки що така послуга є на 13 вокзалах, а ще в семи пункти готуються відкривати.
З суботи, 23 жовтня, щеплення можна отримати і на вокзалі в Івано-Франківську. Він розташований у медпункті. Щоб туди потрапити, треба пройти головну залу, вийти до перонів, повернути наліво і пройти ще трохи. До пункту ведуть сині листівки-вказівники. О 10:00 у понеділок тут порожньо, охочих вакцинуватися немає. Хоч усі вихідні в інших центрах вакцинації у Франківську були черги.
Пункт щеплення на вокзалі працює з понеділка по суботу, з 09:00 до 15:00. Зараз тут є всі наявні в області вакцини: AstraZeneca, Coronavac i Pfizer. Після щеплення документ про вакцинацію можна забрати у сімейного лікаря через два дні. Або ж згенерувати у «Дії».
Все ж, як і з попередніми карантинними обмеженнями, їх дотримання залежатиме від сумлінності як пасажирів, так і водіїв та поліцейських. За словами франківчанки Інни, при посадці у Франківську на поїзд «Чернівці-Львів» провідники перевіряли Covid-документи у всіх пасажирів при посадці, разом з квитком. А от у Ігоря Бачинського, який їхав у Тернопіль та назад автобусом, сертифікат про вакцинацію спитали лише на словах.
Comments are closed.