Соціум

У Делятинському психоневрологічному інтернаті порушують права підопічних

Google+PinterestLinkedInTumblr

Співробітники департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму здійснено відвідали Делятинський психоневрологічний інтернат Івано-Франківської обласної ради. На час відвідування в інтернаті перебувало 168 жінок.

Як встановила комісія, жінки в інтернаті не можуть розпоряджатися власною пенсією, не мають самостійного доступу до свіжого повітря, їм не контролюють дію сильних препаратів. Також є випадки бійок та травмування підопічних, пише Репортер з посиланням на сайт уповноваженого ВРУ з прав людини.

Установа є стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту для тимчасового або постійного проживання/перебування жінок із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями. Пацієнти закладу за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті.

За наслідками відвідування комісія виявила численні недоліки у роботі інтернату, що призводять до порушення прав підопічних. Зокрема встановили, що підопічні не надають письмову усвідомлену згоду на лікування. Також установа не організувала проведення огляду підопічних лікарсько-консультативною комісією за участю лікаря-психіатра, не забезпечується гемолітичний контроль підопічним, яким тривалий час призначаються препарати з діючою речовиною «клозапін», що може призвести до важких наслідків для їхнього здоров’я.

Переважна більшість підопічних потребує надання стоматологічної допомоги, виявили численні порушення санітарно-гігієнічних норм, порушення установленої норми житлової площі.

В інтернаті не дотримуються принципів безбар’єрності, тож підопічні не мають самостійного доступу до приміщень, які розташовані на першому поверсі будівлі, а також до свіжого повітря. Не забезпечили безперешкодного доступу і до питної води – підопічні набирають воду із кранів у санвузлах.

Також є порушення права підопічних володіти, користуватися і розпоряджатися власними коштами, оскільки пенсії недієздатних підопічних не витрачаються на їхні потреби. Натомість накопичуються на банківських рахунках, через те, що керівництво закладу не бажає брати на себе відповідальність за їхнє витрачання. На момент відвідування загальна сума коштів 16 недієздатних підопічних, накопичена на банківських рахунках, становить 1 069 864, 76 грн.

Крім того, в інтернаті не здійснюється фіксація випадків травмування підопічних. Комісія виявила жінок, які мали свіжі тілесні ушкодження на обличчі та голові, хоча останній запис у журналі травматизму датується серпнем 2022 року. Як виявилось, деякі підопічні отримали травму внаслідок падіння. Проте в інтернаті мають місце часті випадки застосування насильства серед підопічних по відношенню одна до одної. Це свідчить про приховування фактів отримання тілесних ушкоджень підопічними і, як наслідок, може призвести до порушення їх права на захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження.

Офіс омбудсмена  скерує  до компетентних органів відповідні акти реагування.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.