Соціум Статті

Тяга (не) працює. Хто і коли перевіряє димовентканали у Франківську

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У вівторок, 30 січня, на оперативній нараді керівники комунальних служб Івано-Франківська звітували про стан вентиляційних каналів у житловому фонді.

Це питання стало неабияк актуальним після того, як у двоповерховому будинку на Січових Стрільців від отруєння чадним газом загинуло сім людей.

Як відомо, перевіркою димових і вентиляційних каналів має займатися балансоутримувач будинку. На балансі КП МІУК є 642 будинки, з яких 636 газифіковані. Ще 523 обслуговує ТзОВ «Балтія-Сервіс», а 55 будинків – КП «Дирекція замовника»

«Перевірка димовентиляційних каналів проводиться двічі на рік: на початку і в кінці опалювального сезону, – повідомив директор МІУК Мирон Джус. – Цим займаються спеціалізовані організації. Вони складають акти про обстеження каналів і надають їх управлінню газового господарства. Якщо ж такої перевірки з якихось причин не було, то може ставитись питання про припинення газопостачання будинку».

При перевірці ще визначають, чи відповідають газові прилади (колонка, котел) вимогам проектно-кошторисної документації, чи немає засмічень, чи добра тяга, справні протипожежні розсічки, немає налипань сажі і смоли…

До теми: Забагато питань. У Франківську досі шукають винних у загибелі сімох людей

Джус повідомив, що минулого року, згідно з графіком, підрядні організації МІУКу перевірили 649 будинків, і без порушень не обійшлося. Зокрема, в одному з них димовий і вентиляційний канали були об’єднані в один, а це є грубим порушенням. Відтак газ у будинку відключили.

Цьогоріч договір на проведення робіт з перевірки димовентиляційних каналів МІУК уклав з ПП «Івано-Франківськпромсервіс», ТОВ «Комфорт-Сервіс ІФ», ТзОВ «Пасічна-ІФ» та ТОВ «Сервіс-Сіті-ІФ».

Директор КП «Дирекція замовника» Василь Білик розповів, що їхнє підприємство уклало договір з ПП «Івано-Франківськпромсервіс».

«Перевірка здійснюється за графіком, погодженим з ПАТ «Івано-Франківськгаз», – каже Білик. – Мешканців про перевірки повідомляють оголошеннями на вході до під’їзду. Та попри ці повідомлення, коли доходить до перевірки, двері не відчиняють, а хто відкрив – не хоче пускати в помешкання».

Однак самі франківці скаржаться, що жодних повідомлень від комунальників не отримують. Натомість звинувачують підрядників у тому, що ті підписують акти виконаних робіт, навіть не наближаючись до димоходів і вентиляцій. Бувають і інші варіанти.

Як розповів тележурналіст Володимир Гарматюк, в його оселі вентканал перевіряли і зробили висновок, що він не працює.

«Чистити, сказали, будуть після опалювального сезону – у квітні, – каже Гарматюк. – Дзвоню в МІУК, питаю, коли востаннє чистили. Відповідь: «Перевіряємо кожного року. Якщо треба, чистимо». Питаю, чи можна побачити мій підпис? Бо сьогодні я підписав після перевірки, що канал не працює. Відповідь: «Вашого підпису не обов’язково треба. Директор підрядника підписує акти і ставить печатку. І несе кримінальну відповідальність». Питаю, чи є причиною для рішення «почистити» висновок перевірки «не працює»? Відповідь: «Так». Кажу: «Отже, ви стверджуєте, що в минулому році перевіряли, працювало. А сьогодні факт перевірки показав, що не працює. Може, ви не ходили? Відповідь: «Ходили, а може, ви людей не допустили минулого року, може цегла впала в канал, може павутиною затягнуло». Я думаю, якби не трагедія, ніхто б і не рухнувся».

До теми: Слідство висунуло нову версію загибелі сім‘ї Гордієнків у Франківську

Можливо, каже Володимир, перевірки справді проводяться. Однак в його квартирі, відколи ліквідували ЖЕО, вентиляційні канали ніхто не перевіряв.  І повідомлень про перевірки також не було. Регулярно приходить лише контролер газу, який залишає повідомлення з проханням передати показник, якщо нікого нема вдома. А решта лише рахунки приносять.

А от франківчанка Ірина Хибінь стверджує, що мешканцям їхнього будинку ще у 2013 році повідомили, що ні димоходи, ні вентиляція не працюють, і проблему не вирішили й донині.

«У нас роками приходили, казали тяга є, а в 2013-му прийшли і поставили перед фактом, що димовентканали не працюють і користуватися газом не можна, заглушили газові колонки і пішли, – розповіла жінка. – По сьогодні питання не вирішено. Колись перекривали дах і позабивали канали, а тепер ніхто не хоче розібрати дах, почистити і розширити канали або хоч порахувати, скільки це буде коштувати. В сусідньому будинку видно, що комини переробили, коли міняли дах. Очевидно, що можна і в нашому так зробити, але МІУК не хоче, треба міняти домо­управління, але ніхто не хоче за наш будинок братися».

На жаль, це не єдині приклади. Про подібні випадки франківці повідомляють постійно. У комунальників на це відповідь одна – винні самі жильці. Але ж комунальники теж не на небі живуть. А в їхніх будинках хто винен?

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.