Введення в експлуатацію електронної системи для проведення публічних закупівель розбило хронологію цієї галузі на дві великі ери — до і після створення Прозоро. Між традиційними «паперовими» тендерами і онлайн-торгами настільки величезна різниця, що зараз важко уявити, як хоч щось купується вигідно для держави й достатньо швидко за старою схемою.
Але у нового інструменту поки є дещо спільне з попередником — значна (хоча вже набагато менша) кількість паперів, які все ще необхідні для здійснення процедур. На щастя, вже у 2020 році запланований розвиток ProZorro виправить дану проблему за рахунок більш глибокого впровадження електронного документообігу.
У чому полягає мета оновлень
За задумом творців системи у перспективі будь-яка державна установа зможе за власним бажанням організувати й провести тендер, а потім і здійснити закупівлю, не використовуючи паперові носії як такі. Повна діджиталізація!
Це означає, що для всіх папірців, якими зараз все одно доводиться супроводжувати закупівельну діяльність в Україні, нарешті будуть передбачені повноцінні аналоги у електронній формі, а для обміну ними — створений відповідний функціонал.
Ті установи, які з яких-небудь причин не можуть обійтись без окремих документів — зможуть продовжити їхнє використання. Головне — у держслужбовців і учасників торгів буде сучасна й зручна альтернатива. Адже у всьому світі вже добре знать про переваги Е-контрактингу:
● менші витрати грошей життєвий цикл одного документа;
● менші витрати часу на підписання й пересилання;
● надійне зберігання й низька ймовірність втрати інформації;
● менші обсяги споживання паперу;
● більша ефективність бізнес-процесів.
Але формування такої підсистеми потребуватиме значних інвестицій у кібербезпеку й просто зручний функціонал. На щастя, досвід використання системи закупівель Прозорро з точки зору захищеності виявився вкрай вдалим, хоча скептики у 2016 році прогнозували значні проблеми із безпекою. Практика продемонструвала, що легше скористатись вадами законодавства, ніж напряму зламати ЦБД.
Очікувати перших зрушень у розвитку Е-контрактингу ProZorro можна вже з квітня року. Саме тоді угоди між організатором і учасником отримають повністю електронну альтернативну реалізацію. А що буде далі — покаже кінець 2020 року. Плани щодо збереження дерев і порятунку країни від паперових завалів — уже амбітні.
Comments are closed.