Підземелля франківської ратуші, які чимало років просто використовувалися як сховища, планують перетворити в потужну туристичну та культурну локацію. Наступний етап розвитку проходитиме уже за кошти гранту ЄС в рамках проєкту «Тематичний маршрут замками 2 (CULT.ROUTE)».
У четвер, 3 квітня, у підземеллі ратуші відбулася стартова пресконференція проєкту, де й детальніше розповіли, що саме планують реалізовувати і як це все має виглядати в майбутньому.
За словами директорки КП «Центр розвитку міста та рекреації» Руслани Василюк, роботи у підвальних приміщеннях ратуші вони розпочали трохи більше року тому.
Тоді ми провели величезний об’єм робіт і нам вдалося відкрити підземелля ратуші для відвідувачів та зробити тематичну екскурсію, – каже Руслана Василюк. – Звісно, роботи попереду ще багато і те, що для розвитку проєкту вдалося залучити грантові кошти, дуже важливо. Бо ми хочемо, щоб це був не просто музей, а простір для проведення різноманітних заходів, культурний центр, родзинка нашого міста.
Читайте: У франківській ратуші відкрили підземелля для туристів, але треба заплатити кату
Проєкт «Тематичний маршрут замками 2 (CULT.ROUTE)» реалізується в рамках програми транскордонного співробітництва Interreg VI-A Next Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027, – розповідає проєктна менеджерка Христина Мельник. – Його мета – зміцнити культурну співпрацю шляхом розширення тематичних маршрутів саме замками.
Бюджет проєкту – на чотирьох партнерів – понад 750 тисяч євро.
З цієї загальної суми 178 тисяч залишаться у Франківську.
Основні заходи, які відбуватимуться в рамках проєкту в Івано-Франківську,– це проведення Днів європейської спадщини, екскурсії новим туристичним маршрутом у середмісті, а також купівля відповідного світлового й звукового обладнання.
Заходи у рамках Днів європейської спадщини будуть відбуватися на двох локаціях: у підземеллі ратуші та на території Палацу Потоцьких, – розповідає Христина Мельник. – Це триватиме два дні. Перший буде більше присвячений фаховим дискусіям, експертним обговоренням, обміну досвідом. А другий – більш атракційний: форум, фестиваль, майстер-класи, традиційні кухні.
Екскурсійний маршрут, який має бути реалізований у межах проєкту, починатиметься на території Палацу Потоцьких, а закінчуватися буде у підземеллях ратуші.
Щодо обладнання, то плануємо придбати комплект портативного звукового, світлового та проекційного обладнання для проведення культурно-мистецьких заходів, – пояснює Христина Мельник. – Крім того, маємо купити розкладний майданчик сценічного типу.
Щодо спільних заходів з іншими партнерами, то в рамках проєкту має бути транскордонний фестиваль замків у місті Лівада (Румунія), а ще розробка інтегрованого сайту для підвищення видимості маршруту в транскордонному регіоні.
Незважаючи на те, що наша ратуша не є найстарішою в Україні, проте її підземелля мають свою багату історію – додає Руслана Василюк. – Ми впевнені, що ця локація може стати потужним подієвим майданчиком та мистецьким центром у серці Івано-Франківська.
Директор франківського драмтеатру Ростислав Держипільський, як один із запрошених гостей, запевнив, що бачить потенціал підземелля і з точки зору співпраці з театром.
Я ж гуцул, я хитрий, я розумію, що треба бути першим там, де щось має бути потужне. Я дуже вірю, що тут мусить бути щось дуже хороше, – зазначив Ростислав Держипільський. – Тим більше, минулого року ми заснували Перший український Шекспірівський фестиваль. Думаю, ця локація дуже пасує до нього. На жаль, через війну наші закордонні колеги не дуже приїжджають. Тому хочеться притримати таку дорогоцінну локацію, таку фішку на фестиваль, який відбудеться після перемоги.
Проєкт «Тематичний маршрут замками 2 (CULT.ROUTE)» реалізується в рамках програми транскордонного співробітництва Interreg VI-A Next Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2021-2027.
Основною метою проєкту є зміцнення культурної співпраці шляхом розширення тематичного маршруту замками, який популяризує спільну культурну спадщину транскордонного регіону. Відновлення та популяризація історичних пам’яток сприятимуть зміцненню регіональної ідентичності, збереженню культурної спадщини та підвищенню соціально-економічної стійкості залучених регіонів.
Партнери проєкту:
- Асоціація міжгромадського розвитку повіту Сату-Маре (Румунія);
- Департамент інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради;
- Муніципалітет Фехердьярмат (Угорщина);
- Місто Лівада (повіт Сату-Маре, Румунія).
Програма Interreg VI-A NEXT Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна реалізується в рамках фінансової програми Європейського Союзу на 2021-2027 роки, яка регулюється Європейською політикою згуртування. Програма має на меті сприяти розвитку угорсько-словацько-румунсько-українського прикордонного регіону, з особливим акцентом на зменшення розриву в розвитку української частини Програми.
Територія Програми складається з наступних територіальних одиниць: повіт Саболч-Сатмар-Берег і повіт Боршод-Абауй-Земплен в Угорщині, Кошицький край і Прешовський край у Словаччині, повіти Марамуреш, Сату-Маре і Сучава в Румунії, Закарпатська, Івано-Франківська та Чернівецька області в Україні. Програма надає фінансування ЄС для реалізації рішень спільних проблем через кордони для забезпечення стійкого, зеленого, здорового, привабливого та співпрацюючого прикордонного регіону. Програма сприяє адаптації до зміни клімату, забезпечує рівний доступ до медичної допомоги, покращує біорізноманіття, культуру та сталий туризм, а також співпрацю між громадянами, учасниками громадянського суспільства та установами.
Цю статтю створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. ЇЇ зміст є виключною відповідальністю Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Comments are closed.