У листопаді виповниться два роки новим правилам дорожнього руху. Попри вдесятеро більші штрафи, ці зміни запам’яталися ще одним. Саме з 17 листопада 2008 року українським водіям почали призначати громадські роботи. «Репортер» поцікавився, чим на таких роботах займаються івано-франківські водії.
Громадські роботи водієві призначає суд. Їхній обсяг рахують у годинах. Українські суди призначають порушникам суспільно корисні безоплатні роботи від 20 до 60 годин. Здебільшого громадськими робітниками стають водії, яких спіймали на керуванні авто «підшофе». За це можуть дати 40‑50 годин робіт.
У 2009 році 73 іванофранків-ці працювали на громадських роботах. Закон передбачає, що ці роботи мають відбуватися за місцем проживання. Отже, водіїв‑порушників направляють до міських житлово‑експлуатаційних організацій.
У місцевих ЖЕО «Репортеру» розповіли, що водії можуть працювати не більш як чотири години на день. З кожним із них окремо домовляються про вид робіт та його графік. Та здебільшого водії відповідально ставляться до цих відпрацювань, бо то є добра альтернатива кількатисячному штрафу. Це відрізняє їх від звичайних правопорушників. Так, у жеках кажуть, що затримані не дуже хочуть працювати і з ними більше мороки, ніж користі.
«Я завжди чекаю водіїв, – говорить Олександра Петрик, начальник ЖЕО № 2. – Ми домовляємося з людиною про роботи, я прикріпляю за нею майстра, і водій працює. Наприкінці терміну видаємо усі необхідні документи. Дехто просить навіть характеристику».
За словами Петрик, на території її жеку водії зазвичай допомагають у ремонті під’їздів, вони фарбують панелі, вікна. Перед Великоднем обрізають дерева. Рідше цих людей посилають копати траншеї до каналізаційних колодязів.
Як повідомили «Репортеру» в обласному управлінні ДАІ, кількість годин, які людина має відпрацювати на благо держави, залежить від правопорушення. Найбільше працюють ті, кого повторно спіймали на порушенні правил дорож-нього руху. Попри позбавлення права керування на термін від 2 до 3 років з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого, водію загрожують громадські роботи від 50 до 60 годин, чи адміністративний арешт від 10 до 15 діб. Найменше отримують ті, хто спричинив аварійну ситуацію, – штраф від 170 до 255 грн. або від 20 до 40 годин громадських робіт.
Глас народу
Пані Галина, пенсіонер:
– Я позитивно ставлюсь до такого покарання. Але в нас громадські роботи – для бідних. Це не Англія, де супермоделі Наомі Кемпбел призначили громадські роботи, і вона реально туалети мила. А ми маємо корупцію. Дуже просто домовитися з начальником комунального підприємства і просто отримати довідку про те, що відпрацював.
Олександр, таксист:
– Громадські роботи – краще, ніж штрафи. Як на мене, краще я відпрацюю все, що призначать, побачу реальну користь від мого покарання, а не буду платити величезний штраф. Адже нині штрафи великі, а покращення стану доріг ми не бачимо. Можна лише здогадуватися, на що ті штрафи йдуть…
Comments are closed.