Світ, кажуть, на смітті заробляє. А в нас… може й теж заробляють, проте не зізнаються. З одного боку, перевізники твердих побутових відходів (ТПВ) нарікають на користувачів. Мовляв, одні угоди не укладають, інші боргують, треті ж просто відмовляються платити. Крім того, нарікають і на владу – на непрозорі умови на ринку та все ширший перелік функцій для перевізників. Утім, охочих покинути цей ринок чомусь немає. Відтак, можемо здогадуватися, що не все так погано.
Донедавна подейкували про монополію на ТПВ в Івано-Франківську. І справи таки начебто просувалися у цьому напрямку. Бо спершу ВАТ «АТП-0928» вивозило відходи з територій п’яти ЖЕО, нині – вже з шести. Крім того, ще два начальники жеків (№2 та №9) наразі активно скаржаться на якість роботи перевізників – «Автоколони 2222» та «ГрінКо». Навіть якщо це просто збіг, така випадковість є доволі вигідною для АТП-0928.
Боротьба за ринок
Секретар міської ради Василь Бойчук каже, що він проти «сміттєвої монополії» АТП-0928. За його словами, по-перше, має бути вільна конкуренція. А по-друге, АТП-0928 має найвищий тариф в Івано-Франківську, тому це означатиме зростання вартості послуг і для решти.
«Я постійно ставив питання, щоб проводився конкурс, але воно так і не вирішувалося, – каже Бойчук. – А це неправильно та непрозоро. Якби був проведений прозорий конкурс, то і угоди з мешканцями укладалися б, і негабаритне сміття вивозили би, і тарифи були б зрозумілими. Конкурс є конкурентним механізмом, який дає можливість розвиватися комунальному господарству».
Схоже, що пропозиція монополії на сміття зазнала фіаско. Кілька тижнів тому управління ЖКГ підготувало відповідне рішення, але одразу зняло його з порядку денного, навіть не розглядаючи на виконкомі. Правда, керівництво АПТ-0928 каже, що нічого про це не знає. Заступник голови правління підприємства Михайло Яцків зазначає, що важко уявляє собі монопольний вивіз ТПВ у Франківську. Втім, за його словами, вони б не відмовились.
«Наші потужності дозволяють охопити більшу частину міста, ніж ми маємо, – каже Яцків. – На тій території, яку ми зараз обслуговуємо, роботу виконуємо якісно та вчасно. І якщо нам дадуть більше території, то ми з радістю допоможемо врегулювати вивезення сміття і там».
А от керівник підприємства «ГрінКо» Володимир Мендела про монополізацію чув багато. «Нам пропонували, щоб ми йшли до АТП у субпідряд, – говорить він. – А ми не хочемо. Хай вони йдуть до нас у субпідряд – у нас тарифи нижчі».
Наразі комунальники та міська влада нарікають на «ГрінКо». Мовляв, у них тільки одна машина, тож у разі її поломки сміття з центру міста не вивозиться по три дні. («ГрінКо» обслуговує ЖЕО №9).
«Це – відверта брехня, у нас є дві машини. Однак їздить лише одна, бо для другої немає роботи, – стверджує Володимир Мендела. – Один мерседес, який втричі продуктивніший за звичайні автомобілі КамАЗ. І є камаз з імпортним голландським обладнанням, який удвічі продуктивніший за інші. Просто проти нас відбувається цілеспрямована кампанія. Мовляв, ми погані. Комусь хочеться, щоб ми пішли з міста. А оскільки тендеру не було, і ринок розподілений лише рішенням виконкому, то подальший розвиток подій може бути непередбачуваний».
За словами Мендели, йому шкода, що ніхто не говорить про те, що «ГрінКо» за місяць відремонтували усі контейнери, які знаходяться на території ЖЕО №9, а також доставили свої пластмасові контейнери, щоб не було перенакопичення ТПВ. Крім того, протягом місяця це підприємство за свій рахунок вивозило негабаритне сміття, попри те, що цієї послуги у їхньому тарифі немає.
Два варіанти – обидва правильні
Отже, знявши з обговорення рішення про монополію, чинов-ники продовжили мізкувати. Думки розділилися. Більше того, говорять про те, що на розгляд може піти два рішення. І вже члени виконкому вирішуватимуть, яке краще. Заступник мера Микола Саєвич вважає, що мусить бути конкурс від міста. «Як на мене, повинна бути вільна конкуренція і всі, хто хоче, можуть вивозити ТПВ, – каже Саєвич. – Тобто, повинен бути оголошений тендер».
Правда, Микола Саєвич пропонує виписати однією з умов тендеру те, що на певну територію не повинен заїжджати інший перевізник. Такий собі територіальний принцип розподілу збору сміття. Бо наразі маємо дещо смішну ситуацію: поряд стоять будинки жеку, ОСББ, приватні ЖЕО, юридичні структури. І кожен має свій договір з іншим перевізником. Тож люди, наприклад, мають викидати сміття в одні контейнери, а кидають в інші, які їм по дорозі. В результаті виникають суперечки між перевізниками. Коли ж на певній території працюватиме один певний перевізник, то викидання відходів «по дорозі» виглядатиме цілком логічно.
Крім того, каже Саєвич, під час тендеру будуть вивчатися різні чинники. І тариф, і якість, і можливість надання повного комплексу послуг (тобто вивіз великогабаритного сміття у тому числі тощо).
А от начальник міського УЖКГ Василь Білик має іншу думку. Він вважає, що треба надати ширші повноваження КП «Полігон ТПВ». І хай уже керівник цього підприємства проводить тендер і вирішує, хто має вивозити з міста сміття.
«Я хочу дати більші повноваження «Полігону ТПВ», – говорить Білик. – Адже сьогодні перевізники йому не платять і в результаті боргують уже 500 тисяч гривень. Тож полігон не може ані купити техніку, ані заплатити працівникам. Тому, як на мене, було би добре, щоб полігон провів конкурс, зробив абонентську службу, збирав гроші і сам платив перевізникам».
Крім того, додає Василь Білик, зараз є парадоксальна ситуація – комунальне підприємство залежить від приватних перевізників. Якби ж уся адміністратив-на робота була закцентована на «Полігоні ТПВ», то можна би було і «вибивати» кошти з екологічного фонду, і сортувальну лінію ставити, і предметно говорити про сміттєпереробний завод…
Насправді, нині обидва рішення заслуговують на те, щоб їх добре вивчили, опрацювали та винесли на виконком. І, скоріше за все, так воно й буде. От тільки, який виконком їх обговорюватиме, затверджуватиме – старий чи новий? І голов-не, коли? Кажуть, що до кінця цього року якесь рішення та й буде. Вже добре. Головне – аби найвищий у місті тариф не став монопольним.
Comments are closed.