Відео Соціум

Скасували через позов семикласниці та її матері: новий український правопис залишається чинним

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Попри ухвалу Окружного адміністративного суду Києва, новий український правопис і далі лишається чинним, як в попередні майже два роки. Така позиція і Міністерства юстиції, і Національної комісії зі стандартів державної мови.

Напередодні суд скасував постанову Кабінету міністрів, якою в Україні запроваджували п’яту редакцію правопису української мови. Позивачки – семикласниця з Херсона та її мати, пише ТСН. правопис

Співголова правописної комісії Максим Стріха вважає, що рішення ОАСК – абсурдне та антиукраїнське. Він був свідком гарячих дискусій науковців, які роками шукали компроміс між прибічниками радикальних та косметичних змін в українській мові.

“Це єдиний документ в нашій історії, де під правописом стоять підписи всіх провідних вчених”, – каже Максим Стріха.

Відтак, переконаний вчений, втручатися в мовний процес – явно не справа суду.

“Український суд за позовом семикласниці скасовує думку всіх провідних вчених у цій галузі. За цією логікою далі за позовом якогось п’ятикласника можна скасувати теорему Піфагора. Але не будемо лукавити – це надто вже добре лягає у той тотальний антиукраїнський наступ, який відбувається зараз”, – вважає співголова правописної комісії.

Суд розглянув одразу два позови. Семикласниця з Херсона разом із мамою вимагали скасувати новий правопис, бо побачили в ньому регіональні діалекти. Їхні інтереси представляв Дмитро Ільченко, який захищає Владислава Мангера, обвинуваченого в причетності до вбивства Катерини Гандзюк. Другий незадоволений новим правописом – адвокат Ростислав Кравець. Йому Національне антикорупційне бюро закидало співучасть у створенні злочинної організації в тому самому ОАСК. Кравець запевняє, що подав позов виключно через те, що Кабмін ухвалив постанову нібито з порушеннями. Хоча тут же і прохопився, що новий правопис йому не до душі.

Читайте: Від сьогодні в Україні діє новий правопис, і кому від того зле (ІНФОГРАФІКА)

“Мова – це живий організм. Вона зростає, вона розвивається. Що зараз пропонується – повернутися назад на 100-120 років. Ви зможете знайти в творах Лесі Українки саме ці обороти? Знайдете? Ні”, – заявив Ростислав Кравець.

Чинний вже як майже два роки правопис і далі в силі, попри учорашню ухвалу Окружного адміністративного суду Києва. Така позиція і Мін`юсту, і в Національної комісії зі стандартів державної мови. Напередодні суд скасував постанову Кабінету міністрів, якою в Україні запроваджували п’яту редакцію правопису української мови. Позивачки – семикласниця з Херсона та її мама. Детальніше – у сюжеті.

У п’ятому правописі лише косметичні зміни: багато іншомовних слів можна вживати у двох формах; запроваджуються фемінітиви; менше вживається дефіс; слово “пів” пишеться лише окремо.

Експерти переконують, що періодично змінювати правопис – це практика всіх живих мов.

До 2023 року триває перехідний період, протягом якого діятимуть попередня та чинна редакції правопису. Це слід враховувати і абітурієнтам, які готуються до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

У Мін’юсті вже заявили, що оскаржать це рішення суду. Та й без того скасувати п’ятий правопис украй складно, твердить Максим Стріха. Він нагадує, що правопис затверджено не лише Кабміном, а й президією Національної академії наук та колегією Міністерства освіти. Ті рішення ніхто не оскаржував і вони й далі діють.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.