Соціум

Школам бракує медсестер

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Після летальних випадків на уроках фізкультури МОЗ України затвердило обов’язкові медогляди для школярів. Показники вражають, адже, за дослідженням спеціалістів, лише 30 % дітей можуть виконати нормативи на уроках фізвиховання без ризику для здоров’я.

Обов’язкові медичні огляди учнів загальноосвітніх шкіл області ще тривають. До кінця цього року їх повинні пройти всі школярі. Першокласники оглядалися ще до початку навчального року та вже з медичними довідками переступали поріг школи. Міністерство дало розпорядження зробити медогляд на базах шкіл для 2-4 класів. Решта дітей проходили його у поліклініках та лікарнях.

«На 1 листопада у місті вже охоплено медоглядом 21 538 дітей, – говорить заступник головного лікаря центральної міської клінічної лікарні Емма Гошовська. – Найбільше виявлено проблем із зором та порушення постави, а це через те, що діти багато часу проводять за комп’ютерами. У них немає жодних фізичних навантажень, єдине – уроки фізкультури. Ми робили статистику, то захворюваність протягом п’яти років збільшилася на 8,5 %».

За словами начальника управління освіти Михайла Вереса, всі школи Івано-Франківська, а їх є 35, забезпечені медперсоналом. «Затверджено новий штатний розпис для дошкільних закладів, – каже Верес, – де обов’язково має бути медсестра, дієтолог та лікар».

Якщо Івано-Франківськ забезпечений медперсоналом, то ситуація в області, а зокрема у селах бажає кращого.

«Власне – це одне з найважливіших та найпроблемніших питань у нашій області – забезпечити працевлаштуванням медсестер у навчальних закладах, – говорить головний штатний спеціаліст-педіатр управління охорони здоров’я ОДА Лідія Синюта. – На сім шкіл припадає по дві медсестри. Загалом в області діє 737 навчальних закладів, на які припадає лише 193 медичні працівники».

По області також медогляди йдуть до завершення. Особлива увага приділяється школярам у сільській місцевості. За графіком оглядати їх приїжджає спеціальна бригада лікарів. Після медогляду дітям видається висновок, з результатами мають ознайомити і батьків.

«Як би ми не старалися, але відповідальність за здоров’я дитини мають нести батьки, – каже Лідія Синюта. – Ми можемо лише радити, але не можемо відповідати за виконання наших призначень вдома. Довідка з медогляду потрапляє у школи, на основі цих даних створюються групи з фізкультури. Якщо дитина здорова, то вона займається у загальній групі, якщо має проблеми зі здоров’ям – у спеціальній. Є й невелика група дітей, які взагалі потребують звільнення від фізкультури».

У школах за дітьми повинна спостерігати шкільна медсестра та контролювати уроки фізкультури. Всі зміни у здоров’ї школярів також записуються у довідку. Така норма. До речі, діє у всіх цивілізованих країнах.

«Моя дитина навчається у п’ятому класі, – каже пані Оля, мешканка Івано-Франківська. – Здорова дівчинка, але, зважаючи на те, як колись росли ми і як діти ростуть зараз, різницю видно одразу. Вони значно менше рухаються. До того, що держава запровадила, можна сказати, добровільно-примусові медогляди, ставлюся дуже позитивно. Тому що батьки не мають медич-

ної освіти та іноді не можуть визначити, чим дитина хвора. Натомість, погано, що ті огляди треба проходити у поліклініках. Стоячи у черзі, можна підхопити якусь іншу хворобу».

Але інколи батьки не довіряють шкільним медсестрам, звісно, якщо вони у їхніх школах є.

«Не думаю, що це щось дає, – говорить домогосподарка Тетяна. – Це просто зайвий головний біль. Адже, якщо дитина чимось хворіє, то вони не зможуть цього вияснити за п’ять хвилин цього медогляду. Про нас турбуються – нехай турбуються. У нашій школі є медсестра, але якщо до когось звертатися, то тільки до спеціаліста. Бо в нас сидить молоденька дівчинка, і я не думаю, що вона побачить якесь відхилення. Ми якраз ідемо робити кардіограму серця, бо синові вчора стало зле. Це перший такий випадок. Ну і як це можуть помітити? Я ставлюся до цього трохи скептично. Але якщо воно краще для людей, то нехай».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.