У п’ятницю, 24 травня, в Івано-Франківську відбувся тренінг “Юридичний захист журналістів та джерел інформації під час війни”.
Захід організував Івано-Франківський прес-клуб у межах проєкту “Журналістика в умовах війни: точність, етика, співпраця”, пише Репортер.
Тренінг провела медійна юристка Людмила Панкратова, яка має 25 років досвіду. Також Людмила є виконавчою директоркою ГО “Інститут розвитку регіональної преси” й викладачкою правових дисциплін в Інституті журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка.
На зустрічі Людмила Панкратова розповіла про те, які правові та неправові ризики існують в роботі журналістів, як законодавство захищає їхні права та як їм захистити себе самостійно.
Експертка говорить, якщо журналіст дотримувався етичних і журналістських стандартів та не порушував законодавства, то його можна ефективно захистити.
Ми це доводимо дуже великою кількістю справ, які виграємо. Навіть у таких позивачів, як народні депутати чи якісь представники великого бізнесу, – каже Людмила Панкратова. – Але щоб захищати свої права – їх треба знати. І це головне. Бо коли ви знаєте, від чого вам відштовхнутися, то дієте набагато ефективніше. Другий мій постулат – про те, що законодавство достатньо розгалужене й велике, але вам не треба знати його повністю. Для того, щоб захищати свої права, потрібно знати систему, як вона діє.
Читайте: У “Петросі” відбувся тренінг щодо комунікації з ветеранами війни (ФОТО)
Експертка розповідає правила для журналістів у районі ведення бойових дій. Каже, протягом усього часу потрібно носити на видному місці позначки, що свідчать про те, що ви – представник медіа. Також не можна чинити дії, які не є сумісні зі статусом цивільних осіб, – одягати військову форму, брати до рук зброю чи боєприпаси.
Коли журналіст взяв зброю чи боєприпас, то він стає законною військовою ціллю. Цивільними є журналісти, коли перебувають, до прикладу, у Харкові, у готелях, по яких російська федерація також часто здійснює запуски ракет. Тут вони просто цивільні, звичайні журналісти, які роблять свою роботу, – говорить Людмила Панкратова.
Також експертка каже, кримінальна відповідальність за поширення інформації про переміщення зброї та сил ЗСУ стосується всіх людей.
Читайте: «Треба судити за геноцид». Викладачі й студенти ПНУ вже три роки документують злочини росії
Крім того, на тренінгу Людмила Панкратова дала поради щодо співпраці журналіста з юристом.
Як взаємодіяти з юристом для зменшення ризиків:
- подавати текст якомога раніше, щоб юристи мали достатньо часу для роботи над матеріалом;
- повідомляти, коли планується випуск матеріалу;
- повідомляти, скільки ще роботи залишилося над сюжетом;
- повідомляти, які будуть додаткові коментарі/синхрони/вставки;
- реагувати на питання та рекомендації юриста;
- повідомляти всі важливі факти і навіть те, про що не хочеться говорити;
- надавати потенційні докази (отримані від джерел).
Читайте: Прикарпатець розігрує особливі фото на операцію для побратима
Матеріал опубліковано в рамках проекту «Журналістика в умовах війни: точність, етика, співпраця», що впроваджується ГО «Івано-Франківський прес-клуб реформ» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Авторка: Мирослава Надкернична
Comments are closed.