Нині на Франківщині діють уже 23 територіальні громади, до яких в сумі увійшли 111 сільських і селищних рад. Серед них і перша міська об’єднана громада – Тлумацька. Ще у двох – Загвіздянській та Угринівській – планують провести вибори вже у квітні цього року.
Як місто уживається в об’єднаній громаді з селами і що з того виходить, розбирався «Репортер».
Наполегливі й натхненні
До Тлумацької ОТГ увійшли 11 сіл і місто Тлумач – зі своїми потребами і проблемами: розбитими дорогами, неосвітленими вулицями, незаповненими школами. Загалом – 18291 людей, які йшли на об’єднання з очікуваннями та острахом.
За рік діяльності Тлумацька ОТГ у повному обсязі використала інфраструктурну субвенцію – за 5 млн грн вдалося реалізувати 14 проектів. З податків фізосіб до ОТГ надійшло понад 18 млн грн, а земельного податку – ще понад 1,5 млн.
«Спершу створили окремі відділення освіти й медицини, – розповідає Роман Круховський, голова Тлумацької ОТГ. – Взялися за збереження будівель – перекриття дахів і заміну вікон. Відремонтували одну з головних доріг, але їх ще багато треба зробити. Також залучаємо грантові кошти. Нині за проектом DESPRO продовжуємо роботу з модернізації водопостачання і водовідведення, сортування сміття і облаштування сміттєзвалища».
В рамках гранту, ще є навчання. Документи за проектом полігону вже готові. Найближчим часом думають про облаштування міні-сортувальної станції.
До теми: У Франківську розповіли про останні шанси громад об‘єднатися в ОТГ добровільно
Вулиця Шевченка, яку вдалося відремонтувати минулого року, сполучає Тлумач із двома селами – Колінці та Гринівці. Тут кажуть, вона була однією з найкритичніших. З інфраструктурної субвенції використали 1,3 млн – за ці гроші зробили 900 м дороги.
«Це перший крок з відновлення доріг ОТГ, – говорить заступник міського голови Андрій Радовець. – Люди чекали на неї років сім. До утворення тергромади виходили і перекривали її».
Аби закінчити дорогу, потрібно ще близько 2,5 млн. Гроші очікують отримати з обласного бюджету.
У Тлумачі також відремонтували центральну вулицю, зробили благоустрій парку та утеплили фасад гімназії. Після утеплення вдалося суттєво скоротити витрати на опалення будівлі. Фірма-підрядник навіть відмовилася обслуговувати котельню через нерентабельність. Нині громада взяла обладнання в оренду і самотужки опалює гімназію дровами від обрізки дерев.
Для новоствореного центру первинної медичної допомоги придбали автомобіль і лабораторне обладнання. Також запустили систему онлайн-обліку пацієнтів eHealth, для забезпечення роботи лікарів купили п’ять комп’ютерів.
«Центр первинної медичної допомоги за півроку отримав ліцензію на медпрактику, працює кабінет щеплень і стаціонар на 15 ліжок, – говорить головна лікарка центру Оксана Мельник. – Однак машина, яку ми купили цього року, не може охопити всіх в радіусі 32 км».
Тож у планах тергромади придбати ще одну автівку, докупити діагностичне обладнання, комп’ютери та медичні меблі.
За кошти інфраструктурної субвенції і місцевого бюджету закупили сміттєвоз, екскаватор, міні-трактор, бітумізатор і контейнери для сміття.
А світло де?
Дбають у першій міській ОТГ не лише про Тлумач, а й про інші населені пункти. В одному з віддалених сіл – Бортниках – діє єдина амбулаторія, яка обслуговує три села на 3200 людей. Тут зробили ремонт, замінили вікна, посилили стіну й замінили дах. Загалом пішло 300 тис грн. У решті сіл діють фельдшерсько-акушерські пункти.
Головна проблема Бортників, як і в усьому районі – дорога. Круховський каже, що всі 12 км за один раз навряд вдасться відремонтувати, бо кілометр – 2-2,5 млн грн. Але потрохи будуть робити.
«Люди дорікають, мовляв, чого світла на всіх вулицях немає, чого дороги погані? Та на деяких вулицях слупи треба ставити, там світла роками не було. На все потрібен час», – пояснює Круховський.
Ще у Бортниках відремонтували Народний дім і придбали вбрання для сцени. Для виступів костюми купували вже за депутатські гроші.
У Прибилові встановили майданчик зі штучним покриттям, а в Королівці замінили дах школи, будують дитсадок. У Надорожній замінили вікна в школі, хвалиться Круховський.
«В міській ОТГ є свої нюанси. Ми були першими в області, не мали з кого брати приклад, набивали свої мозолі, але за рік вже вийшли на добру роботу, – говорить голова. – Було складно з делегуванням повноважень між містом і селами. В місті є міськрада, районна рада, були нюанси з передачею майна. Тепер усе стабілізувалося і цьогоріч починаємо з чистого аркуша».
Цього року планують отримати бюджет в 35 млн. Каже, першочергова стратегія – розвиток сільського господарства, а ще туризм і виробництво. Тергромада має запаси глини й торфів. Є кар’єри, де можна видобувати вапняк і гіпси.
«Цьогоріч ми виграли проект з облаштування веломаршруту – зробимо велодоріжку, розробимо карту, альтанки для відпочинку. В кожному селі є ліси, озера, бандерівські бункери, унікальні музеї, – розповідає Роман Круховський. – Є що подивитися, розраховуємо і на розвиток зеленого туризму».
До теми: Вигодська територіальна громада буде однією із найспроможніших ОТГ в області
Вісім сільських рад ще не увійшли до ОТГ і поки тримаються самостійно. Але Круховський каже, деякі побачили можливості, тож просяться до ОТГ.
«Цього року ми інфраструктурну субвенцію поділили на всіх, аби вирішити нагальні питання – далі всім по 300 тис грн. Розділили за таким принципом й інші гроші. Бо села вони як діти – дивляться одне на одного».
Міста чекають на закон
Консультант з бюджетних питань проекту «Пульс» Юрій Стефанчук каже, що Тлумацька тергромада не лише використала субвенцію, а й продовжує планувати розвиток, працює над проектами і різними джерелами фінансування.
Наразі міста не дуже поспішають об’єднуватися з селами. З одного боку, причиною є недосконале законодавство. Розблокувати утворення таких громад може прийняття закону № 6466, говорить Стефанчук. З іншого – села бояться, що їх не почують у місті – що депутат сільської ради і староста не впливатимуть на розподіл коштів чи закриття об’єктів. Знівелювати страхи може статут тергромади, де пропишуть питання передачі чи продажу землі чи інші спірні речі, пояснює експерт.
«Ми бачимо, що процес йде і для мешканців навколо міст районного значення послуги стають ближчими, – говорить Юрій Стефанчук. – Є в громадах і проблеми, вони подекуди можуть привертати багато уваги. За рік можна досягти багато, як це вдалося в Тлумацькій об’єднаній громаді – села отримали на порядок більше, ніж могли досягти самі. Робота старостів, відкриті обговорення і прозорість рішень гарантує якісне та ефективне використання грошей».
Нині громади вже роблять перші кроки з утворення з центром у Надвірній, Долині, Городенці. Загалом цьогоріч на Франківщині очікують утворення ще 10 тергромад.
Comments are closed.