В якому віці говорити з дітьми на тему безпеки тіла, дотиків, демонстрації статевих органів і залучення в інтимні ігри. І чи варто?
Точно варто! Ми навчаємо дітей не торкатися гарячого до того, як вони зрозуміють це на власному досвіді, пише сексінфорія.
Ми обов’язково розповідаємо, як правильно переходити дорогу до того, як трапиться біда. І тільки в питаннях безпеки тіла і сексуальності починаємо щось робити, коли вже сталася неприємність. Сподіваюся, ці прості рекомендації допоможуть вам.
2-3 роки:
Починаємо вивчати правила з брошури трусиків або спідньої білизни. Пояснюємо про інтимні частини тіла, до яких ніхто не має права торкатися: “Мама завжди запитує дозволу, перш, ніж подивитися статеві органи, а лікар може проводити огляд лише в присутності батьків!”. Обговорюємо безпечні і небезпечні дотики, хороші й погані секрети.
Щоб навчити дітей особистим кордонам, потрібно дотримуватися трьох простих правил:
1. Стукайте до кімнати, де знаходиться дитина
Приблизно з трьох років. Так! Стукати потрібно навіть до маленьких дітей. По-перше, таким чином ви вчите дитину стукати до вас і інших людей. По-друге, оберігаєте себе від незручних сцен (наприклад, мастурбації або ігор в лікаря). По-третє, показуєте дитині, що поважаєте його/її як особистість і визнаєте право на приватність.
2. Не порушуйте особисті кордони своєї дитини
Не змушуйте обніматися/цілуватися з будь-ким, якщо син чи дочка не хочуть цього. Не заходьте у ванну або особисту кімнату, якщо дитина вже почав (-ла) соромитися. Запитуйте дозвіл перед тілесним контактом (“Можна я тебе обійму?”) – це вчить дітей запитувати дозволу в інших перед будь-якою взаємодією. А згода – це важливо.
3. Не допускайте нормалізації насильства
Якщо в сім’ї порушуються кордони один одного, конфлікти вирішуються кулаками, скандалами, агресією, звучать фрази “Та розстрілювати таких потрібно!”, “Правильно зробили, що побили – тут без сили ніяк”, то сподіватися, що дитина буде вести себе інакше (в садочку, школі, житті) – нерозумно. Нормалізація насильства призводить до того, що діти засвоюють з дитинства – “Це нормально, коли сильний б’є слабкого”, “Вирішувати проблему можна і потрібно кулами” – і потім стають або жертвами, або насильниками.
3-4 роки:
При навчанні дітей правилам інтимної гігієни важливо повідомити їм коректні назви чоловічих і жіночих геніталій – “пеніс” і “вульва”. Навіть якщо вам ніяково використовувати ці слова в повсякденній мові, дитина повинна їх знати. По-перше, це дає їй можливість повідомити вам, що відбувається щось недобре (порівняйте фрази “Ми грали з його перчиком” і “Ми грали з його пенісом”).
По-друге, ви демонструєте, що тема для вас не заборонена, і дочка або син можуть говорити з вами про це. І не має значення – чи то захворіло щось в промежині, чи відбуваються сексуальні домагання. Детальніше про це читайте в моїй статті “5 причин навчити дітей словам “пеніс” і “вульва”.
4-5 років:
Деяким дітям незручно говорити людям “ні” – особливо старшим приятелям або дорослим. Навчіть їх, як коректно і комфортно вийти з неприємної ситуації: можна сказати “Я хочу в туалет” або “Мені потрібно попісяти”. І, вийшовши з кімнати, тут же попросити допомоги у батьків або іншого дорослого.
6-7 років:
Коли дитина йде в перший клас, є велика ймовірність зустрітися з ексгібіціоністами (чоловіками, які демонструють свої статеві органи). Краще заздалегідь повідомити дітям, що таке явище буває і як діяти в таких випадках. Нагадаю, що ексгібіціоніст намагається домогтися від нас бурхливої реакції – переляку, збентеження, цікавості.
Тому поясніть дітям, що варто якомога швидше віддалитися в людне місце і по можливості зробити вигляд, що нічого не помітили (ігнорувати). Якщо чоловік наближається або намагається заговорити – бігти з криками “Пожежа!” в бік інших людей. Молодшим школярам краще ходити удвох-утрьох. Добре, якщо серед них будуть різностатеві діти. До речі, жертвами ексгібіціоністів найчастіше стають дівчатка у віці до 12 років.
При перегляді наступного ролика ви можете ввімкнути субтитри українською:
7-9 років:
Якщо дитина починає самостійно їздити в міському транспорті, варто поговорити про фроттерістів. Це чоловіки, які відчувають задоволення, коли труться геніталіями об різні частини тіла інших людей. Думаю, більшість дівчат і жінок знають, про що йдеться. Однак не гребують фроттерісти і хлопчиками. Важливо ще раз зробити акцент на тому, що ніхто не має права порушувати наші кордони і використовувати наше тіло заради свого задоволення.
Що робити, якщо дитина або підліток зіткнулися з такою ситуацією? Спробувати відсунутися від цієї людини на максимальну відстань. Можна вийти на зупинці і почекати наступний поїзд/тролейбус/автобус. Можна різко обернутися і голосно сказати: “Припиніть мене торкатися!” (Часто інші пасажири заступаються за дітей) або “Пасажири, будьте обережні: тут кишеньковий злодій! Він тільки що намагався засунути руку мені в кишеню!”. Швидше за все, навколо вас утвориться невеличкий простір.
9-11 років:
Уцьому віці з дітьми можна говорити про згвалтування. Поясніть, що таке “згода” і хороші відносини; чому “ні” означає “ні”; з чим пов’язано, що в суспільстві прийнято звинувачувати жертву і чому це неправильно; яка поведінка не припустима на першому побаченні, а яка – і на 10-му році спільного життя; що таке маніпуляція і дискримінація. Розкажіть, що люди здатні контролювати свою сексуальну поведінку, і тому абсолютно нормально не мати сексу до певного віку і навіть у дорослому житті.
Дуже добре допомагає в таких розмовах ролик “Чай і згода”:
І ще одне важливе правило (як для дітей, так і для дорослих): краще мати смішний вигляд, але бути живим і здоровим, ніж навпаки. І якщо у вас з’явилася думка: “А чи не домагається він мене? А може, я придумую, а насправді це хороша людина?”. Ні, не придумуєте. Ні, не хороша. Будь-які наші відчуття небезпеки абсолютно об’єктивні. Ми маємо право захищати себе. І буде добре навчити цьому наших дітей.
Як відповісти на питання дитини “Що таке згвалтування?”
Хочу поділитися з вами історією Еріки Кендалл. Її восьмирічна дочка побачила новину про те, що семеро чоловіків зґвалтували жінку, і запитала маму про те, що таке “згвалтування”.
“У нас вдома є правило – відповідати на всі питання одразу. Не тільки тому, що це заохочує цікавість дитини, а й тому, що допомагає нашій дочці зрозуміти: вона може прийти до нас із будь-яким питанням, скільки б років їй не було, і отримати відповіді, які їй потрібні, не побоюючись осуду.
Якось повз нас пройшли бородаті чоловіки в купальниках і пачках. Дочка поцікавилася, чому чоловіки одягнені в пачку. Тоді я запитала: “Хто сказав, що купальники і пачки можуть носити тільки жінки?”. А коли ми побачили красиві рекламні щити з участю андрогінних людей, вона уточнила: “Це чоловік чи жінка?” – “Це має значення?”. І вона відповіла: “Напевно, немає”.
Усі ці ситуації вимагали тривалих розмов про людей, повагуі їхніх прав, особисті кордони і прийняття унікальності кожного з нас.
І тепер пролунало це страшне питання: “Мамочко, що таке згвалтування?”.
“Згвалтування – це коли хтось змушує тебе торкнутися до своїх геніталій або коли людина торкається до твоїх інтимних зон без твоєї згоди”, – і відразу ж пояснила про “погані” і “хороші” дотики і що вона має повне право в цій ситуації битися, кусатися, вириватися, кричати.
“Але людині буде боляче, якщо я буду кусатися”, – заперечила донька.
“Я знаю. Але якщо є вибір, що комусь боляче чи хтось примушує тебе торкатися до геніталій після того, як ти сказала “ні”, я дозволяю тобі захищати себе”.
12-18 років:
Найважливіші теми в підлітковому віці – це утримання, сексуальні кордони, згода, контрацепція, безпека. На думку фахівця з сексуальної освіти в США Дебри Хаффнер обов’язково варто обговорити такі питання:
• Побачення (де можуть проходити, що на них допустимо, а що ні)
• Утримання від статевих контактів (пояснити, що стриманість – це не шкідливо і не небезпечно для здоров’я)
• Контрацепція, презервативи (чому презервативи – кращий спосіб контрацепції і що немає вікових обмежень для покупки кондомів)
• Межі сексуальних відносин (як ставити сексуальні кордони; чому зупинити секс і статевий акт можна в будь-який момент; як згода на секс не означає згоди на все; як заявляти про свої потреби і реагувати на чуже “ні”).
• ВІЛ/СНІД (способи передачі, як себе захистити, чому важливо проходити тестування щороку)
• Сексуальні домагання (що робити, якщо тебе примушують до чогось, домагаються, роблять непристойні пропозиції, торкаються без згоди)
• Зґвалтування на побаченні (інструкція, що робити, якщо таке сталося)
• Алкоголь, наркотики і секс (чому секс не допустимий під дією алкоголю і наркотиків, як це впливає на здоров’я, в тому числі сексуальне)
• Що робити, якщо дівчина думає, що вагітна (інструкція)
• Образ сексуальності, як його підносять в ЗМІ
• Що робити, якщо підліток думає, що заразився статевою інфекцією
• Які відносини повинні пов’язувати людей перед тим, як вони вирішать зайнятися сексом?
Пам’ятайте, що бесіди з дітьми та підлітками на різні теми допомагають вам встановити близькі довірливі стосунки, коли не страшно прийти до батьків з будь-якою проблемою. І нехай ваші діти завжди будуть у безпеці!
Comments are closed.