Соціум

Сани поки не готуйте

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уже відсвяткували і Новий рік, і Різдво, і Маланку, а надворі чи то ще пізня осінь, чи то вже рання весна. То чи взагалі варто цьогоріч сподіватися на замети та морози – що про це кажуть науковці й народні синоптики.

Усе йде по циклах

Нинішню зиму в народі уже називають аномально теплою. Хоча науковці так не вважають. Як каже начальник Івано-Франківського обласного центру гідрометеорології Володимир Фригович, унікальною цю зиму назвати не можна, принаймні, якщо орієнтуватися на багаторічні спостереження, які у центрі ведуть ще з 1948 року.

«За цими даними, бачимо, що в нас цього року не перевищені ані максимальні, ані мінімальні температурні режими, – каже Фригович. – Єдиний момент, що 9 січня була надзвичайно тепла погода – 12,8 градуси тепла, от це й було єдине перевищення – на 1,5 градуса. Але то вискочило тільки на один день».

Якщо аналізувати за багаторічними спостереженнями, то ми якраз перебуваємо у циклі потепління, продовжує Фригович. Якщо брати 1920-40 роки, то тоді в Україні теж була фаза потепління, а потім – у 1960-80 роках пішло пониження температури, тоді ми були в зоні холодного циклу. Така повторюваність відбувається через 50-60 років. Тож 2010-2013 роки – цикл потепління. Тобто це є звичайне, а не аномальне явище.

«У нас були й дуже теплі, й дуже холодні зими, – говорить Володимир Фригович. – От беремо спостереження й бачимо, що 9 грудня 1949 року було 11,9 градусів тепла, беремо те ж число грудня 2012-го – маємо 12,2. А 4 січня 1954 року було 30 градусів морозу, 29 грудня 1996-го – 37,7».

Чого ж чекати у найближчому часі? Фригович каже, що говорити про пухнастий сніговий покрив і тріскучі морози поки що ранувато. «Інститут гідрометеорології у своєму довгостроковому прогнозі на цю зиму передбачив похолодання в лютому, – говорить він. – Що будуть опади – не тільки дощі, але й сніг – і що сніговий покров у нас таки утвориться. Дуже хотілося б, аби цей прогноз справдився. Але у загальному зима цього року буде набагато теплішою, м’якшою, не буде таких сильних морозів, як у попередні роки. Прогнозують, що зима може ще перетягнутися трохи на березень».

Бур’яни точно вродять

Усім відомо, що зимова погода суттєво впливає на урожай наступної осені. У першу чергу на озимину. Чого сподіватися, ми поцікавилися у франківському інституті агропромислового виробництва. Його директор Михайло Абрамик каже, що зараз для озимих складаються нормальні умови. «Проходить період кущення, все йде нормально, – запевняє Абрамик.Для нас буде значно гірше, якщо прийдуть раптові великі морози, а снігу не буде, і він те все не закриє. От тоді можуть бути проблеми, вимерзання».

З плодовими деревами та сама історія, каже директор інституту. Зараз переживають, аби різко не потепліло й не розпустилися бруньки, а потім не вдарили морози. А та температура, яку маємо нині, нічого страшного деревам не несе.

А от до чого уже точно треба бути готовими ґаздам, так це до боротьби з бур’янами, шкідниками та хворобами. Ґрунт не промерз, тому вони всі прекрасно перезимують і наступного року вродять добряче.

Прогнозуємо по-народному

З цією зимою усе більш-менш ясно, але не варто забувати, що за погодою на новорічні та різдвяні свята народні синоптики давали свої прогнози і на літо, і на врожай. Спробуємо і ми.

Отже, прогноз перший – новорічний і не дуже втішний. У народі кажуть, якщо в перший день нового року сильний мороз і малий сніжок, то добре вродить хліб. Якщо ж тепло та безсніжно – навпаки.

Другий – Святвечірний – сніг на 6 січня обіцяє врожай озимих і яблук. Усі добре пам’ятаємо, що снігу не було…

Третій – Різдвяний – тепле 7 січня обіцяє холодну весну.

Четвертий – Маланковий – якщо 13 січня тепло й відлига, то треба чекати теплого літа. До нас же похолодання, хоча й незнач­не, прийшло саме на Маланки.

П’ятий – Василевий – якщо 14 січня погода – буде в полі урода.

Лишився шостий – Йорданський – якого ще треба дочекатись. Отже, якщо 19 січня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура та сніжна – на рясний урожай. Якщо ніч буде зоряною, то вродять горіхи та яблука. А якщо повний місяць, то бути великій воді.

Ми ж вам бажаємо гарно догуляти свята й, не зважаючи ні на які прогнози, лишатися оптимістами – у всьому бачити тільки «плюси».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.