Колеги, які приходять на зустріч і вітаються за руку лише з чоловіками, тости «за прекрасних дам» і прохання зробити каву – з цим стикалися, мабуть, більшість жінок.
І хоч діловий етикет за останні роки сильно змінився, але не всі встигають позбуватись старих звичок, пише Репортер.
Краще не цілувати
Франківська депутатка, керівниця ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк розповідає, що віддавна цікавилася діловим етикетом. Колись навіть пишалася своїми знаннями, адже не всі в курсі, як правильно себе вести.
Наприклад, першими в двері пропускають жінок. Але були винятки: коли пара йшла в театр, то першим заходив чоловік, бо вважалося, що саме він купив квитки й має їх показати на вході, – розповідає Євгенія Бардяк. – Також у ліфт має першим зайти чоловік, бо він ніби-то бере на себе всі ризики: якщо ліфт закриється, зірветься, застрягне. Але сьогодні ми проваджуємо рівність між жінками і чоловіками. То хто ж у сучасному світі перший має заходити у двері чи подавати руку?
Зараз більшість із цих правил застарілі. Втім, досі трапляються ситуації, коли чоловік приходить на робочу зустріч чи просто в офіс і вітається за руку лише з колегами-чоловіками.
Терпіти не можна. Де жінки стикаються з сексизмом і що їм з цим робити
В обласній раді, наприклад, не всі колеги готові подавати руку жінці при вітанні, – каже депутатка. – Але є ті, які завжди подають. Для мене це, насамперед, жест рівності. Буває, я навіть дякую за таке, бо це важливо.
На думку Євгенії Бардяк, якщо чоловік заходить у приміщення, то має подати руку всім, незалежно від статусу чи статі. Звісно, якщо йдеться про службову субординацію, то ініціювати вітання повинен начальник. В інших випадках жінка може й сама ініціювати рукостискання. Хоч не всі жінки й готові до цього.
У сучасному світі ми самі створюємо правила. Чому я повинна вважати себе менш вартісною і не подавати руку першою? На мою думку, це треба практикувати, – стверджує Євгенія Бардяк. – Щодо неприйнятного – коли чоловік цілує руку жінці при діловому спілкуванні. Це такий собі прояв уваги з минулих часів, але цей жест – надто інтимний. Цілувати руку варто коханим, мамі чи іншим близьким людям.
Ще одна застаріла практика – пропозиція колеги-чоловіка оплатити діловий обід.
На ділових зустрічах оплата за когось створює ситуацію, коли людина, за яку заплатили, змушена потім віддячити, – каже Євгенія Бардяк. – Я намагаюся такого уникати – неважливо про колег якої статі йдеться. А якщо чоловік хоче оплатити тільки через те, що з ним на зустрічі жінка, такого не потрібно робити. Я ж іду на ділову зустріч як експертка чи ділова партнерка, а не просто жінка.
Жінок роблять невидимими
Співзасновниця франківської «Асортиментної кімнати», засновниця агенції proto produkciia Альона Каравай також часто стикалася із ситуацією, коли колеги не віталися з нею за руку. За її словами, інколи чоловіки просто не знають, як правильно.
Якщо чоловік тисне руку лише чоловікам, а жінкам ні, він робить їх невидимими у цьому просторі. Тому треба або нікому не потискати руки, або всім, – каже Альона Каравай. – Професійний етикет дозволяє жінці потиснути руку першою. Я це практикую: подаю руку, кажу «добрий день». Це спокійний, ввічливий сигнал жінки, що з нею теж треба привітатися. Якщо це робити систематично, такі прості речі вирівнюють стосунки. Жінка стає видимою. Потім часто буває незручно попросити жінку зробити каву, бо вона тобі рівна. Головне – не наголошувати на цьому і не коментувати.
Також варто позбуватися стереотипу, що зустріч у кафе чи ресторані має оплачувати чоловік. За словами Альони Каравай, у цивілізованому світі діє інше правило: платить той, хто запрошує. Вона теж не раз говорила, що покриє рахунок своїм колегам.
Я найчастіше кажу «рахунок з нас», маючи на увазі організацію, а не мене конкретно, – розповідає Альона Каравай. – А найбільша перевірка на професійність – робочі зустрічі, де є алкоголь і треба піднімати тости. Наприклад, недоречним буде піднімати тост «за всіх дам за цим столом». Натомість можна підняти тост «за наших партнерів». Ми можемо подякувати партнерам за співпрацю, але не за те, що вони красиво виглядають.
У таких випадках франківка ніяк не реагує, щоб не псувати свято, але надалі уникає гостин з любителями перетворити ділову вечерю на сімейне застілля.
Втім, є правила етикету, які не вважаються застарілими.
Притримати жінці двері – це нормально. Навіть мої колеги-феміністичні колеги із західної Європи дозволяють собі галантно пропустити жінку вперед або відкрити двері, – розповідає Альона Каравай. – Але це за бажанням. Якщо такого не робити – теж нормально.
Треба себе відстояти
За словами експертки з питань гендерної рівності, голови ГО «Паритет» Наталки Тарасенко, багато норм ділового етикету сформувалися давно і не варто їх переносити у сучасний світ. Наприклад, під час робочих зустрічей нормальним європейським вітанням є потиск руки всім присутнім, або ж нікому взагалі. В іншому випадку жінка може зробити зауваження чи першою подати руку. Але в жодному випадку не треба виділяти жінок поцілунком в руку чи щоку – не варто заходити в чужий особистий простір.
А коли у колективі є звичка, що саме жінка має робити колегам каву чи нарізати бутерброди, тим більше варто відстояти себе.
Головне – не замовчувати таку поведінку, бо тоді вона стає нормою і шкодить, – каже Наталка Тарасенко. – Потім це може впливати на кар’єрне зростання цих жінок. Їх будуть асоціювати з тими, хто добре вміє варити каву, а от приймати рішення – це вже «не жіноча справа».
Єдиної поради, як діяти в таких випадках, немає. Все залежить від ситуації й від стосунків у колективі.
Якщо така проблема виникла між двома однаковими за статусом людьми, тоді простіше. Можна просто сказати, що ми колеги, і каву можеш зробити собі сам. Або робити її по черзі, – пояснює Наталка Тарасенко. – Складніше, коли це керівник і підлеглий. У такому випадку, якщо людина не готова себе відстояти, добре, щоб хтось у колективі міг допомогти. Те ж саме стосується сексистських жартів, які можуть собі дозволяти у колективі.
Щодо оплати у ресторані, тут теж все залежить від випадку. Буває, що рахунок сплачує сторона, яка запросила.
Наприклад я завжди за себе оплачую сама і до цього ставляться з розумінням. Жінці просто треба зважати, чи їй комфортно, – каже експертка. – Якщо у перспективі ви будете почуватися винними, треба відстояти своє право оплатити чек. Або попросити офіціанта принести різні чеки.
Головне, за словами Наталки Тарасенко, озвучувати те, що ситуація є незручною. Бо найчастіше людина не хотіла нікого образити – просто робила те, що вважала нормальним.
Тому варто пам’ятати, що у діловому світі між партнерами існує принцип рівності, а колишні «прояви ґречності» до жінок мають залишитися в минулому. Тож некоректна поведінка може зіпсувати ділові відносини назавжди.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.