Новорічні свята на самісінькому носі, час наповнювати домівки радісним настроєм і запахом хвої. Ялинки уже вийшли на ринки Прикарпаття, та цього року, поговорюють, з ними треба бути обережними як ніколи. Як заявив голова Держагентства лісових ресурсів України Віктор Сівець, за нелегальну можуть впаяти штраф не тільки продавцям, але й покупцям. Чого ж нам чекати і до чого придивлятися?
Бірка знає все
Чого-чого, а ялинок у нас ніколи не бракувало. І цілком легальними наша область може забезпечити не тільки себе, але й чи не половину країни. Як розповідає заступник начальника управління лісового та мисливського господарства області Роман Олійник, цьогоріч на Прикарпатті заплановано заготовити від 150 до 200 тисяч дерев. Але точна кількість залежатиме від попиту, бо нинішні сніги затримують споживачів з півдня України.
Як і минулого року, легальну ялинку можна і треба впізнавати за пластиковою біркою, що кріпиться до стовбура. «Ці бірки держлісгоспи отримують від київської фірми, яка їх виробляє, – продовжує Олійник. – Лісгоспи використовують їх самі, а також відпускають лісокористувачам, які мають дозволи на заготівлю. Коштують бірки не багато – 1,45 грн.».
Кожна партія ялинок має свої номери бірок, відправивши партію, заготівник одразу подає цю інформацію в управління лісового господарства, а звідти її направляють у загальнодержавну базу даних.
Далі є ціла система, як за номерами на бірках перевірити легальність дерева. Перше, в інтернеті є сайт yalinka.info – у спеціальне поле треба вписати серію та номер бірки, після чого система видасть всю інформація про ялинку – де виросла, ким заготована і т. д. Спеціальну програму з цього сайту можна закачати й на мобільний телефон і перевірити ялинку просто на ринку. Щоправда, треба, аби той телефон був андроїдом.
І третє – за допомогою смс-повідомлень. Тут потрібно написати серію та номер бірки й відправити на короткий номер 4443. У відповіді вам напишуть, де саме була зрубана ялинка, за послугу знімуть 1 гривню.
Якщо купили ялинку з біркою, але система не дала про неї жодної інформація, це означає, що ялинка – браконьєрська.
До слова, як каже Роман Олійник, ціни на ялинки цього року не надто високі: «Сама ціна визначається підприємством, вона робиться як калькуляція видатків на те, аби заготовити, звезти дерева, зарплати, матеріали і т. д. Залежить вона від висоти дерева. Із тих калькуляцій, що я бачив, ціна коливається десь від 30 грн. за ялинки 1 м, до 50 грн. – 2 м».
Штрафна система
Уже традиційно за легальністю новорічних ялинок стежитимуть усі дотичні служби – лісівники, екоінспекція, міліція.
За словами Костянтина Кулака, в.о. начальника центру зв’язків з громадськістю УМВС області, ще з 15 грудня на дорогах Прикарпаття працюють мобільні групи із працівників ДАІ, управління по боротьбі з економічною злочинністю та лісового господарства. «Ці групи роблять рейди, працюють десь з шостої вечора до другої ночі, – каже Кулак, – бо саме вночі найчастіше перевозять нелегальні дерева. ДАІ має право зупинити авто, працівники двох інших служб – перевірити дозвільні документи. Цього року вже зафіксовані чотири випадки перевезення нелегальних ялинок: два у Косівському районі, і по одному у Верховинському та Богородчанському».
Далі – ринки. Їх перевірятимуть десь з 23 грудня, бо зараз ще немає піку продаж. Працюватимуть там дільничні разом з представниками екоінспекції.
В нашому адміністративному кодексі є три статті, за якими найчастіше притягають до відповідальності за нелегальні ялинки. Перша – для лісівників, вони штрафують саме за статтею 65 – «незаконна вирубка», від 85 до 170 грн. плюс ще нарахування за кожне деревце. Ціна залежить від діаметра стовбура та висоти.
Друга – для екологів, стаття 88‑1, «порушення порядку придбання чи збуту» – від 51 до 255 грн. За третьою мають право штрафувати дільничні, це стаття 164, «торгівля без дозвільних документів», від 340 до 1700 грн. Звісно, ці всі служби мають право тільки скласти протокол і відправити його до суду, а той уже приймає рішення та призначає розмір штрафу.
Суми виходять чималенькі. Але у більшості всі ці штрафи призначені для браконьєрів. А чи справді можна притягнути до відповідальності людину, яка спокійно купила собі на ринку ялинку без бірки? Чисто теоретично – так, ну хоча б за статтею 88‑1. Але уявити, як це все має відбуватися на практиці, доволі складно…
Сантиметр – гривня
Вже з початку цього тижня в Івано-Франківську запрацювали новорічні ярмарки. Але живих деревець там майже немає. Принаймні, ще у вівторок на центральному ринку ми побачили тільки дві палатки з ялинками. У першій продавали штучні. Ми пішли до другої.
Худорлявий хлопчина у спортивних штанях, що активно хукав на долоні, прихвалював товар: «Беріть, дивіться, які гарні». А бірки де? Він старанно розвів гілки і показав стовбур. Таки є! Нелегалів нам знайти не пощастило. Чи то навпаки, пощастило?
Але далі, коли почули ціни, то були вражені. «От ця трьохметрова – 300 грн., на метр вісімдесят – 180 грн., за півтораметрову – 150 грн.» А чого так дорого? «А що ви хочете, як лісгоспи відпускають їх по 120 грн.», – огризнувся хлопчина.
От тобі й на! Гривня за сантиметр! Ціни таки чималенькі, тим більше, якщо порівняти їх з тими, які нам назвали у лісовому господарстві. Десь по дорозі їх добряче хтось підкрутив. Чи то легальність стільки коштує?
Comments are closed.