Соціум Статті Фото

Рання городина: краса зі шкодою для здоров’я

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Літо вже на порозі, попереду – час сонця, тепла і свіжих ягід-фруктів-овочів. Червона полуниця і кругленькі помідори приваблюють погляд. Але історії про шкоду для здоров’я трохи лякають. То як наїстись і вберегтися?

«З приходом весни нам усім хочеться свіжих овочів та фруктів. Але варто пам’ятати, що в ранніх плодах може бути шкода для здоров’я, – розповідає завідувач терапевтичного відділення франківської поліклініки № 5 Ярослава Протас. – Переважно у фруктах і овочах накопичуються нітрати, солі азотної кислоти. І небезпечними є не самі нітрати, а те, що вони можуть перетворюватися на нітрити, які отруюють організм. Через них гемоглобін переходить у метгемоглобін і вже не може доставляти достатньо кисню до клітин».

Читайте: Франківчанок запрошують безкоштовно перевірити жіноче здоров’я (Перелік закладів)

Тоді як у супермаркетах фрукти й овочі можна знайти цілий рік, ринки – місце, де ці продукти більше з’являються навесні. І саме на базар франківці найчастіше йдуть за пор­цією вітамінів.

«Мої фрукти в основному із Закарпаття, Чернівців і Городенки, – каже продавець центрального ринку пані Оксана (прізвища жінка просила не називати). – Частіше купують черешні, полуницю, абрикоси. Ціна не зросла, цього року навіть дешевше. За те, що вони підсипані, боятись не варто – весь товар перевіряють»

Загалом у Франківську є 15 ринків. Крім центрального, базари розташовані на Стуса, Довженка, Тролейбусній, Коновальця, Петлюри та інших вулицях. Стихійні ринки, а також поодинокі продавці при дорозі – явний шанс отруїтися, оскільки за якістю їхніх продуктів ніхто не слідкує. А на всіх офіційних ринках продукти перевіряють.

Читайте: Ідеальний та безпечний пікнік. 7 правил, які радять експерти

«Ми починаємо роботу о шостій ранку, – розповідає Бронислава Бонжукова, в. о. головного лікаря рослинного відділу міської лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи. – В першу чергу йдемо на машинно-оптовий ринок. Проби відбираємо з кожної автівки, по одному виду фруктів і овочів, які вони продають, потім несемо у лабораторію. Там є два нітратоміри, дослідження відбувається дуже швидко. Якщо вміст нітратів перевищено, то складаємо акт «вибраковки», попереджаємо реєстрацію, і ця машина виїжджає за межі центрального ринку, торгувати їй не дозволяють. А на якісну продукцію видаємо експертний висновок, і продавці починають торгівлю».

Вимагати сертифікат якості чи висновок лабораторних досліджень має право кожен покупець. Крім цього, про небезпеку може розповісти і сам вигляд товару.

Читайте:  І про депресію. Уляна Супрун розвінчує міфи про психічне здоров’я

«Краще брати полуницю у піску і глині, яка не має гарного товарного вигляду. Кущики, які не підсипані нітратом, не виростають високими, тому полуниця дозріває при землі. А от чистенькі, гарні ягоди можуть бути підсипані», – стверджує пан Микола, продавець на центральному ринку.

До речі, те саме каже і Ярослава Протас.

Читайте: На Франківщині планують створити новий обласний стаціонарний оздоровчий заклад для дітей

«Якщо фрукт великий та яскравий, то є більша загроза, що в ньому містяться нітрати, – говорить лікар. – Треба звертати увагу на менші плоди. З овочів найбільше всмоктують у себе шкідливі речовини салат, редиска, огірки, помідори, капуста та кабачки. Найбільше нітратів зосереджуються в коренях, у шкірці, стеблах. Огірки треба купляти твердіші та щоб шкірка була тонка. А капуста навпаки – має бути більш м’якою».

Якщо вже купили, повернути не виходить, а є підозра що овочі-фрукти містять шкідливі речовини, є домашній спосіб зменшити їхню кількість.

Читайте: Без ґрунту та світла – як у Антарктиді вирощують свіжі овочі (ФОТО)

«Спершу треба промити плоди під проточною водою, – радить Ярослава Протас. – Потім занурити у дуже гарячу воду, краще кип’ячену, з морською сіллю або лимонним соком. І залишити там на 15-30 хвилин. Якщо є можливість, цю процедуру краще повторити. Так кількість нітратів і пестицидів зменшується від 30 до 50 %».

За словами лікаря, якщо це кріп або пет­рушка, то потім ще треба зрізати стебла, а використовувати лише листя, і бажано, щоб воно було темно-зелене. Також варто позбутися товстих проділок на листках капусти. В огірків треба обчистити шкірку.

Читайте: Супрун має п’ять порад для здорових зубів

«Термічна обробка – кип’ятіння, бланшування – теж допомагає позбутися нітратів, – каже пані Ярослава. – Але воду, в якій кип’ятилися фрукти й овочі, обов’язково треба злити, бо все шкідливе переходить туди. І варто пам’ятати, що при термічній обробці кількість вітамінів – зменшується».

Можна подбати про здоров’я і вже під час готування. Наприклад, салат зі свіжих овочів краще подавати з заправкою із лимонного або гранатового соку, оскільки вони мають здатність знищувати нітрати.

Читайте: Мода на ревінь. Три страви із весняного овочу

«Дітям дошкільного й молодшого шкільного віку, а особливо малюкам до року, взагалі не можна давати ранні фрукти й овочі, – наголошує Ярослава Протас. – Їхній організм ще не пристосований до боротьби з шкідливими речовинами. Те саме стосується і людей похилого віку, особливо із захворюваннями серцевої, легеневої системи, анемією. У вагітних жінок під впливом азотистих сполук може відбутися пошкодження центральної нервової системи плоду, у майбутньої дитини може розвинутись алергія».

І останній варіант. Якщо отруєння таки уникнути не вдалося, треба напитися якомога більше води, самостійно викликати блювоту, а потім випити активоване вугілля.

Не допомогло – одразу до лікаря.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.