У місті часто можна побачити, як на місцях для візочників біля магазинів чи установ паркуються цілком здорові водії. Минулого тижня франківські патрульні разом з активістами та пресою провели рейд, аби промоніторити ситуацію.
«Буває, під’їжджаєш на стоянку, а місце або зайняте джипами, або його взагалі нема, – каже Микола Макар, представник Національної Асамблеї людей з інвалідністю в області. – Найбільше це стосується центру міста. Ми не раз зверталися до патрульних, це лише займає час, а результату немає».
Під час перевірки лише дві парковки з семи, які пройшла «рейдова група», мали вільні місця для людей з інвалідністю. На всіх інших стояли автівки без позначок «Інвалід за кермом». І лише один водій показав посвідчення людини з інвалідністю. Інших не було, патрульні їх і не чекали, мовляв, мета – побачити, чи проблема існує.
«Цей рейд провели не для того, щоб винести на когось протокол чи постанову, а щоб побачити, наскільки серйозна ситуація», – каже інспектор Олександра Бабецька-Гусєва.
Більше того, як повідомили у прес-службі Нацполіції області, за період 2016-2017 років жоден водій не був покараний за парковку на місці візочника.
«Протоколи не були складені, оскільки для цього знаки мають бути підкріплені розміткою на дорозі (значком водія-візочника на асфальті). А там, де все нанесено за вимогами, викликів не було», – розповів прес-секретар Нацполіції Микола Гурак.
За його словами, на сьогодні за таке карали тільки один раз. Візочник біля «Епіцентру» викликав патрульних, бо на його місці стояв мотоцикл. Копи приїхали, перевірили мотоцикліста на алкоголь і оформили протокол саме за це.
Річ у тім, що паркування на місці стоянки візочників є правопорушенням, передбаченим ч. 2 ст. 152 / 1 адмінкодексу. Цим мала б займатися муніципальна інспекція з благоустрою, а розглядати справи – адміністративні комісії при виконкомі міськради. Але «муніципали» не мають права вимагати у водія показати посвідчення про інвалідність. Це можуть робити патрульні, але вони компетентні лише скласти протокол за порушення дорожньої розмітки. Штраф – 255 грн. Та якщо дорожньої розмітки немає (або знаку, або малюнку на асфальті), то покарати порушника неможливо.
Сьогодні всі (крім водіїв-порушників) сподіваються на законопроект № 5629. Ним влада посилить відповідальність за паркування на місцях, призначених для осіб з інвалідністю. Штраф буде від 1020 до 1700 грн, усі повноваження – у патрульних.
А поки що просто радять викликати копів. «Якщо візочник подзвонить на 102, приїде патрульна поліція та перевірить посвідчення інваліда в особи, що припаркувала свою автівку. Якщо посвідчення немає, патрульні винесуть постанову про порушення правил дорожнього руху, – пояснює Микола Гурак. – Але ми чекаємо, коли вступить у дію законопроект».
На сайті міськвиконкому йдеться про те, що в місті діють 32 парковки на 641 місце. Крім того, там же зазначено, що Івано-Франківська область має найменшу частку парковок для візочників – лише 1 %. У Миколаївській, Вінницькій, Волинській, Херсонській – по 4 %.
Мало того, навіть ті місця, що є, облаштовані неправильно. Адже має бути 3,5 метра в ширину, метр інтервалу між автівками і пандуси для виїзду на тротуар…
А поки механізмів покарання порушників немає, водії продовжують паркувати свої автівки на місцях для візочників. Наприклад, Василь Ониськів за кермом уже 15 років, каже, теж ставив своє авто на місці для людей з інвалідністю. Штрафів не отримував жодного разу. Обіцяє виправитись – «справді, повинна бути якась совість».
Comments are closed.